McLaren 720S GT3X

McLaren Customer Racing wprowadza do sprzedaży samochód McLaren 720S GT3X. To zmodyfikowana wersja samochodu wyścigowego 720S GT3, niespełniająca przepisów sportowych wymaganych regulacjami dla samochodów GT3. Samochód można już zamawiać w sieci McLaren Motorsport. McLaren 720S GT3X został zaprojektowany i stworzony przez dedykowany motorsportowi oddział firmy McLaren Automotive. Nie posiada on także homologacji drogowej i może poruszać się wyłącznie po torze. Jednakże jednocześnie nie posiada on homologacji w żadnej z klas wyścigowych i nie może brać udziału w mistrzostwach. Dzięki brakowi potrzeby zgodności z regulaminami zawodów, zwiększony poziom mocy i osiągów umożliwiły zespołowi McLaren Customer Racing lepsze wykorzystanie podwozia i cech aerodynamicznych samochodu.

Włókno węglowe

McLaren jest pionierem ultralekkiej wagi i bezpieczeństwa w motorsporcie. Już w 1981 roku wprowadził do Formuły 1 pierwsze karbonowe podwozie zastosowane w modelu McLaren MP4/1. Od tej pory włókno węglowe jest rdzeniem każdego samochodu marki. McLaren 720S GT3X jest również wyposażony w karbonowe podwozie MonoCage II. Zapewnia ono mocne, lekkie i bezpieczne wnętrze samochodu.

McLaren 720S GT3X
Napęd

Osiągi są dziełem ręcznie zbudowanego 4-litrowego, podwójnie doładowanego silnika. Został on zoptymalizowany tak, by połączyć cechy samochodu drogowego 720S i wyścigowego 720S GT3. Połączona z 6-biegową, sekwencyjną skrzynią biegów, ulepszona wersja silnika M840T zawiera zmodyfikowane głowice, wzmocnione tłoki oraz także ultralekki układ wydechowy. Elementy stworzone z myślą o jeździe wyczynowej zapewniają moc 720 KM, tak samo jak wersja drogowa. Samochód posiada dodatkowo funkcję chwilowego zwiększenia mocy o 30 KM. To dostępny przy kierowcy system ‘push-to-pass’.

Ultralekki

McLaren 720S GT3X waży 1210 kg i jest to rezultatem wysiłków na rzecz zmniejszenia wagi. Z samochodu usunięto wszystkie niepotrzebne elementy, pozostawiając kierowcę wyłącznie z tym, co pozwala na „wyciśnięcie” z samochodu najlepszych osiągów. W McLarenie 720S GT3X dzięki tym zabiegom osiągnięto stosunek mocy do wagi wynoszący 620KM na 1 tonę.

McLaren 720S GT3X

Podczas procesu tworzenia samochodu skupiano się na inżynierii oraz na innowacyjnej aerodynamice samochodu. Samochód był także testowany podczas tysięcy kilometrów przejechanych po torach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Pozostając niezależnym od wymogów sportowych, McLaren 720S GT3X jest zoptymalizowaną pod względem osiągów wersją samochodu wyścigowego GT3. Nadwozie zostało opracowane przy wykorzystaniu ‘Computational Fluid Dynamics’ (CFD) oraz technologii tunelu aerodynamicznego Formuły 1. Aerodynamiczne nadwozie samochodu jest ręcznie lakierowane metalizowanym lakierem MSO Carbon Black. Charakterystyczny dla marki pasek w kolorze McLaren Orange jest hołdem dla zwycięskich samochodów Formuły 1 McLarena z lat 60. Linie namalowane tym kolorem akcentują niższe krawędzie kształtu nadwozia i zewnętrzne krawędzie felg. Na błyszczącym, metalizowanym dachu umieszczono także matową grafikę w kształcie znaku X.

McLaren 720S GT3X
Wnętrze

W wyczynowej kabinie, której projekt koncentrował się na pełni osiągów i funkcjonalności, widać jak mocno wykorzystano ultralekkie włókno węglowe. Homologowane przez FIA, sztywno zamocowane wyścigowe fotele wykonano również z włókna węglowego i kevlaru. Położenie pedałów i kierownicy można regulować, aby zapewnić kierowcy idealną pozycję do prowadzenia. Ergonomiczna wyścigowa kierownica jest wyposażona w obrotowe przełączniki i przyciski sterujące kluczowymi funkcjami samochodu. Wnętrze McLarena 720S GT3X zostało zaprojektowane, aby możliwe było umieszczenie wyczynowego fotela z sześciopunktowymi pasami bezpieczeństwa także dla pasażera. Poszukujący wrażeń znajomi kierowcy mogą zatem również doświadczyć prędkości i przyspieszenia na torze. W porównaniu z samochodem wyścigowym modyfikacji uległa także klatka bezpieczeństwa. Została zmodyfikowana tak, aby pomieścić pasażera bez uszczerbku na bezpieczeństwie. Struktury odkształcalne nadwozia stanowiące jego strefę zgniotu wokół fotela pasażera również zostały wzmocnione.

Wsparcie techniczne McLaren Customer Racing

Wraz z dostarczaniem osiągów na torze, McLaren 720S GT3X oferuje także nowe doświadczenia związane z posiadaniem samochodu. W ramach pakiet zakupu, McLaren może zapewnić także każdemu właścicielowi dedykowane torowe wsparcie techniczne. Program jest prowadzony przez inżynierów wewnętrznego działu McLaren Customer Racing. Ten sam zespół zaprojektował i stworzył samochód, a także program wyścigowy dla właścicieli 720S GT3.

“Ze względu na bilans wymogów co do osiągów wobec klasy GT3, McLaren720S GT3 posiada znacznie zredukowaną moc silnika niż drogowe 720S Spider oraz Coupe. Pomysł na wersję GT3X zakładał przede wszystkim uwolnienie pełni potencjału 720S GT3 poprzez zwiększoną moc wyjściową. Wszystko po to by w pełni wykorzystać aerodynamikę i podwozie samochodu. Ponadto samochód może pomieścić również pasażera, dzięki przeprojektowaniu klatki oraz zamontowaniu drugiego fotela. Poprawiono także chłodzenie hamulców, co pozwala im radzić sobie ze zwiększoną prędkością i masą.

McLaren 720S GT3X daje unikalną możliwość doświadczenia stuprocentowego GT3. Czas pokonania okrążenia został także znacznie skrócony w porównaniu z osiągami wersji GT3. Wszystko dzięki zarówno zwiększeniu mocy silnika jak i dodatkowym 30KM pozyskiwanym przez przycisk push-to-pass. Końcowym efektem jest samochód oferujący prawdziwie unikalne doświadczenie.”
Ian Morgan, Director, McLaren Customer Racing

Model 720S GT3X można zamawiać poprzez sieć 11 oficjalnych dealerów McLaren Motorsport na całym świecie. Każdy z salonów jest w stanie także zaproponować wsparcie techniczne i serwisowe dla samochodu przeznaczonego na tor.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *