Larry ten Voorde wygrywa Porsche Supercup 2020

Larry ten Voorde (Team GP Elite) zdominował ostatnią rundę Porsche Mobil 1 Supercup na torze Monza (Włochy). Wyścig rozegrany został tuż przed emocjonującym GP F1. Startując do wyścigu z pole position, 23-letni Holender odniósł imponujące zwycięstwo, prowadząc od startu do mety. Dzięki Porsche 911 GT3 Cup jednocześnie zapewnił sobie tytuł w międzynarodowej serii tego jednomarkowego pucharu. Poprzedni lider punktacji, Dylan Pereira (Luksemburg / BWT Lechner Racing) zajął czwarte miejsce za Florianem Latorre (Francja / CLRT) i debiutantem Leonem Köhlerem (Niemcy / Lechner Racing Middle East). Tym wynikiem Pereira zakończył sezon jako wicemistrz w klasyfikacji generalnej. Wyprzedził Juniorów Porsche – Ayhancana Güvena (Turcja / Martinet by Alméras) i Jaxona Evansa (Nowa Zelandia / BWT Lechner Racing).

Larry ten Voorde – zwycięzca wyścigu i całego sezonu

Moje marzenie się spełniło. Na początku sezonu nie myślałem nawet, że będzie to możliwe. Mój zespół jednak poprawiał się z wyścigu na wyścig ”- powiedział zachwycony Larry ten Voorde, który wygrał trzy z ośmiu rund tegorocznego Porsche Mobil 1 Supercup. Jego zwycięstwo w finale na Monzie było zagrożone tylko w dwóch momentach: po starcie i po wznowieniu wyścigu po fazie samochodu bezpieczeństwa. Lattore próbował go wyprzedzić, ale za każdym razem odpuszczał. „Nie chciałem ryzykować zbytniego ingerowania w rozstrzygnięcie tytułu” – przyznał Francuz. „Drugie miejsce jest rewelacyjne; to obecnie mój najlepszy wynik dla mojego zespołu ”.

Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite, Porsche Mobil 1 Supercup, Monza 2020,

Dylan Pereira z trudem dorównywał tempem Larry’emu ten Voorde i Florianowi Latorre. W połowie wyścigu musiał oddać trzecie miejsce Leonowi Köhlerowi. „Przez cały rok miałem problemy z tempem na szybkich torach. Problem znowu pojawił się tutaj, na Monzie” – wyjaśnił Pereira. Problem ten był szczególnie widoczny na torze Monza. Tak zwana „Świątynia Prędkości” na przedmieściach Mediolanu była najszybszym torem w kalendarzu tegorocznego Porsche Mobil 1 Supercup. Średnia prędkość w kwalifikacjach przekraczała 191 km/h. Sezon 2020 obejmował również rundy na innych torach Grand Prix F1 – Red Bull Ring Spielberg (Austria), Hungaroring (Węgry), Silverstone (Wielka Brytania), Barcelona (Hiszpania) i Spa-Francorchamps (Belgia).

Rozegrano 8 wyścigów w ciągu 10 weekendów

Również dzięki naszemu wieloletniemu partnerstwu z Formułą 1, pomimo ograniczeń udało nam się przeprowadzić 28. sezon Supercup na wysokim poziomie, jak zwykle. Osiem wyścigów w ciągu dziesięciu weekendów – jestem pod wrażeniem tego, jak zespoły sprostały temu ogromnemu wyzwaniu. Fakt, że walka o tytuł rozstrzygnęła się dopiero na ostatnim wyścigu, podkreśla wyrównany poziom rywalizacji wśród czołowych kierowców. Gratulujemy zwycięzcy w klasyfikacji generalnej sezonu 2020 –  Larry’emu ten Voorde, a także zwycięzcom klasyfikacji Rookie, ProAm i Team ”- powiedział Oliver Schwab, kierownik projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

Porsche 911 GT3 Cup, Florian Latorre (F), Porsche Mobil 1 Supercup, Monza 2020
Walka o kolejne miejsca

Leon Köhler był najlepszym debiutantem i zajął trzecie miejsce. „Trochę schrzaniłem start wyścigu, przez to Dylan Pereira mnie wyprzedził” – stwierdził Niemiec. „Następnie poprawiłem się z okrążenia na okrążenie i znów mogłem wyprzedzić Dylana”. Trofeum debiutanta przypadło Maxowi van Splunteren (Team GP Elite), który zajął 13. miejsce. „Martwiłem się o tytuł debiutanta. Na początku wyścigu Marvin odjechał mi znacznie i mógł mnie dogonić w klasyfikacji sezonu” – powiedział Holender. Dopiero gdy Marvin Klein (Martinet by Alméras) na krótko opuścił tor i wrócił w środku stawki wyścigu, Van Splunteren mógł być pewien, że zdobędzie tytuł debiutanta – zaledwie dwa punkty przed Francuzem.

Porsche Junior Jaxon Evans zakończył sezon 2020 na piątym miejscu na torze Monza. Pokonał debiutantów Jean-Baptiste Simmenauera (Francja / Lechner Racing Middle East) i Jordana Love (Australia / FACH AUTO TECH). Marius Nakken (Norwegia / Dinamic Motorsport), gościnny kierowca Diego Bertonelli (Włochy / FACH AUTO TECH) i Klein zamknęli pierwszą dziesiątkę. Niestety drugi Junior Porsche Ayhancan Güven musiał wycofać się pod koniec wyścigu z powodu przebicia opony.

Zwycięstwo w klasyfikacji zespołów przypadło austriackiemu teamowi BWT Lechner Racing. Tytuł ProAm zdobył już w poprzedniej rundzie na Spa-Francorchamps Roar Lindland (Pierre Martinet by  Alméras). Norweg wygrał również tę kategorię na torze Monza, kończąc wyścig na 18. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Wynik 8 Rundy Porsche Mobil 1 Supercup, Monza (I), 15 okrążeń
 1. Larry ten Voorde (Holandia / Team GP Elite), 31: 05.888 minut
 2. Florian Latorre (Francja / CLRT), + 1,887 sekundy
 3. Leon Köhler (Niemcy / Lechner Racing Middle East), + 2,364 sekundy
 4. Dylan Pereira (Luksemburg / BWT Lechner Racing), + 3,865 sek
 5. Jaxon Evans (Nowa Zelandia / BWT Lechner Racing), + 4,235 sekundy
 6. Jean-B. Simmenauer (Francja / Lechner Racing Middle East), + 7,362 sekundy
Porsche Mobil 1 Supercup 2020, końcowe wyniki sezonu po 8 rundach
 1. Larry ten Voorde (Holandia / Team GP Elite), 155 punktów
 2. Dylan Pereira (Luksemburg / BWT Lechner Racing), 148 punktów
 3. Ayhancan Güven (Turcja / Martinet by Alméras), 113 punktów
 4. Jaxon Evans (Nowa Zelandia / BWT Lechner Racing), 108 punktów
 5. Florian Latorre (Francja / CLRT), 105 punktów
 6. Max van Splunteren (Holandia / Team GP Elite), 77 punktów
Porsche Mobil 1 Supercup 2020, końcowe wyniki sezonu po 8 rundach – Debiutanci
 1. Max van Splunteren (Holandia / Team GP Elite), 77 punktów
 2. Marvin Klein (Francja / Martinet by Alméras), 75 punktów
 3. Leon Köhler (Niemcy / Lechner Racing Bliski Wschód), 73 punkty
Porsche Mobil 1 Supercup 2020, końcowe wyniki sezonu w klasie ProAm po 8 rundach
 1. Roar Lindland (Norwegia / Pierre Martinet by Alméras), 182 pkt
 2. Clément Mateu (Francja / Pierre Martinet by Alméras), 125 punktów
 3. Philipp Sager (Austria / Dinamic Motorsport), 124 pkt
Porsche Mobil 1 Supercup 2020, końcowa klasyfikacja zespołów po 8 rundach
 1. BWT Lechner Racing (Austria), 256 punktów
 2. Team GP Elite (Holandia), 232 punkty
 3. Martinet by Alméras (Francja), 188 punktów

Informacja prasowa

Porsche 911 GT3 Cup, Dylan Pereira (L), Porsche Mobil 1 Supercup, Monza 2020,

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *