Ayhancan Güven zwycięża w 5 rundzie Porsche Supercup

Brytyjski tor Silverstone okazał się być szczęśliwy dla Ayhancana Güvena i zespołu Martinet by Alméras. Ten młody turecki kierowca, w 2019 roku posmakował już smaku zwycięstwa wygrywając tu pierwszy raz w Porsche Mobil 1 Supercup. W piątej rundzie sezonu 2020, zorganizowanej z okazji „70-lecia Grand Prix F1”, kierowca, który w międzyczasie awansował do Porsche Junior, ponownie znalazł się na pierwszy na mecie. Güven wygrał wyścig po trwającym na prawie całym dystansie 13 okrążeń pojedynku z Larrym ten Voorde (Holandia / Team GP Elite). Obaj zawodnicy czuli presję jadącego niemalże na ich zderzakach Dylana Pereiry (Luksemburg / BWT Lechner Racing), który ostatecznie zajął trzecie miejsce za kierownicą swojego pucharowego Porsche 911 GT3 o mocy 485 KM. Obronił on swoje prowadzenie w klasyfikacji rocznej Pucharu Porsche Mobil 1 Supercup.

Zwycięzca powiedział na mecie:

„Początkowo robiłem ten sam błąd na każdym okrążeniu, zawsze w sekwencji zakrętów Maggotts-Becketts” – przyznał Güven. „Na szczęście udało mi się odeprzeć wszystkie ataki Larry’ego. Kiedy w końcu udało mi się uporać z zakrętami Maggotts-Beckett w połowie wyścigu, stało się to już łatwe ”. Po tym, jak w ubiegły weekend w tym samym miejscu zajął ósme miejsce, Güven zadedykował swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie swoim mechanikom. „Poprawialiśmy konfigurację samochodu z wyścigu na wyścig. Musimy dalej pracować w tym kierunku ”.

5 runda Porsche 911 GT3 Cup, Ayhancan Güven (TR), Porsche Mobil 1 Supercup, Silverstone 2020
Zdobywca drugiego miejsca:

Larry Ten Voorde pogratulował zwycięzcy: „Myślę, że byłbym trochę szybszy od Ayhancana, ale on pojechał prawie bezbłędny wyścig i nie miałem realnej szansy, aby go wyprzedzić” – powiedział Holender.

5 runda Porsche 911 GT3 Cup, Larry ten Voorde (NL), Porsche Mobil 1 Supercup, Silverstone 2020
Prowadzący w klasyfikacji zdobywca trzeciego miejsca:

Dylan Pereira był zadowolony ze swojego wyścigu, porównując go do ostatniego weekendu na torze Silverstone, w którym zajął szóste miejsce. „Poczyniliśmy znaczne postępy w ustawieniach mojego samochodu” – powiedział lider klasyfikacji rocznej cyklu. „To dodaje mi pewności siebie w nadchodzących wyścigach”.

Walka o dalsze miejsca

Za trio zawodników Güven, Ten Voorde i Pereira rozegrała się kolejna porywająca walka między debiutantami: Maxem van Splunterenem (Holandia / Team GP Elite) i Jean-Baptiste Simmenauer (Francja / Lechner Racing Bliski Wschód). Obaj nieustannie walczyli, jednak Simmenauer musiał uznać wyższość van Splunterena. „Po wyjeździe samochodu bezpieczeństwa moje opony zebrały rozsypany żwir, dlatego Dylan Pereira mógł łatwiej wyprzedzać” – oświadczył Van Splunteren. „Na szczęście udało mi się potem odeprzeć atak Jean-Baptiste’a. Nasze pojedynki  były fantastyczne i zawsze fair”. Trzecim debiutantem na mecie był Marvin Klein (Francja / Martinet by Alméras), zajmując szóste miejsce w wyścigu.

5 runda Porsche 911 GT3 Cup, Max van Splunteren (NL), Porsche Mobil 1 Supercup, Silverstone 2020
Wypadek tuż po starcie

Wyjazd  samochodu bezpieczeństwa, o którym wspomniał Van Splunteren, został spowodowany zderzeniem kilku kierowców w szykanie podczas pierwszego okrążenia. Samochody dwóch z nich – Jordan Love (Australia / FACH AUTO TECH) i Moritz Sager (Austria / Dinamic Motorsport) zostały poważnie uszkodzone, co oznaczało niestety koniec wyścigu dla obu kierowców, zaledwie kilkaset metrów po starcie.

Klasa ProAm

Zwycięstwo w klasie ProAm przypadło Philippowi Sager (Austria / Dinamic Motorsport), który minimalnie pokonał Roara Lindlanda (Norwegia / Pierre Martinet by Alméras) i Clément Mateu (Francja / Pierre Martinet by Alméras). „Wykonałem dobry manewr, kiedy mój syn miał kontakt walcząc przede mną. W całym chaosie wymknąłem się obok Roara. Próbował wszystkiego aby mnie wyprzedzić, ale udało mi się go trzymać za sobą – powiedział Sager.

Następna runda

Zespoły Porsche Mobil 1 Supercup jadą teraz prosto do Barcelony. Już w nadchodzący weekend wezmą udział w szóstej rundzie Pucharu, w ramach Grand Prix Hiszpanii Formuły 1.

Wyniki 5 rundy Porsche Mobil 1 Supercup, Silverstone (GB), 13 okrążeń:
 1. Ayhancan Güven (Turcja / Martinet by Alméras), 28: 57.721 minut
 2. Larry ten Voorde (Holandia / Team GP Elite), + 0,753 sekundy
 3. Dylan Pereira (Luksemburg / BWT Lechner Racing), + 1,135 sek
 4. Max van Splunteren (Holandia / Team GP Elite), + 5,569 sekundy
 5. Jean-B. Simmenauer (Francja / Lechner Racing Bliski Wschód), + 5,911 sekundy
 6. Marvin Klein (Francja / Martinet by Alméras), + 8,958 sekundy
5 runda Porsche 911 GT3 Cup, Porsche Mobil 1 Supercup, Silverstone 2020,
Porsche Mobil 1 Supercup 2020, klasyfikacja po 5 z 8 wyścigów:
 1. Dylan Pereira (L / BWT Lechner Racing), 97 punktów
 2. Larry ten Voorde (NL / Team GP Elite), 93 punkty
 3. Ayhancan Güven (TR / Martinet by Alméras), 80 punktów
 4. Jaxon Evans (NZ / BWT Lechner Racing), 62 punkty
 5. Florian Latorre (F / CLRT), 54 punkty
 6. Marvin Klein (F / Martinet by Alméras), 52 punkty

Informacja prasowa


Jeśli podoba Ci się to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE, uzyskując dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *