MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Kia EV6 z tytułem Car Of The Year 2022

Podczas ceremonii, która odbyła się dzisiaj w Genewie, Kia EV6 została ogłoszona Samochodem Roku 2022. Elektryczna Kia EV6 zdobyła 279 punktów. Drugie miejsce zajęło także elektryczne Renault Mégane E-TECH Electric z 265 punktami, natomiast ostatnie miejsce na podium zajął Hyundai Ioniq 5 zdobywając 261 punktów. To pierwszy raz, kiedy marce Kia udało się zdobyć tytuł Car of the Year, a nagroda ta przyznawana jest już po raz 59.

Kolejne miejsca

Finaliści konkursu to aż sześć samochodów elektrycznych z finałowej siódemki. Tuż za podium uplasował się Peugeot 308, zdobywając 191 punktów. Na kolejnych miejscach znalazły się: Skoda Enyaq iV (185 punktów), Ford Mustang Mach-E (150) i Cupra Born (144). Sześciu finalistów to samochody w pełni elektryczne. Peugeot 308, jako jedyny z finalistów występuje w wersji benzynowej, wysokoprężnej i jako hybryda, także typu plug-in z możliwością ładowania. Na starcie tegorocznego konkursu 18 z 39 zgłoszonych samochodów było elektrycznych.

Ceremonia w internecie

Ceremonię wręczenia trofeum prowadziła Alexandrę Legouix, z udziałem przewodniczącego jury COTY, Franka Janssena oraz CEO GIMS SWISS, Sandro Mesquita. To już trzeci raz z rzędu, kiedy ceremonia odbyła się wyłącznie online z powodu pandemii. Na miejscu były obecne wszystkie z 7 samochodów walczących o tytuł w finale.

Jury konkursu Car of The Year 2022 składało się z 59 członków, reprezentujących 22 kraje europejskie. Jego celem było wyłonienie najlepszego nowego samochodu znajdującego się aktualnie w sprzedaży. „Wciąż jesteśmy niezależni od branży motoryzacyjnej i nadal nie mamy kategorii”, powiedział Frank Janssen. „Na końcu mamy tylko jednego zwycięzcę, nie zapewniamy trofeum dla każdego z uczestników, dlatego ta nagroda jest tak rozpoznawalna”.