MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Wyścigowy Hyundai IONIQ 5 N eN1

Hyundai Motor Company zaprezentował wyścigowy samochód IONIQ 5 N eN1 Cup. Prezentacja odbyła się podczas oficjalnego dnia testowego zespołów uczestniczących w nadchodzącym Hyundai N Festival. Ten wyjątkowy elektryczny samochód wyścigowy jest oparty na wielokrotnie nagradzanym, wysokowydajnym pojeździe elektrycznym IONIQ 5 N. Projekt zapowiada początek nowej ery w zrównoważonych wyścigach.

Napęd

Samochód IONIQ 5 N eN1 Cup wykorzystuje ten sam system napędu, co produkcyjny IONIQ 5 N. Model produkcyjny może pochwalić się mocniejszym układem napędowym i większą pojemnością akumulatora od podstawowego modelu IONIQ 5. IONIQ 5 N to pierwszy wysokowydajny samochód elektryczny marki N z potężnym przyspieszeniem i dużą mocą wyjściową do 650 KM. Samochód ma także wysoką wytrzymałość na wyczynową jazdę torową. Łączy w sobie najnowocześniejszą technologię Hyundai Motor’s Electric Global Modular Platform (E-GMP), solidny system zarządzania temperaturą akumulatora i mocny regeneracyjny układ hamulcowy.

Opony

Podobnie jak Hyundai Avante (Elantra) klasy N1, samochód IONIQ 5 N eN1 Cup to wysokiej klasy samochód wyścigowy dla profesjonalnych kierowców rywalizujących w klasie N1, o zwiększonych osiągach torowych także przy zastosowaniu wyczynowych opon typu slick. Nowa klasa eN1 wprowadzana w tym roku, będzie funkcjonować na podstawie otwartych przepisów. Dzięki temu zespoły będą mogły rywalizować przy zastosowaniu wyczynowych opon pochodzących od różnych producentów.

Nadwozie

Wyczynowy Samochód IONIQ 5 N klasy eN1 Cup ma również przeprojektowany bodykit. Ma niskie i poszerzone błotniki, szerszy rozstaw kół w celu poprawy prowadzenia. Zaprojektowano zwiększoną siłę docisku pochodzącą z przedniego spojlera i tylnego skrzydła oraz poprawiono ogólną wydajność aerodynamiczną. Samochód jest również lżejszy, ponieważ usunięto niepotrzebne elementy, w celu zmniejszenia masy auta gotowego do startu. Zastosowano także kute koła, maskę z FRP i szyby z poliwęglanu. Widzowie wyścigów będą mogli cieszyć się dźwiękami zapewnianymi przez systemy NGB overboost, wirtualną zmianę biegów (N e-Shift) oraz zróżnicowany i wzmocniony NAS+ (N Active Sound). Dodatkowo każdy zespół wyścigowy może opracować własne, unikalne dźwięki.

Bezpieczeństwo

W celu zwiększenia bezpieczeństwa, samochód IONIQ 5 N eN1 Cup wyposażono w niezbędne elementy, takie jak klatka bezpieczeństwa, wyścigowe fotele kubełkowe i sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo samochody wyposażono w gaśnice przeznaczone do pożarów elektrycznych, system zapobiegający uduszeniu i zmodyfikowano również lokalizację portu ładowania. Wszystkie systemy zmodernizowano w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa w wyścigach pojazdów elektrycznych.

Dane techniczne:
NapędSeryjny napęd z IONIQ 5 N obejmujący:
– Silnik: Przedni 166 kW / 226 KM,
– Tylny 282 kW / 383 KM (Łącznie: 650 KM)
– Akumulator: 84,0 kWh
– Falownik: Dwustopniowy falownik z węglika krzemu.
System zasilaniaSeryjny system ładowania z IONIQ 5 N obejmujący instalację 800V, 400V, o maksymalnej prędkości ładowania: 350 kW. Czas ładowania: od 10 do 80% pojemności akumulatora wynosi 18 minut (w optymalnych warunkach)
ZawieszenieAmortyzatory regulowane, regulacja wysokości i pochylenia kół
HamulceSześciotłoczkowe kute zaciski z przodu i czterotłoczkowe z tyłu
Opony i felgiOpony slick i 18-calowe kute felgi 11J
NadwozieWyścigowy zestaw aerodynamiczny o dużej sile docisku oraz poszerzone błotniki
BezpieczeństwoWielopunktowa spawana klatka bezpieczeństwa zgodna z przepisami FIA (załącznik J), fotel kubełkowy, sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa, wyłącznik wysokiego napięcia, wskaźnik ostrzegawczy wysokiego napięcia, zmieniona lokalizacja portu ładowania, zabezpieczenie przeciwpożarowe
Masa (kg)około 1,970 Kg
Technologie IONIQ 5 N N e-Shift, N Active Sound+ (enhanced), N Grin Boost, N Battery Preconditioning
Hyundai N Festival wspiera rozwój koreańskiego sportu motorowego

Od ponad 20 lat Hyundai Motor sponsoruje i organizuje różne zawody, począwszy od Hyundai Click Speed Festival i Korea Speed Festival, a skończywszy na Hyundai N Festival. Ten ostatni stał się też największą serią wyścigów jednomarkowych dla profesjonalnych kierowców w Korei.

Podobnie jak istniejąca klasa Avante (Elantra) N1, klasa eN1 jest przeznaczona wyłącznie dla profesjonalnych kierowców. Nowy samochód jest pojazdem wyścigowym, który nie może być prowadzony po drogach publicznych. Litera „e” w oznaczeniu klasy eN1 odnosi się do elektryfikacji klasy wyścigowej N1.

Sezon testowy

Nadchodzący sezon posłuży jako test wyścigów pojazdów elektrycznych. Samochód będzie startował w ramach cyklu wyścigów pojazdów elektrycznych w Hyundai N Festival. Samochód eN1 Cup będzie testowany i ulepszany w trudnych warunkach wyścigowych na etapie prototypów. Ten sezon będzie również okazją dla zespołów wyścigowych, kierowców i sędziów do poznania i rozwoju wyścigów pojazdów elektrycznych. Dodatkowo, infrastruktura związana z ładowaniem, środki przeciwpożarowe i reagowanie w sytuacjach awaryjnych będą dalej rozwijane podczas tego sezonu testowego.

Hyundai N Festival rozpocznie się rundą otwierającą na torze Inje Speedium już 27 kwietnia. Klasa eN1 odbędzie oficjalny trening podczas rundy otwierającej, a następnie 10 wyścigów w piątej rundzie. Format zawodów będzie zróżnicowany. Będą to wyścigi pucharowe jeden na jednego i tradycyjne wyścigi sprinterskie. Pozwoli to na wszechstronne zrozumienie i przetestowanie różnych typów rywalizacji w wyścigach samochodów elektrycznych.

„Poprzez klasę eN1 naszym ostatecznym celem jest ustanowienie Hyundai Motor prawdziwym liderem w sportach motorowych EV, wspierając wzrost i rozwój tętniącej życiem kultury motorsportu w Korei, jednocześnie wywierając też ogromny wpływ na skalę globalną” – powiedział Joon Park, szef N Brand Management Group. „Dzięki klasie eN1 jesteśmy gotowi na nowo zdefiniować przyszłość wyścigów i utorować drogę do nowej ery elektryzujących osiągnięć w sportach motorowych”.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *