MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Alpine czyli sport w Grupie Renault

Marka Alpine przedstawiła dziś plan długoterminowego rozwoju. Ma się stać w Grupie Renault marką innowacyjnych samochodów sportowych – wyjątkowych i autentycznych. Działalność obecnych podmiotów Alpine Cars, Renault Sport Cars i Renault Sport Racing zostanie połączona w jedną organizację pod marką Alpine. Alpine będzie łączyć wiarygodność autentycznej sportowej marki z wyspecjalizowaną produkcją, konstruktorskim know-how i potencjałem medialnym Formuły 1. Takie połączenie działalności przeniesie Alpine w nowy wymiar i stworzy podwaliny marki samochodowej nowej generacji.

Obecne atuty i nowe możliwości synergii w obliczu nowych wyzwań

Alpine jest bez wątpienia symbolem francuskiej motoryzacji. Jest uznaną marką, która może odwoływać się do dziedzictwa spektakularnych osiągnięć w wyścigach oraz wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy produkują A110 w zakładzie w Dieppe.

Renault Sport Cars to liczący 300 osób zespół, który osiągnął mistrzowski poziom umiejętności w projektowaniu sportowych samochodów. Stworzył dla Grupy Renault kultowe modele, takie jak R5 Turbo, Clio V6, Megane RS Trophy czy nowe Alpine A110.

Renault Sport Racing ze stajnią Formuły 1 o tej samej nazwie to 1200 osób, które pracują nad tworzeniem na potrzeby sportów samochodowych odpowiedników „największych komplikacji”, używając pojęcia stosowanego w zegarmistrzostwie. To najlepsi specjaliści od aerodynamiki i silników oraz świetni mechanicy. Formuła 1 to także ogromna platforma marketingowa i pół miliarda fanów. Zapewnia unikatową możliwość umocnienia wizerunku Alpine na całym świecie.

Marka Alpine będzie mogła również wykorzystać skalę i środki Grupy Renault i Aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi. Będzie posiadała takie technologie jak platforma Aliansu dla samochodów elektrycznych, a także światową infrastrukturę produkcyjną, mocną pozycję zakupową, która zapewni optymalny, konkurencyjny poziom kosztów oraz światową sieć dystrybucji i usługi finansowe RCI. Celem jest osiągnięcie rentowności do 2025 roku, z uwzględnieniem niezbędnych inwestycji w sport samochodowy.

W 100% elektryczna stajnia Alpine

Nowa organizacja, zwiększone wykorzystanie synergii w obrębie Grupy Renault i Aliansu oraz współpraca z wybranymi partnerami będą miały kluczowe znaczenie dla realizacji planu wprowadzania nowych produktów Alpine:

-kompaktowego w 100% elektrycznego, sportowego samochodu z segmentu B, zaprojektowanego na platformie CMF-B EV Aliansu,

-sportowego crossovera z segmentu C, również w 100% elektrycznego i wykorzystującego platformę CMF-EV Aliansu,

-w 100% elektrycznego następcy A110, opracowanego we współpracy z firmą Lotus.

By zapewnić rozwój business unit Alpine, Grupa Renault podpisała z Grupą Lotus list intencyjny w celu przeanalizowania licznych możliwości współpracy, m.in. opracowanie elektrycznego samochodu sportowego. Specjaliści Alpine i Lotusa przeprowadzą wyczerpujące badanie wykonalności projektu. Będzie ono obejmować wspólne prace inżynieryjne, projektowe i rozwojowe nad modelem z wykorzystaniem zasobów, doświadczenia i infrastruktury obu partnerów we Francji i w Zjednoczonym Królestwie.

Alpine będzie reprezentowała najwyższy poziom innowacji w Grupie Renault pod względem technologii, dystrybucji, tzw. doświadczenia klienta, czy też w każdej innej dziedzinie generującej wartość dla marki i klientów. Na przykład w następnej generacji modeli Alpine zostaną wykorzystane najnowsze innowacje Grupy Renault, a także technologie i rozwiązania z Formuły 1: efektywne zarządzanie energią, systemy bezpieczeństwa i inteligentne technologie łączności inspirowane wydajnymi systemami z F1, które umożliwiają analizę i przetwarzanie danych. Zapewni to produktom Alpine znaczącą przewagę nad konkurencją.

Nowa organizacja Alpine połączy trzy marki wraz ich atutami i wybitnym doświadczeniem w różnych dziedzinach. Powstanie wyjątkowa i autonomiczna jednostka. Know-how naszego zakładu w Dieppe oraz wybitne umiejętności konstruktorskie zespołu Formuły 1 i Renault Sport w pełni zabłysną w gamie zaawansowanych technologicznie i w pełni elektrycznych samochodów, które zapewnią przyszłość marce Alpine. Będziemy obecni na torach i na drogach, będziemy autentyczni, high-tech, awangardowi i jak zawsze pełni pasji. – powiedział Laurent Rossi, dyrektor generalny Alpine

Dalszy udział w sportach samochodowych

Alpine i Renault mają za sobą długą historię startów w sportach samochodowych. Obie marki uplasowały się w czołówce różnych kategorii – w Formule 1, w rajdach czy w wyścigach długodystansowych. Wyścigi pozostaną centralnym punktem ambitnych projektów Alpine, jako że Formuła 1 zajmuje kluczowe miejsce w sportowej strategii marki.

Już w 2021 roku zespół F1 Alpine stanie w szranki z najbardziej prestiżowymi producentami samochodów i wejdzie do elitarnego klubu fabrycznych stajni.

Stworzenie mocnego wizerunku, typowego dla Formuły 1, ale także dla wszystkich programów sportowych Alpine, jest koniecznością i szansą. Sport samochodowy staje się podstawą naszych działań, więc bardzo ważna jest wyrazista identyfikacja wizualna. Przedstawiamy dziś bolid, który jest pierwszą zapowiedzią nowej identyfikacji wizualnej stajni Alpine F1 Team. Niektóre ważne elementy graficzne pozostaną w malowaniu samochodu, który będzie startował w wyścigach. Inne zmienią się. Pierwszym mocnym symbolem nowej sportowej identyfikacji marki jest duże trójkolorowe logo Alpine, bardzo wyraziste.

Biały, niebieski i czerwony kolor odwołują się do francuskiej i angielskiej flagi. To dla nas bardzo ważne. W przyszłości pojawią się różne warianty dla poszczególnych dziedzin sportów samochodowych. – powiedział Antony Villain, dyrektor designu Alpine

Antony Villain, dyrektor designu Alpine
Marka, która zrodziła się ze sportu samochodowego i dla sportu

Marka Alpine została założona w 1955 roku przez Jeana Rédélégo, młodego pasjonata sportów motorowych, który szczególnie cenił jazdę w Alpach. Stąd nazwa Alpine.

Firma zaczęła szybko rozwijać się wraz pojawieniem się w 1962 roku pierwszego A110. W tamtym okresie marka Alpine współpracowała ściśle z Renault. Samochody Alpine były sprzedawane i serwisowane przez dealerów Renault. Na początku lat 70. ubiegłego wieku marka Alpine należała do rajdowej elity. W 1971 roku zdominowała podium słynnego rajdu Monte-Carlo. Powtórzyła ten wyczyn w 1973 roku, w którym została pierwszym mistrzem świata w historii rajdów.

Jednocześnie rozwijała się sprzedaż seryjnie produkowanych samochodów Alpine. Zapadła decyzja o budowie zakładu w Dieppe, uruchomionego w 1969 roku. To ten sam zakład, w którym obecnie produkowane jest nowe A110. W 1971 roku na scenie pojawił się model A310, a dwa lata później Grupa Renault wykupiła markę Alpine.

Marka odniosła największy sportowy sukces w 1978 roku, zwyciężając w wyścigu 24H Le Mans.

W latach 70. i 80. zakład kontynuował produkcję nowych, innowacyjnych samochodów. W okresie tym z taśm produkcyjnych zakładu zjechały takie modele jak m.in. A310 V6 i GTA. Produkcja została ostatecznie zakończona w 1995 roku. W 2017 roku Alpine wprowadziła na rynek model A110, wierny ponadczasowym atutom oryginalnego A110. Model odniósł natychmiastowy sukces wśród pasjonatów sportowych samochodów i zdobył wiele międzynarodowych nagród.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *