68 Rajd Safari 2021. Zasada i Chwist oficjalnie na liście startowej

Organizatorzy 68. Rajdu Safari opublikowali listę zgłoszeń. Widnieje na niej 58 załóg, w tym dwie polskie. Sobiesław Zasada z Tomaszem Borysławskim nakleją na Forda Fiestę Rally3 numer 36. Są jedyną załogą w klasie RC3. Tegoroczny Rajd Safari będzie już dziewiątym startem Sobiesława Zasady w tym rajdowym klasyku. Czołówkę listy zgłoszeń stanowią załogi zespołów fabrycznych WRC – Toyota Gazoo Racing WRT, Hyundai Shell Mobis WRT i M-Sport Ford WRT.

Numer startowy 29 otrzymali Daniel Chwist (wnuk Sobiesława Zasady) z Kamilem Hellerem (Ford Fiesta Rally2). W klasie RC2 będą rywalizować z dziesięcioma załogami, wśród których są też m.in. Andreas Mikkelsen i Marco Bulacia (obaj w Skodach Fabia Evo), Teemu Suninen i Martin Prokop (obaj Ford Fiesta Mk II), Carl Tundo (Volkswagen Golf Gti). 

Sobiesław Zasada i Ewa Zasada w Mitsubishi Lancer Evo III - Rajd Safari 1997
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada w Mitsubishi Lancer Evo III – Rajd Safari 1997
Dziewiąty start w Rajdzie Safari

91-letni Sobiesław Zasada, legenda światowych rajdów i kierowca wciąż także niesłychanie popularny w Kenii, stanie do rywalizacji w Safari już po raz dziewiąty. „Jadę, bo jestem ciekaw, jak teraz wyglądają tego typu imprezy. Nie jadę na wycieczkę, a duch walki i rywalizacji jeszcze we mnie mocno tkwi.” – mówi legenda polskiego sportu samochodowego. „Wiem, że zmieniło się prawie wszystko w rajdach od czasu mojego ostatniego występu w 1997 roku. Jedyną wspólną cechą są tylko kenijskie bezdroża. Wierzę także, że uda mi się osiągnąć metę.”

Najdłuższa trasa Safari w 1972 roku liczyła aż 6480 kilometrów. Sobiesław Zasada osiągnął wtedy też najlepszy swój wynik w historii tej imprezy. Było to drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (z Marianem Bieniem w Porsche 911 S). Na drogach wschodniej Afryki debiutował w 1969 roku z Markiem Wachowskim w Porsche 911 L. Byli wtedy pierwszymi Europejczykami, którzy jako pierwsi przekroczyli linię mety, jednak z powodu problemów z pompą paliwa rajdu nie wygrali.

Sobiesław Zasada i Ewa Zasada w Mitsubishi Lancer Evo III - Rajd Safari 1997
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada na mecie Rajdu Safari 1997 w Mitsubishi Lancer Evo III
Szósta runda WRC 2021

68. Safari Rally Kenya stanowi szóstą rundę tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata (WRC). Rajd odbędzie się w dniach 23-27 czerwca 2021 r.

Sobiesław Zasada w swej 69-letniej karierze rajdowej ponad 150 razy stawał na najwyższym podium. Trzykrotnie zdobył też mistrzostwo Europy (1966, 1967, 1971) w rywalizacji z najlepszymi zawodnikami świata. W przełożeniu na dzisiejsze klasyfikacje oznacza to więc, że trzy razy był mistrzem świata. Jako jedyny zawodnik z krajów wschodnich był także kierowcą fabrycznym Steyr-Puch, Porsche, BMW, Mercedes-Benz. Obecnie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Zasada, która oprócz motoryzacji działa też w branży nieruchomości, produkcji i lifestyle’owej.

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *