MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Nowy Rolls–Royce Cullinan – Series II

Ten model to pierwszy Rolls-Royce, którym bez obaw można zjechać z asfaltu. Nie wypada, oczywiście, czynić tego zbyt często, ale do objazdu szkockich posiadłości Cullinan nadaje się idealnie. Ponieważ samochód ma już parę lat, przyszedł czas na zmiany, które plebejusze nazwaliby faceliftingiem. Rolls-Royce Cullinan drugiej serii (lepiej brzmi) ma zmieniony przód z nowymi światłami, innym zderzakiem i nieco obniżonym wlotem powietrza, nadal nazywanym „Pantheon” (jest on, naturalnie, podświetlany). Delikatne zmiany znalazły się też z tyłu, a 23-calowe felgi mają teraz nowy wzór.

Zmiany

Dodano też nowy lakier zwany „Emperador Truffle”, cokolwiek by to miało znaczyć. Nieco więcej zmian wprowadzono we wnętrzu. Z elektrycznego modelu Spectre przejęto nowy system operacyjny Spirit – współpracuje on z Whispers, prywatną aplikacją dla członków społeczności Rolls-Royce’a, zintegrowaną z Cullinanem. Klienci mogą wysyłać cele podróży bezpośrednio do swojego samochodu, zdalnie wyświetlać lokalizację Cullinana i zarządzać blokadą pojazdu za pośrednictwem aplikacji. Łączność z Internetem i niezależny streaming dla każdego ekranu zapewnia obecność WiFi hot spot. Po raz pierwszy w Cullinanie słuchawki Bluetooth dowolnego typu mogą być sparowane z systemem informacyjno-rozrywkowym na tylnym siedzeniu.  Z kolei dźwięk pochodzi z 18-głośnikowego systemu Bespoke, który korzysta z najnowszej generacji 18-kanałowego 1400-watowego wzmacniacza. Wnęki w aluminiowych progach Cullinana Serii II są wykorzystywane jako komory rezonansowe dla głośników niskotonowych, skutecznie przekształcając cały samochód w subwoofer.

Do nowego Cullinana można też zamówić tapicerkę wykonaną z bambusa, choć zapewne większość klientów pozostanie przy skórze Connoly. Cała tkanina Duality Twill wykorzystana w samochodzie może składać się z do 2,2 miliona ściegów (11 mil nici). Jest ona wynikiem aż 20 godzin pracy. Aby zapewnić jednolitość wzoru, każdy element indywidualnie wykonano przed cięciem za pomocą specjalnie opracowanego lasera. Uszczelnia on krawędź materiału i zapobiega poluzowaniu się poszczególnych nici. Podstawowa tkanina diagonalna jest dostępna w trzech kolorach – liliowym, czekoladowym i czarnym. Klienci mogą wybierać spośród 51 różnych kolorów nici.

Silnik V12 o mocy 600 KM

Technicznie natomiast zmian nie ma – do napędu nadal służy silnik V12 o mocy 600 KM i momencie obrotowym 900 Nm. Średnie zużycie paliwa według normy WLTP (czyli nie do osiągnięcia w normalnej jeździe) to 16,8 l/100 km. Ale tym akurat raczej żaden z kupujących nie będzie się przejmować.

Równolegle producent pokazał także wersję specjalną nowego Rolls-Royce Cullinan, noszącą oznaczenie Black Badge. Wszystkie zewnętrzne detale nadwozia i elementy ozdobne, w tym figurka Spirit of Ecstasy, w tej wersji wykończono w kolorze czarnym.

Informacja prasowa (BŁ)

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *