MotoryzacjaNajważniejszeSport

Audi wraca do Le Mans w 2023 roku

Audi, już w sezonie 2023 powróci na Le Mans także i szerzej do wyścigów prototypów sportowych. Marka wprowadzi do nich nowy, zelektryfikowany samochód wyczynowy. Następca owianego sławą Audi R18 nabiera już realnych kształtów.

„Nowa kategoria pojazdów LMDh doskonale pasuje do naszego nowego myślenia o sportach motorowych” – mówi Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH, odpowiedzialny jednocześnie za dział sportów motorowych Audi. „Przepisy pozwalają nam wystawić nasze nowe, innowacyjne samochody sportowe w serii prestiżowych wyścigów na torach całego świata. Przygotowując się do tego wykorzystujemy założenia strategii partnerstwa oraz synergię wewnątrz Grupy Volkswagen.”

Następca Audi R18

Następca Audi R18 powstaje w ramach bliskiej współpracy w ramach Grupy – z marką Porsche. „Ogromną siłą Grupy Volkswagen jest współdziałanie marek w tworzeniu samochodów produkcji seryjnej” – wyjaśnia Seebach. „Teraz, ten sprawdzony model współpracy przenosimy do świata sportów motorowych. Pomimo tego, nowy sportowy prototyp będzie Audi w stu procentach! Podobnie jak zaprezentowane niedawno Audi RS e-tron GT, które także budowane jest na wspólnej z Porsche platformie modelowej.”

Sportowy prototyp dla nowej kategorii LMDh powstaje obecnie w Audi Sport, równolegle z innowacyjnym SUV’em przygotowywanym na Rajd Dakar. „Oczywiście, zespół dakarowy znajduje się pod większą presją czasu, ponieważ do naszego pierwszego udziału w Rajdzie Dakar w styczniu 2022 r. pozostało już tylko niecałych osiem miesięcy.” – mówi Andreas Roos, odpowiedzialny w Audi Sport za wszystkie zobowiązania fabrycznego sportu motorowego. „Ale chcemy też być perfekcyjnie przygotowani na nasz powrót do Le Mans. Dlatego oba projekty prowadzimy równolegle, nadając im najwyższy priorytet.”

Podjęto już wszystkie podstawowe decyzje dotyczące koncepcji. „Wybraliśmy partnera w zakresie podwozia i zdecydowaliśmy się także na koncepcję silnika. Wspólnie z kolegami z Audi Design definiujemy obecnie wygląd, który z pewnością zachwyci naszych fanów” – kontynuuje Andreas Roos. „Naszym celem jest, by pierwszy prototyp stanął na kołach na początku przyszłego roku i by w jego pierwszym kwartale mógł już wyjechać na tor. Intensywny program testowy zaplanowano na cały rok 2022. Pierwszym wyścigiem, w którym zaplanowano start nowego samochodu wyścigowego Audi jest 24-godzinny wyścig Daytona (USA) w styczniu 2023 roku.

Zwycięskie wyścigowe prototypy Audi z wyścigów 24h Le Mans w latach 2000-2014
Nowe przepisy

Przepisy, okrojone pod kątem maksymalnej efektywności kosztowej, czynią nowy sportowy prototyp Audi interesującym także dla zespołów klienckich. „Projekt LMDh jest właściwie kontynuacją filozofii z początków naszej działalności w dziedzinie prototypów sportowych” – wyjaśnia Andreas Roos. „Audi R8 było nie tylko najbardziej utytułowanym prototypem swoich czasów w latach 2000-2006. Marka osiągnęła 63 zwycięstwa w 80 wyścigach i odnotowywała również sukcesy w rękach klientów. Samochody były także proste w obsłudze dla tych zespołów. Takie jest też założenie elektryfikacji naszego nowego prototypu sportowego. Naszym celem jest oddanie samochodu od samego początku w ręce profesjonalnych zespołów klientów, równolegle do startów w barwach fabrycznych. Obecnie oceniamy wewnętrznie, jak to będzie działać w szczegółach.”

Możliwość walki o zwycięstwa i tytuły mistrzowskie w samochodach marki Audi w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, 24-godzinnym wyścigu Daytona, w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (WEC) i w serii IMSA, to także atrakcyjna perspektywa dla wielu zespołów. Zainteresowanie nowym samochodem wyścigowym LMDh już teraz jest bardzo duże.

Audi jest posiadaczem rekordu dystansu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i 13 razy wygrało ten najważniejszy na świecie wyścig długodystansowy. Zespoły klientów Audi zwyciężały w Le Mans w 2004 i 2005 roku.

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *