Nowy Fiat Tipo i Tipo Cross

Fiat Tipo został odświeżony. Pojawiła się całkowicie odnowiona gama, a zmiany to przede wszystkim nowy design o bardziej urzekającym, młodzieńczym i dynamicznym charakterze. Dodatkowo także bardziej zaawansowana technologia oraz nowe, bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska silniki. Gama została poszerzona również o nowego crossovera: nowego Fiata Tipo Cross.

Nowa gama Fiata Tipo składa się z 3 poziomów wyposażenia: Tipo, City Life i Life, dostępnych w trzech wariantach nadwozia (4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowy hatchback oraz Kombi). Pojawiła się także 5 drzwiowa wersja „Cross”, z nadwoziem typu crossover. Samochód dostępny jest z 2 poziomami wyposażenia: City Cross i Cross. Projektanci i inżynierowie Fiata opracowali nowego Tipo Cross, jako samochód skierowany do nowej grupy docelowej, szerszej niż dotychczas pod względem wieku, gustu i wymogów mobilności.

Nowy wygląd Tipo

Design Fiata Tipo został odświeżony i samochód wygląda teraz bardziej nowocześnie. Przód ma zmieniony grill, którego centralnym punktem jest nowe logo z napisem „Fiat”. Tipo jest również pierwszym samochodem Fiata, z nowym logo, tuż po niedawno zaprezentowanym nowym Fiacie 500. Przednie reflektory zostały całkowicie przeprojektowane, teraz wykonane są w technologii Full-LED z przodu, jak i z tyłu. Nie tylko podkreślają linię samochodu, ale także unowocześniają jego wygląd i zwiększają bezpieczeństwo. Dzięki lepszej widoczności i dążeniu do zrównoważonego rozwoju w każdym najmniejszym detalu, światła te zmniejszają zużycie energii elektrycznej przez samochód, a tym samym emisję CO2.

Zderzak w dolnej części samochodu, całkowicie przeprojektowany poprzez dodanie elementów w szczotkowanym chromowym wykończeniu ICE MATTE, zestawiony jest z nowymi 16″ lub 17″ felgami aluminiowymi z diamentowym wykończeniem i nowymi wzorami felg. Nowa gama Tipo jest również dostępna w dwóch niespotykanych dotąd odcieniach: niebieski – Ocean Blue i pomarańczowy – Paprika Orange.

Wnętrze

Wnętrze samochodu jest również całkowicie nowe. Fotele zdobią tkaniny o ekskluzywnym designie. W pełni konfigurowalny, 7-calowy cyfrowy wyświetlacz TFT zastępuje konwencjonalny, analogowy zestaw wskaźników. Jest to zdecydowanie najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie system, dzięki czemu można kontrolować stan samochodu, multimedia i telefon. Samochód wyposażony jest w całkowicie nowe radio UConnect 5 z 10,25” ekranem dotykowym. Ten ekran po raz pierwszy był dostępny w Grupie FCA w nowym Fiacie 500. Teraz jest dostępny również w nowym Tipo. Nawet kierownica, teraz jeszcze bardziej elegancka i sportowa, znalazła się w centrum uwagi projektantów Fiata. Jest ona teraz bardziej kompaktowa i nieco zmniejszona, by zapewnić lepszą ergonomię i pełną widoczność 7-calowego wyświetlacza TFT. Zwrócono również uwagę na centralny panel sterowania. Zmieniono w nim układ sterowania klimatyzacją i dodano nowe chromowane i czarne elementy wykończeniowe.

Nowy Fiat Tipo Cross – crossover

Rodzina Tipo powiększyła się o nowe nadwozie. Fiat wprowadza na rynek nowego Tipo Cross, aby dodać do pozostałych 3 wariantów nadwozia (4-drzwiowego, 5-drzwiowwgo i kombi) prawdziwego crossovera, skierowanego do zupełnie nowej grupy docelowej. Rodziny, a więc głowni odbiorcy Fiata Tipo, zmieniają swoje preferencje. Porzucając konwencjonalne 5-drzwiowe hatchbacki i kombi, zbliżają się do świata crossoverów, nie rezygnując przy tym z przestrzeni i komfortu. Te same rodziny są teraz gotowe przesiąść się do wzbudzającego większe emocje, bardziej wyrazistego, dynamicznego i młodzieżowego samochodu, dostępnego w przystępnej cenie. Odpowiedzią jest Tipo Cross, „nowy rodzinny crossover Fiata”.

Nadwozie Fiata Tipo Cross jest zdecydowanie mocniejsze i śmielsze. Na pierwszy rzut oka samochód jest wyraźnie szerszy, z przeprojektowaną osłoną chłodnicy, która biegnie pod reflektorami. Samochód także jest zdecydowanie wyższy. Wysokość Tipo Cross została podniesiona o prawie 4 cm. Było to możliwe dzięki nowej kalibracji zawieszenia i dodaniu nowych felg i opon, wykorzystywanych wcześniej w innym crossoverze – Fiacie 500X. Tipo Cross ma także szersze opony. Nowa konfiguracja oferuje również wyższą, bardziej komfortową pozycję za kierownicą i ułatwia wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Wyższe nadwozie upraszcza codzienne czynności, w tym usadzanie dzieci na tylnych siedzeniach lub znajdowanie rzeczy, które mogły wpaść pod fotele.

Fiat Tipo Cross może być prawie 7 cm wyższy, z dodatkowymi crossoverowymi elementami wykończeniowymi. Począwszy od wykończenia nadkoli bocznych, listew progowych, osłon podwozia, czy zderzaka z przodu i z tyłu, z uwidocznionym wykończeniem osłony w stylizacji ICE MATE. Wszystko to nadaje autu bardziej solidny i muskularny wygląd. Dostępne są również relingi dachowe obecne dotąd tylko w wersji Tipo kombi.

Technologia i zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Nowy model został odświeżony nie tylko pod względem stylu i designu, ale również technologii. Nowy Tipo jest wyposażony w szeroką gamę najnowszych systemów wspomagania kierowcy (ADAS):

  • System rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition), aby określić maksymalną dozwoloną prędkość,
  • Inteligentny asystent prędkości (Intelligent Speed Assist), który zaleca kierowcy przestrzeganie ograniczenia prędkości,
  • System kontroli pasa ruchu (Lane Control), pomagający utrzymać auto na swoim pasie ruchu, pod warunkiem prawidłowego wykrycia oznaczeń na drodze,
  • System zmęczenia kierowcy (Attention Assist), wspomagający kierowcę w trakcie długiej i monotonnej jazdy, zalecając zrobienie przerwy, gdy kierowca jest zbyt zmęczony,
  • Adaptacyjne światła drogowe (Adaptive High Beam), zapewniające lepszą widoczność podczas jazdy nocą, poprzez automatyczne włączanie świateł drogowych, gdy przeciwległa jezdnia jest pusta,
  • System martwego pola (Blind Spot Assist), system wykrywający za pomocą czujników ultradźwiękowych pojazdy znajdujące się w martwym polu i wyświetlający ostrzeżenie na odpowiednim lusterku bocznym,
  • Przednie czujniki parkowania, system Keyless Entry/Go i bezprzewodowa ładowarka do bezprzewodowego ładowania smartfona. Prawdziwy przypływ mocy: szybka ładowarka o mocy 15 kW, trzykrotnie większej niż w najlepszych smartfonach.

Jeśli chodzi o system informacyjno-rozrywkowy, Tipo jest pierwszym Fiatem od czasu nowej 500, wyposażonym w system UConnect 5 piątej generacji. To platforma łączności zaprojektowana z myślą o przyszłości, dostępna z ekranem 10,25”. Zaprojektowany przez FCA w celu zapewnienia Klientom prostej i wygodnej obsługi, wykorzystuje intuicyjny i możliwy do spersonalizowania system Android Auto. Uconnect 5 z bezprzewodowym Apple CarPlay i Android Auto oznacza możliwość bezprzewodowego korzystania z funkcji Apple CarPlay lub Android Auto. Odbywa się to na ekranie dotykowym radia z konfigurowalnymi profilami i opcją przechowywania do 5 konfiguracji.

Korzystając z nowego systemu informacyjno-rozrywkowego nowego Tipo, można połączyć przez Bluetooth jednocześnie dwa telefony. Na przykład, można korzystać zarówno z telefonu służbowego, jak i prywatnego. Można obsługiwać jednocześnie połączenia przychodzące i wychodzące, bez konieczności „przełączania” z jednego połączenia na drugie. Warto również wspomnieć o nowym, białym podświetleniu wszystkich elementów sterujących w kabinie pasażerskiej. Nadaje ono całości bardziej nowoczesnego wyglądu. Dodatkowo producent przewidział port USB dla pasażerów tylnej kanapy. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla rodzin podczas długich podróży, gdyż umożliwia na przykład dzieciom korzystanie z tabletu podczas jazdy.

Nowe, bardziej oszczędne i bardziej przyjazne dla środowiska silniki.

Gama silników nowego Tipo została całkowicie odświeżona. W momencie premiery model będzie dostępny z poniższymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi:

Silnik benzynowy. Nowe Tipo będzie dostępne z nowym silnikiem benzynowym 1.0 GSE T3 o mocy 100 KM. Nowy trzycylindrowy silnik zapewnia maksymalny moment obrotowy wynoszący 190 Nm. Osiąga go przy zaledwie 1500 obr./min, zamiast przy 4500 obr./min, jak ma to miejsce w obecnym silniku benzynowym 1.4 o mocy 95 KM, którego moment osiąga 127 Nm.
Silnik 1.0 GSE T3, należący do rodziny silników FireFly Turbo, to najbardziej wydajna i najnowocześniejsza wersja. Zapewnia doskonałe osiągi i charakteryzuje się znacznie niższym zużyciem paliwa i niższą emisją CO2.

Jego maksymalna moc wynosi 74 kW (100 KM). Nowy silnik zapewnia dużą przyjemność z jazdy i zapewnia optymalny rozruch dzięki korzystnej krzywej momentu obrotowego nawet przy niskich obrotach. Jest także bardziej komfortowy, dzięki imponującej bezgłośnej pracy. Emisja CO2 spada do poziomu 121 g/km (WLTP). Ponadto, skrzynia biegów została skonfigurowana, aby zapewnić maksymalną dynamiczną responsywność w ruchu miejskim i najlepszy komfort podczas jazdy na autostradzie. Na autostradzie zapewnia komfort utrzymując silnik na wyższych obrotach, do 3200 obr./min przy stałej prędkości jazdy na poziomie 130 km/h.

Silniki Diesla. Silniki wysokoprężne Multijet zgodne z normą Euro 6D Final oferują dwa poziomy mocy: 95 i 130 KM (poprzednio 120 KM). Odbywa się to przy znacznej poprawie osiągów i zmniejszeniu wartości emisji CO2, od 110 g/km w rodzinie silników wysokoprężnych (WLTP).
Silnik 1.6 Multijet o mocy 130 KM to również idealny silnik dla Klienta flotowego. To strategiczny rynek dla segmentu C, a tym samym dla Tipo.

Pakiet D-Fence by Mopar.

Na zamówienie, coraz bardziej ekologiczna gama nowego Tipo może zostać również wyposażona w nowy Pakiet ochronny D-Fence by Mopar. Składa się on z trzech urządzeń zapewniających optymalną higienę samochodu. To filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia przedostające się do samochodu z zewnątrz. Blokuje on drobne cząsteczki i pochłania 100% alergenów a także zmniejsza o 98% tworzenie się pleśni i bakterii; oczyszczacz powietrza, który umieszczany jest w kabinie samochodu i który odfiltrowuje mikrocząsteczki, jak pyłki lub bakterie; lampa UV, która dezynfekuje wszystkie najczęściej dotykane elementy w kabinie samochodu, jak kierownica, gałka dźwigni zmiany biegów i fotele.

Tipo, historia sukcesu.

Fiat Tipo został wprowadzony na rynek 2016 roku. Od tamtego czasu rodzina Tipo powiększyła się i obok wersji sedan pojawił się 5-drzwiowy hatchbacki i rodzinne kombi. Teraz debiutuje nowa wersja Tipo Cross.
Od momentu premiery, Fiat Tipo natychmiast stał się jednym z najbardziej nagradzanych modeli w swoim segmencie we Włoszech i w całej Europie, przyczyniając się do wzrostu sprzedaży modeli Fiata. To również jeden z najbardziej globalnych modeli w gamie marki, którego ponad 70% samochodów sprzedawanych jest poza granicami Włoch.
Od chwili wprowadzenia modelu na rynek sprzedano łącznie 670 000 samochodów, osiągając największy udział w rynku poza Włochami w 2019 r.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *