MotoryzacjaNajważniejszeSport

Nowy Mustang do NASCAR Cup Series

Ford Performance zaprezentował nowego Mustanga przeznaczonego do wyścigów serii NASCAR Cup 2024, opartego na Mustangu Dark Horse. Po obfitym w wydarzenia roku, który wypełniły wiadomości o wyścigowych startach Mustanga, jako wisienkę na torcie Ford zostawił sobie prezentację nowego Mustanga, stworzonego do rywalizacji w wyścigach serii NASCAR Cup 2024.

Wyścigówka oparta na siódmej generacji Mustanga

Wersja Dark Horse, oparta na Mustangu siódmej generacji, uzupełnia imponującą gamę wyścigowych Mustangów. Oznacza to, że od 2024 roku Mustang będzie mógł ścigać się na sześciu kontynentach.

Ford Mustang NASCAR Cup Series

„To był szalony rok, w którym zaprezentowaliśmy nasze nowe wyścigowe Mustangi, przeznaczone do udziału w zawodach rozgrywanych na całym globie. Pozytywna reakcja naszych fanów ze wszystkich stron świata była niesamowita. Jesteśmy przekonani, że Mustang Dark Horse Cup spotka się z podobnym przyjęciem, a fani NASCAR także będą kibicowali nam w przyszłym roku” – powiedział Mark Rushbrook, globalny dyrektor Ford Performance Motorsports. „Specjaliści z Ford Performance, wraz z naszymi zespołami wyścigowymi NASCAR pracowali solidnie w tunelu aerodynamicznym nad rozwojem tego samochodu. Nie mogę się doczekać, aby w końcu zobaczyć go w walce w przyszłym sezonie.”

Ford Mustang NASCAR Cup Series
Pięciolitrowy silnik V8

Ford zaprezentował nowego Mustanga Dark Horse nieco ponad rok temu, co oznacza pierwszą nową serię wyścigową Mustanga od 2001 roku. Jest to najlepiej przystosowany do jazdy torowej Mustang z 5,0-litrowym silnikiem V8 w historii. Dodatkowo stanowi on inspirację do stworzenia gamy Mustangów, które rozpoczęły w tym roku starty w wyścigach Repco Supercars Championship w Australii i w serii Formula Drift.

Wyścigi na całym świecie

W nadchodzących miesiącach wyścigowe warianty Mustanga Dark Horse będą mogły rywalizować w klasach GT3 i GT4 na całym świecie. Ponadto Dark Horse R będzie rywalizował także w serii Mustang Challenge i w wielu lokalnych wyścigach.

Ford Mustang NASCAR Cup Series

„Jeśli galopuje tak szybko, jak wygląda, to będziemy mieli dobry rok” – powiedział Brad Keselowski, kierowca i współwłaściciel Roush Fenway Keselowski Racing po obejrzeniu nowego modelu NASCAR Cup. „Mustang to ikona amerykańskiej motoryzacji, natychmiast rozpoznawalna na całym świecie. Kiedy pomyślę o tym, jak przez lata ewoluował Mustang i jak równolegle ewoluowała seria NASCAR, dochodzę do wniosku, że są to po prostu dwie marki, które do siebie pasują. Jestem więc dumny, że mogę nim jeździć i rywalizować o zwycięstwo za kierownicą tego samochodu.”

Ford Mustang NASCAR Cup Series

Mustang stał się nieodłącznym uczestnikiem NASCAR, odkąd pojawił się jako pełnoetatowy uczestnik Xfinity Series w 2011 roku. Od razu także zdobył mistrzostwo w sezonach 2011 i 2012. Ogółem, Mustang wygrał mistrzostwa kierowców lub zespołów wyścigowych w dziewięciu z 12 sezonów w tej serii. Zdobył też tytuły mistrzowskiego producenta w 2011 i 2013 roku.

Ford Mustang NASCAR Cup Series
Debiut w sezonie 2024

„Jesteśmy podekscytowani debiutem nowego Mustanga Dark Horse w przyszłym roku. Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do nadchodzących startów, ponieważ Ford wykonał niesamowitą robotę” – powiedział Ryan Blaney z Team Penske. „Nie mogę się doczekać debiutu i jazdy w przyszłym roku w Coliseum. Mam nadzieję, że będę również tym, który odniesie pierwsze zwycięstwo. To byłoby świetne osiągnięcie.”

Ford Mustang NASCAR Cup Series

Kierowca zespołu Stewart-Haas, Chase Briscoe, powtórzył to zdanie, mówiąc: „Czuję, że już mamy najlepiej wyglądający samochód na torze wśród trzech startujących marek. Jestem też naprawdę podekscytowany nowym nadwoziem. Widzę, że ekipa Ford Performance wykonuje świetną robotę, tworząc nasz samochód tak, by mógł świetnie działać na torze wyścigowym. Jednocześnie też jego wygląd przypomina Mustangi spotykane w normalnym ruchu drogowym.”

Ford Mustang NASCAR Cup Series

Od czasu pojawienia się w NASCAR Cup Series w 2019 roku, Mustang zdobył mistrzostwo producentów i wygrał 18 wyścigów w 2020 roku. Joey Logano zdobył za kierownicą Mustanga także mistrzostwo kierowców w 2022 roku. Ponadto Mustangi wygrały kilka znaczących imprez wyścigowych, w tym dwukrotnie Daytona 500, Southern 500 i Brickyard 400. Wygrał także inauguracyjny wyścig “Clash at the Coliseum” samochodów “Next Gen” zgodnych z obecnie obowiązującym regulaminem technicznym.

W gruncie rzeczy Logano podsumował to najlepiej, gdy niedawno oglądając nowy samochód powiedział: „Przez lata nauczyłem się, że każdy samochód wygląda dobrze w alei zwycięzców. A skoro Mustang wygląda tak dobrze tutaj, to w alei zwycięzców po wyścigu będzie wyglądał jeszcze lepiej.”

Debiut 4 lutego 2024

Mustang Dark Horse NASCAR Cup Series zadebiutuje 4 lutego 2024 roku. Pierwszy start będzie miał miejsce w ramach pokazowego wyścigu “Clash at the Coliseum” rozgrywanego w Los Angeles Memorial Coliseum.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *