MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Mercedes EQA oraz EQB po liftingu

Efektowne nadwozia typu SUV, mocny napęd elektryczny i predykcyjna inteligentna nawigacja sprawiają, że EQA oraz EQB, dwa w pełni elektryczne kompaktowe modele Mercedes-Benz, zdobyły już wielu fanów. Teraz stają się jeszcze bardziej atrakcyjne – za sprawą świeżego designu, licznych aktualizacji podnoszących efektywność oraz nowych, przydatnych funkcji. Do klasy kompaktowej wkraczają innowacje znane z większych modeli: zaktualizowany system MBUX z jeszcze lepszym sterowaniem głosowym, udoskonalone systemy wspomagające, technologia ładowania Plug & Charge czy opcjonalne funkcje dźwiękowe. Po raz pierwszy też dla EQB z pięcioma siedzeniami na życzenie dostępny będzie hak holowniczy.

Zaktualizowane Mercedesy EQA i EQB będzie można zamawiać od jesieni 2023 r. Pierwsze samochody pojawią się u europejskich dealerów na początku 2024 r.

Mercedes EQA oraz EQB po liftingu
Zaktualizowany wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Z nowym wzornictwem czarnego panelu – ozdobionym wzorem gwiazdy – EQA i EQB wizualnie nawiązują do większych modeli Mercedesa na prąd. Pas świetlny łączy światła do jazdy dziennej, a nowy zderzak podkreśla optyczną szerokość przedniego pasa. Projektanci odświeżyli także wkłady tylnych lamp. We wnętrzu lista nowości obejmuje najnowszej generacji kierownicę z panelami dotykowymi oraz wykończenia z drewna limonkowego o otwartych porach, ze wzorem gwiazdy i podświetleniem.

Mercedes EQA oraz EQB po liftingu
Techniczna optymalizacja zapewnia większy zasięg

Szeroko zakrojone, szczegółowe zmiany pozwoliły inżynierom Mercedes-Benz zwiększyć zasięg EQA do 560 km w cyklu WLTP. Zakres modyfikacji obejmuje korekty w obszarze aerodynamiki oraz także opony zoptymalizowane pod kątem oporów toczenia. Na co dzień będzie można też docenić nową funkcję maksymalizacji zasięgu. Odbiorniki energii, takie jak wyświetlacz czy klimatyzacja, można wyłączyć lub ograniczyć ich funkcjonalność.

Mercedes EQA po liftingu
Mercedes EQA po liftingu
Hak holowniczy jako opcjonalne wyposażenie dla EQB

W przypadku pięciomiejscowego EQB po raz pierwszy jako opcja dostępny będzie hak holowniczy w połączeniu ze stabilizacją przyczepy ESP. Maksymalny uciąg przyczepy z hamulcem wyniesie 1400 lub 1700 kg (dane dla wersji z napędem na przednie koła/4MATIC).

Mercedes EQB po liftingu
Mercedes EQB po liftingu
Łatwiejsze i wygodniejsze ładowanie dzięki technologii Plug & Charge

Dzięki funkcji Mercedes me Charge Plug & Charge najnowsze modele EQA i EQB można jeszcze wygodniej ładować w publicznych punktach ładowania obsługujących technologię Plug & Charge. Po podłączeniu przewodu proces ładowania rozpoczyna się automatycznie. Nie ma potrzeby dodatkowego uwierzytelniania. Samochód i stacja ładująca komunikują się bezpośrednio za pomocą kabla ładującego.

Mercedes EQA po liftingu
Mercedes EQA po liftingu
Do czterech krajobrazów dźwiękowych

Różne krajobrazy dźwiękowe, umożliwiające indywidualne konfiguracje akustyczne, są już znane z większych w pełni elektrycznych modeli Mercedes-Benz. Teraz te dźwiękowe doświadczenia trafiają również do nowych EQA i EQB – w połączeniu z opcjonalnym systemem dźwięku przestrzennego Burmester surround. Oprócz krajobrazów Silver Waves i Vivid Flux w ramach pakietu indywidualizacji można też odblokować online dwa kolejne krajobrazy dźwiękowe.

Mercedes EQB po liftingu
Mercedes EQB po liftingu
Większy centralny wyświetlacz w standardzie

EQA i EQB otrzymują także zaktualizowaną generację MBUX. Wygląd wyświetlaczy można dostosować za pomocą trzech stylów wyświetlania (subtelny/sportowy/klasyczny) i trzech trybów (nawigacja/pomoc/usługi). W ramach nieco zmienionej logiki oferty centralny wyświetlacz 10,25” stanowi teraz również element wyposażenia standardowego. Przy okazji zaktualizowano też prezentację funkcji ładowania w MBUX-ie. Po aktywacji usług online w aplikacji Mercedes me inteligentny asystent głosowy staje się jeszcze lepiej przygotowany do prowadzenia dialogu i uczenia się zwyczajów użytkownika.

Mercedes EQB po liftingu
Mercedes EQB po liftingu
Opcjonalny Dolby Atmos® zapewnia wciągające wrażenia dźwiękowe

Opcjonalny system dźwięku przestrzennego Burmester surround w połączeniu z nowszą generacją MBUX zapewnia wciągające wrażenia dźwiękowe Dolby Atmos. Daje to muzyce więcej przestrzeni, przejrzystości i głębi. Ponadto Dolby Atmos dostosowuje się do środowiska odtwarzania. Dzięki temu słuchacze mogą słyszeć muzykę niemal tak wyraziście, jak oryginalna wizja artystów w studiu.

Mercedes EQA po liftingu
Mercedes EQA po liftingu
Systemy wspomagające z udoskonaloną technologią czujników

Udoskonalona technologia czujników obejmuje też nową wielofunkcyjną kamerę i nową kamerę cofania. Opcjonalny pakiet wspomagania bezpieczeństwa jazdy zawiera szczegółowo ulepszone funkcje. Na przykład aktywny asystent utrzymania pasa ruchu działa teraz wygodniej, w połączeniu z interwencją w układzie kierowniczym zamiast ESP.

Mercedes EQA po liftingu
Mercedes EQA po liftingu
Produkcja netto neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla

Od 2022 r. produkcja we wszystkich fabrykach samochodów Mercedes-Benz na całym świecie odbywa się neutralnie pod względem emisji dwutlenku węgla. Dotyczy to zakładów w Rastatt (Niemcy) i Kecskemét (Węgry), odpowiedzialnych za budowę EQA i EQB, a także fabryk akumulatorów w Kamenz (Saksonia; spółka zależna Mercedes-Benz Accumotive) oraz w Jaworze (Polska). Co więcej, Mercedes-Benz uczynił produkcję ogniw neutralną pod względem emisji CO2 kluczowym wymogiem dla swoich partnerów. Umożliwia to także redukcję emisji przy produkcji ogniw o około 30%. Celem dalszego ograniczania śladu węglowego jest redukcja emisji dla materiału katody oraz także wykorzystanie energii odnawialnej w produkcji i rafinacji surowców.

Zaktualizowane Mercedesy EQA i EQB: ciekawe dane i fakty
  • Gamę serii modelowej EQA i EQB uzupełniają cztery nowe wzory obręczy z lekkiego stopu o średnicy 18, 19 i 20 cali oraz także dwa nowe wykończenia lakieru.
  • Centralny ekran dotykowy o przekątnej 10,25 cala jest teraz standardem we wszystkich wersjach EQA i EQB.
  • Grafikę ekranów można spersonalizować, korzystając z trzech stylów wyświetlania informacji (klasyczny/sportowy/dyskretny), trzech trybów (nawigacja/pomoc/usługi) i także dziesięciu światów kolorystycznych oświetlenia otoczenia.
  • Szczegółowe modyfikacje pozwoliły też inżynierom Mercedes-Benz zwiększyć zasięg EQA do 560 km w cyklu WLTP
  • Po raz pierwszy EQA i EQB w połączeniu z opcjonalnym systemem dźwięku przestrzennego Burmester surround oferuje krajobrazy dźwiękowe. Silver Waves i Vivid Flux w momencie premiery oraz Roaring Pulse i Serene Breeze aktywowane online w ramach pakietu indywidualizacji.
  • Mercedes me Charge zapewnia dostęp do jednej z największych sieci ładowania na świecie. Obecnie dysponuje ona ponad 1,2 miliona punktów ładowania AC i DC, w tym ponad 0,5 mln w Europie.
  • Dzięki interfejsowi systemu MBUX z tzw. warstwą zerową użytkownik nie musi przewijać podmenu ani wydawać poleceń głosowych. Aplikacje wyświetlają się sytuacyjnie i kontekstowo u góry ekranu, w polu widzenia kierowcy oraz także pasażera z przodu.
  • Zintegrowane z MBUX-em systemy parkowania można teraz obsługiwać jeszcze szybciej i bardziej intuicyjnie. Pakiet parkowania z zestawem kamer 360 stopni wspiera kierowcę podczas parkowania i wyjeżdżania z wzdłużnych i poprzecznych miejsc parkingowych.
  • Po raz pierwszy model EQB w wersji pięciomiejscowej będzie opcjonalnie dostępny z hakiem holowniczym. Maksymalny uciąg wersji 4MATIC wyniesie do 1700 kg.
Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *