MotoryzacjaNajważniejszeSport

Cztery prototypy Inter Europol Competition w ALMS 2023

Inter Europol Competition informuje, że w Asian Le Mans Series w lutym przyszłego roku wystawi aż cztery samochody*. Będą to: jeden prototyp Oreca 07 klasy LMP2 i trzy pojazdy Ligier JS P320 w kategorii LMP3. To największy jak do tej pory program wyścigowy polskiego zespołu, w barwach którego wystąpi dwunastu kierowców w czterech wyścigach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Szef polskiego zespołu z bazą w Małopolu pod Warszawą Kuba Śmiechowski nie kryje swojego zadowolenia z nadchodzących startów: „Czeka nas wielkie wyzwanie i ogromny wysiłek, ale bardzo cieszę się z tego, że udało nam się wystawić tak liczny i silny skład. W zeszłym roku jechaliśmy w tej serii tylko jednym samochodem. To pokazuje, że rynek docenia nasz zespół, który cieszy się dużym zainteresowaniem, pomimo rosnącej stawki i konkurencji. Cztery wyścigi w ciągu zaledwie dwóch weekendów to bardzo intensywny format zawodów, co samo w sobie już kolejnym wyzwaniem.”

Inter Europol Competition #13, 1 i 2 runda Asian Le Mans Series 2022 (ALMS) Dubai
Inter Europol Competition #13, 1 i 2 runda Asian Le Mans Series 2022 (ALMS) Dubai

„Cieszymy się, że wystartujemy aż czterema samochodami w Asian Le Mans Series. Nie możemy się już doczekać tej przygody na Bliskim Wschodzie na początku roku” – powiedział menedżer zespołu Sascha Fassbender. „Mamy bardzo konkurencyjny skład kierowców. Naszym celem jest więc twarda walka o zwycięstwa w wyścigach i tytuły, zarówno w kategorii LMP2, jak i LMP3. Doceniamy jednak konkurencję i czekamy na rywalizację w tej serii, która jest idealnym przygotowaniem do naszych programów w sezonie 2023.”

Czas teraz zaprezentować krótko kierowców polskiego zespołu w serii, która rozpocznie wyjątkowo pracowity sezon 2023.

Inter Europol Competition #13, 1 i 2 runda Asian Le Mans Series 2022 (ALMS) Dubai
Inter Europol Competition #13, 1 i 2 runda Asian Le Mans Series 2022 (ALMS) Dubai
#43 Oreca 07 LMP2

Charles Crews to kierowca, którego nie trzeba przedstawiać. Ma na swoim koncie wiele znakomitych występów z polskim zespołem w prototypie Ligier LMP3 w tym roku w European Le Mans Series. Po pechowej utracie tytułu mistrzowskiego w finale sezonu w Portimao, Amerykanin awansował wraz ze swoimi rodakami Nolanem Siegelem i Christianem Bogle’em do kategorii LMP2 w Oreca 07 #43.

Pochodzący z Kalifornii Nolan ma zaledwie 18 lat. Ostatnio rywalizował w prototypie LMP3 w amerykańskiej serii WeatherTech SportsCar Championship, zdobywając podium w słynnym wyścigu Petit Le Mans. Christian, podobnie jak Nolan kierowca kategorii srebrnej, ma 21 lat i w tym roku ścigał się zarówno w Michelin Le Mans Cup, jak i Indy Lights. Dla całej trójki będzie to debiut w klasie LMP2.

Inter Europol Competition Yas Marina 3 i 4 runda ALMS 2022
Inter Europol Competition Yas Marina 3 i 4 runda ALMS 2022
#53 Ligier JS P320 LMP3

Prototyp LMP3 z numerem 53 poprowadzą Miguel Cristóvão z Portugalii, Brytyjczyk Kai Askey i Amerykanin Wyatt Brichacek. Ten pierwszy ma doświadczenie w European Le Mans Series. Z kolei Kai jeździł do niedawna w serii Michelin le Mans Cup. Ten ostatni przychodzi z amerykańskiej serii dla samochodów jednomiejscowych US Indy Pro.

Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022
Inter Europol Competition Yas Marina 3 i 4 runda ALMS 2022
#63 Ligier JS P320 LMP3

James Dayson powraca do polskiego zespołu w samochodzie Ligier z numerem 63 klasy LMP3 po tegorocznych startach w European Le Mans Series. Kanadyjczyk – który już nie może doczekać się lutego 2023 – dołączy do dwóch braci Ali – Adama i Daniela. Obaj w tym roku przeprowadzili testy z zespołem na torach Monza i Vallelunga. Kanadyjska załoga zanotuje swój długo wyczekiwany debiut w rywalizacji prototypów w zespole w Dubaju.

Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022
Inter Europol Competition Yas Marina 3 i 4 runda ALMS 2022
#73 Ligier JS P320 LMP3

Trzecim prototypem Ligier LMP3 pojadą z numerem 73 James Winslow, John Corbett i Alex Bukhancov. James wnosi do zespołu ogromny zasób doświadczenia, dzięki licznym tytułom w LMP3. Zdobył także tytuł w Asian Le Mans Sprint Cup 2016. Startował w zespole Inter Europol Competition w debiucie polskiej ekipy w wyścigu 24h Le Mans w 2019 roku. W tym roku jeździł w zespole DKR w Michelin Le Mans Cup. Ma także na swoim koncie pierwsze zwycięstwo w wyścigu w Asian Le Mans Series.

John ścigał się u boku Jamesa wielokrotnie w swojej karierze. Regularnie także startuje w Asian Le Mans Series, od 2020 roku kiedy zajął czwarte miejsce w zespole Inter Europol Competition. Alex jest również dobrze znany polskiemu zespołowi, w którym ścigał się w rundzie azjatyckiej serii w Dubaju. Zdobył na początku tego roku dwukrotnie piąte miejsca.

Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022
Inter Europol Competition Yas Marina 3 i 4 runda ALMS 2022
Cztery wyścigi w 2023

W takim składzie zespół Inter Europol Competition wystartuje w przyszłorocznej edycji Asian Le Mans Series. Składa się z ona z dwóch rund na Dubai Autodrome (11 – 12 lutego) i dwóch kolejnych czterogodzinnych wyścigów na torze Yas Marina w Abu Dhabi w kolejny weekend. Wszystkie wyścigi będzie można oglądać na żywo w serwisie YouTube.

*Do zatwierdzenia przez komisję selekcyjną organizatora serii.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *