MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Toyota AYGO X prologue – nowa wizja segmentu A

Toyota AYGO zdobyła uznanie ze względu na swoją odważną, wyróżniającą się stylistykę, która na nowo zdefiniowała segment A. Teraz europejskie studio projektowe Toyoty ED2 podjęło się nowego wyzwania, by z myślą o klientach segmentu A stworzyć auto o jeszcze bardziej pikantnej stylistyce. Toyota AYGO X prologue to zapowiedź nadchodzącej rewolucji w klasie małych aut.

Toyota AYGO X prologue

Dwie pierwsze dekady 21. wieku to okres, kiedy Toyota odgrywa wiodącą rolę w segmencie A w Europie. Toyota uważa klasę małych samochodów za ważny i potrzebny segment na tym rynku. Aby wzmocnić swoje zaangażowanie w jego przyszłość, powierzyła projektantom studia ED2 realizację nowej wizji. Ich zadaniem było, nowe spojrzenie na segment A i wyobrażenie jak małe samochody mają odpowiedzieć na potrzeby europejskich kierowców. Mieli także udowodnić, że nawet najmniejsze i najtańsze samochody mogą wyróżniać się atrakcyjną stylistyką.

Toyota AYGO X prologue

„Toyota AYGO X prologue to dowód, że mały samochód może mieć stanowczy, śmiały charakter.” – podkreślił Ken Billes, jeden z głównych projektantów AYGO X prologue.

Ikona stylu wyniesiona na nowy poziom

Począwszy od premiery w 2005 roku Toyota AYGO wyróżnia się stylistyką, która kojarzy się z lekkością i zabawą. Przyciąga młodych klientów, zainteresowanych nowoczesnym designem.

Toyota AYGO X prologue

„Otwartość i zabawa zawsze stanowiły klucz do stylistyki AYGO. Teraz dodaliśmy do DNA małej Toyoty jeszcze więcej pikanterii” – wyjaśnił Lance Scott, dyrektor ds. designu w ED2.

Pełen życia charakter AYGO oraz przyjemne prowadzenie przyciągnęły do Toyoty wielu europejskich nabywców, w szczególności osoby zainteresowane nowoczesnym stylem. Wyjątkowe DNA i silna pozycja AYGO na rynku wynikają z tego, że model zawsze wyprzedza konkurencję. Wyznacza on także kierunki rozwoju swojego segmentu. Dziś bardziej niż kiedykolwiek klienci Toyoty oczekują czegoś szczególnego, co pozwoli im wyrazić siebie i zademonstrować własny styl. Projektanci ED2 postanowili stworzyć samochód specjalnie dla takich osób. Za punkt wyjścia wzięli dorobek modelu AYGO jako ikony stylu w segmencie A.

Zaangażowani twórcy z jasno określoną misją

Studio ED2 ulokowane w pobliżu Nicei na francuskim Lazurowym Wybrzeżu odpowiada za opracowanie europejskich modeli Toyoty. Nowy projekt został powierzony zaangażowanemu zespołowi projektantów. Zdecydowali oni, że nowa odsłona małej Toyoty będzie jeszcze bardziej śmiała i mocna niż dotychczas. Tak powstała Toyota AYGO X prologue.

Toyota AYGO X prologue
Jeszcze więcej pikanterii

AYGO zawsze kojarzyło się z wolnością i swobodą poruszania się. Toyota AYGO X prologue dodaje do tego połączenia więcej zadziorności i ducha zabawy. Model otrzymał większy prześwit i większe koła oraz wyższą pozycję za kierownicą, dzięki której kierowca zyskuje lepszą widoczność.

Samochód, który się wyróżnia

Zarówno z przodu i z tyłu, jak i z profilu, AYGO X prologue wygląda świeżo i nowocześnie. Śmiałą stylistykę podkreśla dwukolorowa kompozycja lakierowania nadwozia. Nowa, opadająca ku tyłowi linia dachu wzmacnia wrażenie dynamiki, sprawiając, że samochód wygląda także bardziej sportowo. Z przodu zaawansowane technologicznie światła otaczają maskę, tworząc kształt przypominający skrzydła. Duży grill, światła przeciwmgielne i osłona podwozia zostały uformowane również w motyw sześciokąta.

Tylna część AYGO X prologue została zaprojektowana w taki sposób, aby uwzględnić jego praktyczne walory. W osłonę tylnej części podwozia wbudowano mocowanie na bagażnik rowerowy. Dzięki temu samochód pozwala wyrwać się z codzienności w poszukiwaniu przygody. W lusterku bocznym zamontowano sportową kamerę, aby można było uchwycić najciekawsze chwile z każdej wyprawy. Zintegrowany bagażnik dachowy, który tworzy spójną kompozycję z sześciokątnymi tylnymi światłami, również podkreśla rekreacyjny charakter auta.

Kolory emocji

Dobór kolorystyki ma ogromny wpływ na stylistykę AYGO X prologue. Aby podkreślić jego wyrazisty charakter, Toyota sięgnęła po kolory naturalnych przypraw, takich jak chilli, imbir, wasabi i czarny pieprz. Z nich wszystkich oczywiście najbardziej pikantne jest chilli. Stylistyka dwukolorowego nadwozia została podkreślona metalicznymi płatkami o niebieskim odcieniu. W efekcie powstał wyjątkowy lśniący kolor Sparkling Chilli Red.

„Jestem nie tylko projektantem, ale także kierowcą. Zaangażowałem się w projekt AYGO X prologue, by stworzyć samochód, którym sam chciałbym jeździć” – zapewnił Momoko Otawara, projektant ED2, specjalizujący się w kolorach, materiałach i wykończeniach.

Nowy model współpracy projektantów

Projektowanie AYGO X prologue stanowiło ogromne wyzwanie organizacyjne ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią. ED2 postawiło na zwinne zarządzanie projektem (agile project management). Pozwoliło ono szybko robić postępy i także płynnie poruszać się między kolejnymi zadaniami. Zarówno podczas spotkań, jak i pracy zdalnej, współpraca przebiegała bez zakłóceń. Począwszy od ręcznych szkiców, przez modelowanie komputerowe i symulacje w wirtualnej rzeczywistości po modele 3D oraz końcowy produkt.

Samochód dla Europejczyków

„Każdy zasługuje na to, by mieć atrakcyjne auto. Gdy patrzę na AYGO X prologue, z dumą mogę potwierdzić, że zespół ED2 stworzył właśnie taki samochód. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości nowa Toyota wprowadzi do segmentu A prawdziwą rewolucję” – stwierdził Ian Cartabiano, prezydent ED2.

AYGO X prologue udowadnia także że mały samochód może mieć charakter. Projekt ten tworzy nową wizję segmentu A, jeszcze bardziej śmiałą i pikantną niż do tej pory.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *