Nowa Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser cieszy się ugruntowaną opinią legendy off-roadu, a jej historia sięga 70 lat wstecz. W tym czasie do klientów trafiło ponad 10 milionów egzemplarzy w 170 krajach i regionach. Land Cruiser cieszy się opinią samochodu, który „zawiezie cię wszędzie i zawsze, a potem wróci bezpiecznie do domu”. Teraz debiutuje nowa Toyota Land Cruiser.

Nowa Toyota Land Cruiser
Nowa generacja

Obecnie debiutuje nowa generacja Land Cruisera z linii Station Wagon – model 300 Series. Został zaprezentowany podczas światowej premiery on-line, zorganizowanej w Dubaju. Nowy flagowy terenowy samochód w gamie Toyoty to pierwszy Land Cruiser z linii Station Wagon od premiery LC 200 Series w 2007 roku. Samochód został zaprojektowany całkowicie od początku – zakres zmian jest bezprecedensowy dla tego modelu.

Nowa Toyota Land Cruiser

Wraz z nowym Land Cruiserem 300 Series Toyota jeszcze bardziej umacnia swoją renomę lidera jakości, trwałości i niezawodności. Samochód ma także większe możliwości terenowe i daje lepsze odczucia podczas jazdy po asfaltowych drogach. Silniki, przekładnia i platforma są zupełnie nowe. Zapewniają skokowy wzrost poziomu właściwości jezdnych – zarówno na drogach, jak i w najtrudniejszych warunkach terenowych.

Nowa Toyota Land Cruiser

Innowacje i udoskonalenia oraz zastosowane po raz pierwszy na świecie nowe technologie nie ograniczają niezawodności samochodu. Kierowcy mogą liczyć zarówno na świetne osiągi, jak i na niezrównaną trwałość, dzięki którym nowa Toyota Land Cruiser jak żaden inny samochód zapewni im bezpieczną i niezawodną podróż w każdych warunkach.

Nowa Toyota Land Cruiser
Nowa platforma z ramą

Nowa Toyota Land Cruiser 300 Series to pierwszy model zbudowany na platformie GA-F z serii TNGA (Toyota New Global Architecture). Jest to pierwsza platforma w architekturze TNGA z konstrukcją ramową. Platforma GA-F zapewnia wyjątkowe możliwości terenowe, przynosząc jednocześnie dodatkowe korzyści w zakresie sztywności nadwozia, wytrzymałości i stabilności, a także komfortu jazdy po utwardzonych drogach. Stanowi świetny fundament dla nowych technologii, a przy tym ograniczyła masę samochodu, obniżyła jego środek ciężkości, zwiększyła bezpieczeństwo bierne i otworzyła nowe możliwości przed projektantami nadwozia i wnętrza.

Nowa Toyota Land Cruiser

Rama, na której samochód został oparty, została przeprojektowana, tak aby połączyć redukcję masy z większą sztywnością. Nowy Land Cruiser 300 Series jest o 200 kg lżejszy od poprzednika. Nowe zawieszenie zostało dopracowane podczas testów z udziałem mistrzów kierownicy Toyoty oraz doświadczonych kierowców Rajdu Dakar. Celem było stworzenie auta terenowego, którego ogromne możliwości off-roadowe idą w parze z łatwością prowadzenia i precyzyjną kontrolą nad samochodem. I to zarówno w terenie, jak i na asfalcie.

Nowa Toyota Land Cruiser
Terenowe zawieszenie

Inżynierowie i kierowcy testowi skupili się na odpowiednim dostrojeniu zawieszenia, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność opon do podłoża. Trzymanie się drogi dodatkowo zwiększa pierwszy na świecie układ dynamicznego zawieszenia Electronic Kinetic Dynamic Suspension System (E-KDSS).

Nowy Land Cruiser to pierwszy samochód, w którym zastosowano zaawansowany Multi-Terrain Monitor. Wyświetla on w czasie rzeczywistym obraz zarówno bezpośredniego otoczenia samochodu oraz każdego koła, jak i nawierzchni drogi pod autem. System Multi-Terrain Select automatycznie ocenia rodzaj nawierzchni i dostosowuje do niej tryb jazdy.

Nowe silniki

Lepsza dynamika i pewne prowadzenie to efekt zastosowania nowych silników V6 twin-turbo. Benzynowego o pojemności 3,5 l oraz 3,3-litrowego silnika Diesla. Obie jednostki wyróżniają się wiodącymi w klasie osiągami i kulturą pracy na poziomie klasycznego V8. Współpracuje z nimi nowa 10-stopniowa automatyczna skrzynia biegów. Przyczynia się ona do redukcji zużycia paliwa i emisji CO2 o 10 procent w porównaniu z aktualnym Land Cruiserem 200 Series.

Nowa stylistyka

Nowa stylistyka nadwozia pozostaje wierna tradycji Land Cruisera i jego pozycji jako flagowej terenówki. Jednocześnie została oparta na nowej koncepcji „funkcjonalnego piękna”. Mocne, oszczędne linie samochodu dają wyraz ogromnej sile samochodu terenowego, nadając mu większą dojrzałość i wyrafinowanie.

Wnętrze opracowane według nowego projektu ma wyższą jakość sensoryczną. Kierowca i pasażerowie mogą czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie, bez względu na to, z jak surowymi warunkami jazdy w terenie muszą się zmierzyć.

Dla twórców nadwozia nowego Land Cruisera priorytetem było zachowanie jego możliwości off-roadowych. Dlatego samochód ma te same wymiary co LC 200 Series. Dotyczy to zarówno długości i szerokości, jak i rozstawu osi oraz kątów natarcia i zejścia ze wzniesienia.

Bezpieczeństwo

Nowy model został znacząco udoskonalony pod względem bezpieczeństwa. Ma na to wpływ zarówno jeszcze większa solidność i sztywność konstrukcji, jak i zaawansowane systemy bezpieczeństwa w trudnych warunkach oraz systemy bezpieczeństwa czynnego i wsparcia kierowcy Toyota Safety Sense drugiej generacji.

Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych (w dzień i w nocy) oraz rowerzystów (w dzień) otrzymał nową funkcję zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach. Wykrywa ona różnego rodzaju zagrożenia zderzeniem. Zarówno ze strony innych pojazdów wjeżdżających na skrzyżowanie, jak i pieszych przechodzących przez jezdnię, na którą samochód wjeżdża podczas skrętu. Nowy Land Cruiser otrzymał także nowy system Parking Support Brake. Wykrywa on przeszkody przed i za samochodem podczas wolnej jazdy po parkingu. Zapobiega także kolizjom z innymi pojazdami i pieszymi podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego.

Rynkowa premiera nowego Land Cruisera 300 Series będzie miała miejsce latem 2021 roku. Nowy model nie będzie dostępny w Europie.

Dziedzictwo Land Cruisera

Land Cruiser ma za sobą 70 lat historii. W tym czasie zbudował swoją renomę niezrównanego auta terenowego o wyjątkowej trwałości i niezawodności. Jego początki sięgają 1951 roku, kiedy Toyota opracowała model BJ. Pojazd ten udowodnił swoje możliwości terenowe, kiedy jako pierwszy samochód w historii dojechał do szóstej stacji na zboczach góry Fuji. Ten wyjątkowy test został zorganizowany na oczach przedstawicieli japońskich służb mundurowych. Dzięki temu został wybrany na samochód patrolowy japońskiej policji.

Świetna reputacja Land Cruisera, wciąż na nowo potwierdzana w najbardziej niedostępnych zakątkach świata, przełożyła się na sukces rynkowy. Do końca 2020 roku Toyota sprzedała na świecie około 10,4 mln egzemplarzy. Land Cruiser jest niezastąpionym narzędziem dla ludzi żyjących w oddalonych regionach oraz dla organizacji niosących pomoc humanitarną.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *