MotoryzacjaNajważniejszeSport

TOYOTA GR DKR Hilux T1+ załogi Al-Attiyah/Baumel wygrała Rajd Dakar 2022

TOYOTA GAZOO Racing wygrywa Rajd Dakar 2022. Dokonała tego po raz drugi w historii. Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel w Toyocie GR DKR Hilux T1+ triumfowali w jednym z największych wyzwań w motorsporcie z przewagą 27 minut i 46 sekund. To drugie zwycięstwo katarskiego kierowcy dla zespołu. Poprzednio dokonał tego w 2019 roku.

TOYOTA GR DKR Hilux T1+ załogi Al-Attiyah/Baumel wygrała Rajd Dakar 2022

Rozgrywany od 2020 roku w Arabii Saudyjskiej Rajd Dakar wystawił uczestników oraz ich pojazdy na najwyższą próbę. Dystans, który załogi musiały pokonać między 1 a 14 stycznia, także robi wrażenie. To aż 4261 km odcinków specjalnych oraz prawie drugie tyle całej trasy rajdu z odcinkami dojazdowymi. Przez dwa pierwsze styczniowe tygodnie Al-Attiyah i Baumel nie mieli sobie równych, prowadząc od startu do mety. Wygrali prolog i także dwa etapy, cały czas kontrolując sytuację w klasyfikacji generalnej.

TOYOTA GR DKR Hilux T1+ załogi Al-Attiyah/Baumel wygrała Rajd Dakar 2022

„To niesamowite uczucie! Prowadziliśmy od samego początku, a później kontrolowaliśmy nasze tempo przez resztę rajdu. Dziękuję TOYOTA GAZOO Racing i także naszym sponsorom za wsparcie, a Glynowi Hallowi, szefowi naszego zespołu, za zbudowanie tego fantastycznego GR DKR Hiluxa T1+. Jestem niesamowicie szczęśliwy” – powiedział czterokrotny już triumfator tej imprezy. Pochodzący z Kataru Al-Attiyah nie ukrywa, że jego marzeniem było zwycięstwo w kraju arabskim.

TOYOTA GR DKR Hilux T1+ załogi Al-Attiyah/Baumel wygrała Rajd Dakar 2022

Była to 44. edycja Rajdu Dakar. Jego historia sięga 1978 roku, a do 2007 roku zawodnicy ścigali się w Afryce. W drugiej dekadzie XXI wieku rywalizowano w Ameryce Południowej, gdzie w 2019 roku TOYOTA GAZOO Racing za sprawą duetu Al-Attiyah/Baumel odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w kategorii samochodów. Odkąd w 2020 roku Rajd Dakar przeniesiono do Arabii Saudyjskiej, Katarczyk był dwukrotnie blisko triumfu, przyjeżdżając na metę na drugiej lokacie w 2020 i 2021 roku.

TOYOTA GR DKR Hilux T1+ załogi Al-Attiyah/Baumel wygrała Rajd Dakar 2022
Zwycięski GD DKR Hilux T1+

W tegorocznej edycji Al-Attiyah już nie miał sobie równych. Było to możliwie także dzięki zupełnie nowej Toyocie GR DKR Hilux T1+. Samochód od poprzednika różnił się większymi kołami i oponami oraz większym skokiem zawieszenia. Przede wszystkim także znanym z modelu Land Cruiser GR Sport 3,5-litrowym silnikiem V6 z podwójnym turbodoładowaniem. Zwycięstwo GR DKR Hiluxa T1+ udowadnia więc, że inżynierowie TOYOTA GAZOO Racing cały czas przesuwają granice w tworzeniu coraz lepszych samochodów.

„To nieprawdopodobne zwycięstwo Nassera, Mathieu i całego zespołu. Wygrać ten rajd zupełnie nowym GR DKR Hiluxem T1+ to coś niesamowitego. Chciałbym zadedykować ten triumf pamięci dr. Johana van Zyla (zmarłego w 2021 roku prezesa Toyota Motor Europe – przyp. Toyota), wizjonera, który przez lata wspierał dakarowy program TOYOTA GAZOO Racing. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć i jestem przekonany, że dr Van Zyl też tak by się czuł” – powiedział Glyn Hall, szef zespołu.

TOYOTA GR DKR Hilux T1+ załogi Al-Attiyah/Baumel wygrała Rajd Dakar 2022

Etapowe zwycięstwa duetu Al-Attiyah/Baumel nie były jedynymi zespołu TOYOTA GAZOO Racing podczas tegorocznego Rajdu Dakar. Giniel De Villiers i Dennis Murphy wygrali jeden odcinek specjalny i ukończyli rajd na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Dwa etapowe zwycięstwa odniósł Henk Lategan nawigowany przez Bretta Cummingsa, którzy zajęli 31. miejsce na koniec rywalizacji. Wyżej, bo na 15. lokacie, sklasyfikowano zbierających dakarowe doświadczenia Shameera Variawę i Daniego Stassena.

Na trzecim miejscu rajd ukończył duet Yazeed Al Raihji/Michael Orr, w Hiluxie poprzedniej generacji przygotowanym przez zespół Overdrive Toyota. To największy sukces tego saudyjskiego kierowcy w Rajdzie Dakar.

Land Cruiser najlepszy w klasie po raz 9. z rzędu

W kategorii samochodów produkcyjnych dziewiąty raz z rzędu triumfowała Toyota Land Cruiser przygotowana przez zespół Toyota Auto Body. Załogę zwycięskiego auta stanowili Akira Miura i Laurent Lichleuchter. Drugie miejsce zajęli Ronald Basso i Jean Michel Polato, także w Land Cruiserze. Był to ostatni start Toyoty Land Cruiser serii 200. W przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar zespół wystawi nowe auto, zbudowane na bazie najnowszego Land Cruisera serii 300.

TOYOTA GR DKR Hilux T1+ załogi Al-Attiyah/Baumel wygrała Rajd Dakar 2022

Gratulacje zawodnikom startującym samochodami Toyoty przesłał prezes Toyota Motor Corporation, Akio Toyoda. „Jestem niesamowicie zadowolony z wyników naszych samochodów: Hiluxa, Land Cruisera i Hino. Toyota Motor Corporation i firmy z Toyota Group nadal będą dążyć do tworzenia coraz lepszych samochodów, wykorzystując doświadczenia zdobyte w motorsporcie. Na początku tego roku jestem o tym przekonany bardziej niż kiedykolwiek wcześniej” – napisał Toyoda.

TOYOTA GR DKR Hilux T1+ załogi Al-Attiyah/Baumel wygrała Rajd Dakar 2022
Rajd Dakar 2022:

1. Al-Attiyah (Katar) / Baumel (Andora) TOYOTA GAZOO Racing 38hr 33min 3sec
2. Loeb (Francja) / Lurquin (Belgia) Bahrain Raid Xtreme +27min 46sec
3. Al Rajhi (Arabia Saudyjska) / Orr (Wlk. Brytania) Overdrive Toyota +1hr 1min 13sec
4. Terranova (Argentyna) / Carreras (Hiszpania) Bahrain Raid Xtreme +1hr 27min 23sec
5. De Villiers (RPA) / Murphy (RPA) TOYOTA GAZOO Racing +1hr 41min 48sec
15. Variawa (RPA) / Stassen (RPA) TOYOTA GAZOO Racing +3hr 55min 33sec
31. Lategan (RPA) / Cummings (RPA) TOYOTA GAZOO Racing +11hr 51min 21sec

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *