Nowy Fiat Scudo

Fiat Professional powraca do historycznej nazwy pojazdu produkowanego do 2016 r. w fabryce Stellantis w Hordain we Francji, aby zastąpić dotychczasowy model Talento. Nowy Fiat Scudo to nowoczesny i technologicznie zaawansowany samochód. Jest oparty na platformie mid-van Stellantis i dostępny zarówno w wersji 100% elektrycznej, jak i spalinowej, z silnikiem diesla ostatniej generacji. Nowe Scudo jest zatem drugim samochodem dostawczym marki Fiat Professional dostępnym także w wersji elektrycznej. Dołącza do E-Ducato wprowadzonego na rynek w kwietniu br. Nowy model uzupełnia i rozszerza gamę samochodów marki, dla zaspokojenia zróżnicowanych potrzeb klientów-prawdziwych profesjonalistów, którzy traktują swój pojazd przede wszystkim jako narzędzie pracy i źródło dochodu.

Nowy Fiat Scudo
Wersja elektryczna

Fiat Scudo w wersji elektrycznej, posiada zasięg do 330 km w cyklu WLTP. Wersja bezemisyjna charakteryzuje się również łatwością dostosowania do potrzeb klienta. Oferuje dwa rozmiary akumulatorów – 50 i 75 kWh. Umożliwiają one ładowanie z mocą przy AC (prąd zmienny) do 11 kW i do 100 kW w DC (prąd stały). Możliwe jest naładowanie akumulatora do 80% w zaledwie 45 minut.

Nowy Fiat Scudo

Ładowność nie zmienia się niezależnie od układu napędowego i należy do najlepszych w segmencie, oferując do 6,6 m3 pojemności ładunkowej, ładowność użytkową do ponad 1 t i uciąg do 1 t.

Nowy Fiat Scudo
Dostawczy z komfortem samochodu osobowego

Grupą docelową są osoby korzystające ze swojego samochodu w celach zawodowych, spędzające za kierownicą 8 lub więcej godzin dziennie. Właśnie dlatego komfort jest aspektem, który został starannie przeanalizowany na etapie projektowania. Jednym z najważniejszych celów nowego Fiata Scudo jest zapewnienie bezstresowej pracy dzięki rozwiązaniom, takim jak pozycja za kierownicą zbliżona do pozycji w samochodzie osobowym, najwyższy poziom izolacji akustycznej służący do zminimalizowania wstrząsów i wibracji.

  • kompaktowe wymiary zewnętrzne (długość poniżej 5 metrów i wysokość 1,9 m w wersji bazowej) sprawiają, że Scudo nadaje się do wszechstronnego użytku, zapewniając zwinność niezbędną podczas jazdy po mieście
  • wyświetlacz Head-Up dostarcza kluczowych informacji bez rozpraszania uwagi kierowcy, zmniejszając tym samym poziom stresu
  • pozycja kierowcy podobna do tej w samochodzie osobowym oferuje doskonały poziom komfortu, a podniesiony fotel gwarantuje optymalną widoczność na drodze. Ergonomiczny stopień zapewnia łatwy dostęp do kabiny
  • doskonałe trzymanie się drogi, komfort zawieszenia są zapewnione w każdych warunkach jazdy dzięki przedniemu i tylnemu zawieszeniu niezależnemu (wzmocniona oś przednia z kolumną McPhersona i stabilizatorem poprzecznym i oś tylna z wahaczami skośnymi wzdłużnymi), które zwiększa sztywność sprężyn i amortyzatorom o zmiennej charakterystyce tłumienia (AMVAC), która zmienia tłumienie w zależności od prześwitu pojazdu.
Nowy Fiat Scudo
Bezpieczeństwo – pełen zestaw funkcji ADAS

Nowy Fiat Scudo oferuje bogaty zestaw funkcji bezpieczeństwa i systemów ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Jest ich w sumie 14, takich np. jak:

  • automatyczne rozpoznawanie znaków drogowych
  • automatyczny system hamowania awaryjnego, aktywowany w momencie wystąpienia wysokiego ryzyka kolizji
  • Lane Departure Warning, ostrzegający kierowcę o zjeżdżaniu z pasa ruchu.
  • Blind Spot Alert, ważna funkcja ostrzegająca o pojazdach znajdujących się w martwym polu lusterka wstecznego podczas wyprzedzania.

Samochód jest również wyposażony w system ostrzegania o przeszkodach na drodze, system ostrzegania przed kolizją czołową oraz praktyczną kamerę cofania. Umożliwia ona panoramiczny widok 180°, co ułatwia parkowanie. Aby zapewnić optymalne osiągi i lepszą przyczepność w każdych warunkach, jak śnieg, błoto czy piasek, Fiata Scudo można wyposażyć w system Grip Control.

Wreszcie, wyświetlacz head-up dostarcza kierowcy wszystkich najważniejszych informacji, nie odwracając jego uwagi od drogi. Natomiast przednie i tylne czujniki parkowania oraz kamera tylna, wyświetlająca obraz 180° odtworzony z góry, pozwolą mu na bezpieczne parkowanie.

Nowy Fiat Scudo
Modułowość

Nowego Fiat Scudo zaprojektowano jako wszechstronny samochód dostawczy. Jednakże wygląda jak normalny samochód, a jego zaletą jest to, że oferuje inteligentne i praktyczne rozwiązania przy zachowaniu kompaktowych wymiarów. Nowy Fiat E-Scudo jest również gotowy do przewozu pasażerów. Jest w pełni konfigurowalny z maksymalnie 9 miejscami siedzącymi. W zależności od potrzeb, siedzenia można złożyć w celu zwiększenia przestrzeni ładunkowej, a składany  drugi rząd siedzeń w wersji Scudo Brygadowe Składane pozwala na przewiezienie 3 dodatkowych osób w stosunku do wersji Furgon.

Nowy Fiat Scudo

Same wymiary to kolejna mocna strona tego modelu. Wysokość zaledwie 1,90 m, umożliwiająca łatwy wjazd do podziemnych magazynów oraz długość 5 m (do 5,3 m w wersji Maxi) sprawiają, że nowy Fiat Scudo to samochód, który może „przewieźć wszystko i wszędzie”. Z myślą o szczególnych potrzebach w mieście dostępna jest również wyjątkowa w segmencie najkrótsza wersja „Compact”. Oferuje ona wszystkie zalety Scudo na długości zaledwie 4,6 metra.

Pojemność ładunkowa wynosząca 4,6, 5,3 lub 6,1 m3 w zależności od rozstawu osi oraz ładowność do 1,4 t zapewniają nowemu Fiatowi Scudo bezkompromisowe możliwości. 

Model charakteryzuje również szczególny rodzaj modułowości kabiny dzięki wyjątkowemu systemowi Moduwork. Przekształca siedzenie pasażera w miejsce pracy i powiększa przestrzeń ładunkową. Umożliwia przewożenie przedmiotów o długości do 4 metrów (wersja Maxi) i zwiększając objętość o 0,5 m3, do łącznej pojemności 6,6 m3. Samochód jest więc wystarczająco uniwersalny, aby spełnić wszystkie wymagania i potrzeby wszystkich klientów z różnych branż.

Konfiguracja i silniki

Nowy Fiat Scudo jest dostępny w trzech  wersjach Furgon, Furgon Brygadowy i Platforma. Także w dwóch poziomach wyposażenia (Easy, i Lounge) oraz z czterema silnikami wysokoprężnymi. Stanowią one uzupełnienie elektrycznego układu napędowego. Cała gama jest dostępna w wersji elektrycznej, począwszy od wersji Furgon, poprzez Furgon Brygadowy aż po Kombi. Ta ostatnia wersja z maksymalnie 9 miejscami siedzącymi. Tak szeroka gama podnosi atrakcyjność nowego Fiata Scudo dla transportu osobowego, firm zajmujących się zabudową oraz dla rynku pojazdów rekreacyjnych.

Oprócz wersji elektrycznej, wyposażonej w silnik o mocy 100 kW (136 KM), dostępne są również cztery silniki Diesel. To wersje o pojemności 1,5 litra i mocy 102 lub 120 KM z 6-biegową skrzynią manualną. Wersja o pojemności 2,0 litra o mocy 145 KM z 8-biegową skrzynią manualną lub automatyczną. Jest także wersja o mocy 177 KM, również zestawiona z wydajną 8-biegową skrzynią automatyczną.

Dzięki gamie, która spełnia potrzeby zarówno profesjonalistów, jak i menedżerów flot, nowy Fiat Scudo jest gotowy, by stać się znaczącą marką w segmencie D, tj. lekkich samochodów dostawczych. Wprowadzenie wersji o zerowej emisji spalin jest również kolejnym elementem strategii stopniowej elektryfikacji gamy Stellantis. Oczekuje się, że spotka się z dużym zainteresowaniem właścicieli firm. Ludzi, którzy dbają o rentowność swojej działalności, ale również szanują środowisko naturalne.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *