MotoryzacjaNajważniejszeSport

Larry ten Voorde prowadzi w Porsche Supercup

Larry ten Voorde (Team GP Elite) wygrał szóstą rundę Porsche Mobil 1 Supercup w Barcelonie. Po swoim drugim zwycięstwie w sezonie Holender zastąpił Dylana Pereirę (Luksemburg / BWT Lechner Racing) na szczycie tabeli liderów. Pereira zdobył trzecie miejsce na torze Circuit de Catalunya na zawodach rozegranych tuż przed wyścigiem Formuły 1. Drugi do mety dojechał Jaxon Evans (BWT Lechner Racing). Nowozelandczyk utrzymuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, za Ayhancanem Güvenem (Turcja / Martinet by Alméras). Do zakończenia sezonu pozostały escze tylko dwa wyścigi.

Porsche 911 GT3 Cup, Larry ten Voorde (NL), Porsche Mobil 1 Supercup, Barcelona 2020
Tuż po starcie

Początkowo wyglądało na to, że Evans odbierze zwycięstwo zdobywcy pole position – Larremu Ten Voorde. Evans lepiej wystartował i wyprzedził Holendra w pierwszym zakręcie. Jednak kilka sekund wyścig został zatrzymany po kolizji spowodowanej przez jednego z kierowców, któremu zgasł samochód i został na starcie. Kierowcy startujący z dalszych miejsc próbowali ominąć stojące auto, co spowodowało kolizję aż czterech z nich. Jednym z nich był aktor Michael Fassbender. Niemiecko-irlandzka gwiazda Hollywood rywalizowała w Porsche Mobil 1 Supercup jako gościnny kierowca. Był jednym z tych, którzy zostali wykluczeni z wyścigu już po kilku metrach po starcie.

Kiedy wyścig został wznowiony, Larry ten Voorde odzyskał prowadzenie: wyprzedził prowadzącego Evansa i uzyskał niewielką przewagę nad pozostałymi zawodnikami. „Jaxon po prostu lepiej wystartował na pierwszym starcie” – przyznał Ten Voorde. „Ale nie mogłem się oprzeć szansie na poprawienie tego przy restarcie wyścigu”. Dla Evansa te dwa starty wypadły odmiennie. „Mój pierwszy start był doskonały, w drugim źle oceniłem temperaturę opon i za szybko puściłem sprzęgło. Przez to zrobiłem miejsce dla Larry’ego, który mnie wyprzedził”. Pereira ocenił stratę prowadzenia w mistrzostwach krótko: „Po starcie z 5 pozycji poprawiłem się o dwa miejsca. Nie było dziś możliwe nic więcej”.

Porsche 911 GT3 Cup, Dylan Pereira (L), Porsche Mobil 1 Supercup, Barcelona 2020
Dalsze miejsca

Za czwartym Florianem Latorre (Francja / CLRT), piąte miejsce zajął Max van Splunteren (Team GP Elite). Tym samym wygrał on klasyfikację Rookie. Holender bronił swojej pozycji przez cały dystans wyścigu przed debiutantem Leonem Köhlerem (Niemcy / Lechner Racing Bliski Wschód) i Jaapem van Lagenem (Holandia / FACH AUTO TECH). „Trójstronna walka była trudna, ale świetnie się bawiłem” – podsumował Van Splunteren, który teraz prowadzi w kategorii debiutantów. Ayhancan Güven zajął dopiero ósme miejsce. W pierwszej dziesiątce znaleźli się za nim Marvin Klein (Francja / Martinet by Alméras) i Marius Nakken (Norwegia / Dinamic Motorsport).

Klasa ProAm

Zwycięstwo w klasyfikacji ProAm przypadło Roarowi Lindlandowi (Norwegia / Pierre Martinet by Alméras), przed jego kolegą z zespołu Clémentem Mateu (Francja) i Philippem Sagerem (Austria / Dinamic Motorsport). Tym wynikiem Lindland powiększył swoją przewagę punktową w kategorii ProAm.

Następna runda

Miejscem kolejnej rundy będzie tor Formuły 1 – Spa-Francorchamps w Belgii. Za dwa tygodnie w weekend 29-30 sierpnia 2020 r. rozegrana zostanie siódma runda Pucharu Porsche Mobil 1 Supercup w ramach Grand Prix Belgii F1.