MotoryzacjaNajważniejszeSport

Dacia Duster Motrio Cup mistrzowskim pucharem

Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, firma Renault Polska postanowiła kontynuować  puchar Dacii Duster, podtrzymując swoje motorsportowe tradycje. Trzy lata doświadczeń pokazały, że projekt markowego pucharu odnosi sukcesy sportowe i jest doskonałą promocją dla modelu Duster. Ten kompaktowy SUV, będący liderem w swoim segmencie wśród klientów indywidualnych, już w wersji seryjnej okazuje się wytrzymałym pojazdem o świetnych właściwościach terenowych. Jego rajdowa wersja, która od tego roku jest klasyfikowana w grupie T2, swoimi wynikami udowadnia wysoką konkurencyjność wśród rajdowych aut.

Puchar Dacii Duster będzie w tym roku kontynuowany przy współpracy z nowym sponsorem tytularnym. Jest nim marka Motrio, wchodzącą w skład Grupy Renault. Czwarty już sezon rywalizacji zostanie rozegrany pod nazwą Dacia Duster Motrio Cup (DDMC). Rywalizacja będzie relacjonowana przez portal Onet.pl oraz Przegląd Sportowy – Partnerów mediowych DDMC 2020.

Ranga Mistrzostw Polski

Najważniejszą nowością w tym sezonie będzie podniesienie rangi cyklu z Pucharu do Mistrzostw Polski. Kierowcy Dacii Duster będą klasyfikowani także w Mistrzostwach Narodowych i Mistrzostwach Europy Centralnej Cross Country (FIA CEZ). Starty w tegorocznym cyklu zapowiedzieli uczestnicy znani już z poprzednich lat, jak i nowi zainteresowani. Dacia i Hołowczyc Racing – Partner techniczny DDMC – liczą, że na odcinkach specjalnych będzie startowała tak liczna obsada, jak w latach poprzednich. Doświadczony zespół z wieloma sukcesami na koncie zagwarantuje zawodnikom atrakcyjne warunki startów. Rozsądny koszt samochodu w pełni przygotowanego do startów, profesjonalny serwis, mobilny magazyn części zamiennych oraz miasteczko serwisowe i catering.

Krzysztof Hołowczyc – ambasador pucharu:

Ten projekt dobrze wpisał się w krajobraz polskich rajdów terenowych i jest też świetnie postrzegany na świecie. Nasi zawodnicy wystartowali w wielu uznanych zagranicznych imprezach, nie tylko wzbudzając szczere zainteresowanie, ale także odnosząc konkretne sukcesy w swojej klasie. Nowoczesna formuła DDMC zainteresowała nawet światowe władze rajdów terenowych. Na początku lutego zaprezentowaliśmy nasz projekt na forum Komisji Rajdów Cross-Country FIA w Genewie, co zaowocowało rekomendacją komisji do organizowania podobnych cyklów w innych państwach. Szczególnie podkreślano relatywnie niskie koszty udziału oraz walory proekologiczne (niska emisja CO2 i hałasu).

Rok 2020 jest dla nas przełomowy, gdyż przenosimy cykl z Rajdowego Pucharu Polski do Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, co znacznie podnosi prestiż cyklu i umożliwia naszym zawodnikom walkę o tytuły Mistrzów Polski zarówno w pucharze DDMC, jak i w grupie T2, gdyż w zeszłym roku oba modele Dustera uzyskały homologację PZM w grupie T2. Szczególne słowa uznania kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji rajdów, a także do kierownictwa Renault Polska, które wykazało prawdziwie sportową determinację, żebyśmy mogli kontynuować nasz projekt. Będę mocno trzymał za wszystkich uczestników Dacia Duster Motrio Cup 2020!

Krótki kalendarz

Obecny sezon, mimo opóźnionego startu, zapowiada się bardzo ciekawie. Organizatorzy cyklu zaplanowali pięć rund. Trzy edycje w Polsce i dwie na Węgrzech, czyli o jeden rajd więcej niż w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych. Rajd Baja Poland – runda Pucharu Świata, flagowa impreza w polskim motorsporcie – będzie punktowana podwójnie.

Sezon Dacia Duster Motrio Cup 2020 rozpocznie Baja Szczecinek. Ten rajd, zaplanowany na termin 24-25 lipca, będzie jedną z pierwszych imprez w Europie, otwartą dla wszystkich zawodników z Unii Europejskiej. Baja Szczecinek będzie kompaktowym rajdem, z dwoma dniami ścigania na 5 oesach. Całkowita długość trasy wyniesie 440 km, z czego 212 km to odcinki z pomiarem czasu. Baja Szczecinek będzie rundą: Mistrzostw Polski, Czech i Węgier, a także Mistrzostw FIA-CEZ Cross Country.

Sponsor tytularny

W tym roku sponsorem tytularnym została francuska firma Motrio, marka części zamiennych dystrybuowanych przez Renault, przeznaczonych do samochodów różnych marek. Utworzona w 1998 roku marka dostarcza paletę ponad 8 tysięcy części zamiennych o jakości porównywalnej z jakością oryginalnych części zamiennych różnych producentów. Marka Motrio jest obecna w ponad 35 krajach na terenie całego świata. Duży sukces na rynku spowodował, że firma Motrio założyła sieć serwisów, w których obsługiwane są pojazdy wszystkich marek. Obecnie w Polsce znajduje się 45 serwisów, a sieć stale się rozwija.

Nagrody

Nagrodą główną dla zwycięskiej załogi rocznego cyklu DDMC 2020 będzie samochód Dacia Duster. Na zwycięzców poszczególnych rund będą czekać nagrody finansowe. I miejsce 3000 zł, II miejsce 2000 zł i III miejsce 1000 zł. W ciągu sezonu zostanie rozegranych pięć rajdów, w których łączna długość odcinków specjalnych będzie miała około 1500 km. Uczestnicy Dacia Duster Motrio Cup 2020 będą klasyfikowani także w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych w Grupie T2 oraz FIA CEZ Cross Country oraz Pucharze Świata FIA Cross Country (Szczecin).

Harmonogram Dacia Duster Motrio Cup 2020 (3 rundy w Polsce i 2 na Węgrzech):
  • 1. Baja Szczecinek 24-25 lipca 2020
  • 2. Baja Poland 3-6 września 2020
  • 3. Baja Nyirl1 (HU) 25-27 września 2020
  • 4. Wysoka Grzęda Baja 9-11 października 2020
  • 5. Raid of Champions (HU) 13-15 listopada 2020

Dacia Duster Motrio Cup 2020 jest rozgrywany w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, z odrębną klasyfikacją i nagrodami finansowymi. Uczestnicy pucharu ścigają się identycznymi samochodami. Mają zapewnione wsparcie serwisowe doświadczonych mechaników Hołowczyc Racing oraz mogą korzystać z porad Krzysztofa Hołowczyca. Rajdówki zostały zbudowane na bazie seryjnych aut z silnikami 1.5 dCi. Startują w grupie T2, w której są dopuszczone ograniczone modyfikacje techniczne. Dzięki temu rywalizacja nie wymaga gromadzenia dużych budżetów. Sponsorem tytularnym pucharu jest marka Motrio, a Partnerami mediowymi w sezonie 2020 są Onet i Przegląd Sportowy. Organizatorzy Dacia Duster Motrio Cup to: Renault Polska, Polski Związek Motorowy i Hołowczyc Racing.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości z działu sport znajdziecie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *