Srebrne Strzały z 1955 roku podczas Goodwood Revival

Podczas Goodwood Revival – imprezy poświęconej klasycznej motoryzacji – „wystąpiły” dwie Srebrne Strzały z kolekcji Mercedes-Benz Classic. Zaprezentowano je na cześć zmarłego w kwietniu 2020 r. brytyjskiego kierowcy wyścigowego Sir Stirlinga Mossa. Pierwsza z nich to 300 SLR (W 196 S), najsłynniejszy samochód wyścigowy, którym jeździł Brytyjczyk.

Srebrne Strzały z 1955 roku podczas Goodwood Revival

Właśnie tym pojazdem, z numerem startowym 722, w maju 1955 r. Stirling Moss i Denis Jenkinson wygrali wyścig Mille Miglia, ustanawiając nieśmiertelny rekord – dystans 1600 km pokonali ze średnią prędkością 157,65 km/h. W tym samym roku Moss zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Świata Formuły 1 za kierownicą Mercedesa W 196 R. Lepszy okazał się tylko jego kolega z zespołu, Juan Manuel Fangio. Bolid W 196 R był drugą ze Srebrnych Strzał prezentowanych w Goodwood.

Srebrne Strzały z 1955 roku podczas Goodwood Revival

Podczas Goodwood Revival klasyczne auta wyścigowe biorą udział w przejazdach reprezentacyjnych i wyścigach na tradycyjnym torze Goodwood. W latach 1948-1966 na 3,8-kilometrowej pętli odbyło się wiele spektakularnych wyścigów samochodów sportowych, bolidów Formuły 1 oraz motocykli. Tegoroczna edycja Goodwood Revival była poświęcona między innymi Sir Stirling Mossowi. Zgromadzono na niej rekordową liczbę wyścigowych pojazdów prowadzonych przez tego słynnego kierowcę. Począwszy od tego roku stały program wydarzenia wzbogacił się również o przyznanie trofeum Stirling Moss Memorial Trophy.

Stirling Moss

„W ciągu ostatnich miesięcy oddział Mercedes-Benz Classic prezentował »722« na kilku imprezach w Wielkiej Brytanii. Chcieliśmy w ten sposób oddać hołd wspaniałemu człowiekowi i kierowcy wyścigowemu, jakim był Sir Stirling Moss” – powiedział Christian Boucke, szef Mercedes-Benz Classic. „Goodwood Revival stanowi zwieńczenie tej wyjątkowej trasy. Oprócz legendarnego samochodu wyścigowego na imprezie prezentowaliśmy bolid Formuły 1 z 1955 r.”. Obie Srebrne Strzały są napędzane 8-cylindrowymi jednostkami rzędowymi. Kluczowe dane techniczne bolidu brzmią następująco: 2,5 litra pojemności i moc 213 kW (290 KM). Wyścigowa maszyna ma 3-litrowy silnik rozwijający 228 kW (310 KM).

Sir Stirling Moss
Jeden z najbardziej znanych kierowców wyścigowych wszech czasów

Stirling Moss należy do najsłynniejszych kierowców wyścigowych, choć nigdy nie zdobył tytułu mistrza świata. Jego konsekwencję i klasę podkreślają jednak cztery drugie miejsca w mistrzostwach Formuły 1 (w sezonach 1955, 1956, 1957 i 1958) oraz trzy trzecie miejsca (1959, 1960 i 1961). W 1955 r. Moss rozpoczął karierę fabrycznego kierowcy Mercedesa – w Formule 1 za kierownicą W 196 R oraz w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych za „kółkiem” 300 SLR (W 196 S). Zwycięstwa Mossa w wyścigach wytrzymałościowych Mille Miglia, RAC Tourist Trophy w Irlandii Północnej oraz Targa Florio na Sycylii istotnie przyczyniły się do wyprzedzenia Ferrari i zdobycia tytułu przez Mercedesa.

Stirling Moss

16 lipca 1955 r. niezwykle utalentowany Brytyjczyk wygrał za kierownicą Srebrnej Strzały w Grand Prix Wielkiej Brytanii w Aintree. Było to pierwsze z jego 16 zwycięstw w Formule 1. Po wycofaniu się Mercedesa z motorsportu pod koniec sezonu 1955 Moss jeszcze przez kilka lat kontynuował swoją udaną karierę. Wyścigi musiał porzucić w wieku 32 lat, po wypadku, do którego doszło w Goodwood 30 kwietnia 1962 r. Jako ambasador Mercedes-Benz wciąż występował jednak za kierownicą „swoich” Srebrnych Strzał, demonstrując wybitne umiejętności nawet w zaawansowanym wieku. Moss zmarł w Londynie 12 kwietnia 2020 r. w wieku 90 lat.

Stirling Moss
Powrót jako Goodwood Revival

Wyścigi w okazałym parku Goodwood wywodzą się z inicjatywy dziadka obecnego księcia Richmond. „Moje najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa to właśnie pobyt z dziadkiem na torze wyścigowym w Goodwood” – powiedział książę. W 1992 r., jeszcze jako hrabia Marchii i Kinrary – przejął on wiejską posiadłość. Natychmiast rozpoczął też przygotowania do powrotu do wyścigowych aktywności. Już rok później odbył się tu pierwszy Festiwal Prędkości Goodwood. W ostatnich latach w ciągu jednego weekendu festiwal potrafił przyciągnąć około 180 000 gości.

Stirling Moss

W ramach imprezy samochody biorą udział w wyścigu górskim na 1,86-kilometrowej trasie. Sam książę nazywa go wielkim garden party. Od dłuższego czasu zaproszenie na to wydarzenie otrzymują niemal wszystkie wiodące zespoły wyścigowe i producenci samochodów. Mercedes-Benz także regularnie uczestniczy w nim wraz ze swoimi historycznymi i współczesnymi Srebrnymi Strzałami oraz słynnymi kierowcami, takimi jak Lewis Hamilton czy Jochen Mass.

Srebrne Strzały z 1955 roku podczas Goodwood Revival

Obok Festiwalu Prędkości uznanym wydarzeniem stało się też Goodwood Revival. To festiwal o wyjątkowym charakterze: praktycznie wszyscy goście, zespoły i inni uczestnicy ubierają się w stylach panujących w latach 1948-1966. „Poprosiliśmy uczestników, aby nosili ubrania z epoki, a pomysł bardzo im się spodobał” – wyjaśnia książę Richmond. „W rezultacie każdy gość czuje, że jest częścią imprezy”.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *