MotoryzacjaNajważniejszeSport

Wyjątkowo trudne trasy Rajdu Safari. Zasada i Chwist jadą dalej

Piątkowy etap Rajdu Safari 2021 (25 czerwca) przyniósł sporo dramatycznych sytuacji – wiele załóg (w tym z czołówki rajdu) musiało wycofać się z powodu poważnych uszkodzeń aut.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, Ford Fiesta ST RC3, WRC Rajd Safari 2021, 2 dzień
Sobiesław Zasada i Tomasz Borysławski

Senior – rekordzista – Sobiesław Zasada jechał ze stosunkowo wysokim numerem startowym (36), po trasie bardzo już zniszczonej przez poprzedzające załogi. Problem pojawił się na odcinku specjalnym Kedong (najdłuższym w całym rajdzie – 33 km), w dodatku wyjątkowo trudnym pod względem nawierzchniowym. Już za pierwszym przejazdem tej próby poważnie uszkodzili na niej swe auta m.in. Elfyn Evans (Toyota) i Dani Sordo (Hyundai), zaś Sebastien Ogier stracił tam sporo czasu po uszkodzeniu zawieszenia. Na rozkopanej nawierzchni podczas ponownego przejeżdżania w drugiej pętli warunki były o wiele gorsze. To sprawiło, że Sobiesław Zasada utknął tam w głębokich koleinach, wyżłobionych przez mocniejsze auta.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, Ford Fiesta ST RC3, WRC Rajd Safari 2021, 2 dzień

To jest niewiarygodnie trudny rajd, tak dziurawych dróg jeszcze nie widziałem. Cały czas się jedzie tak, jakby miało się wykończyć samochód, ale wierzę, że to wytrzyma – powiedział Zasada w parku serwisowym

Załoga Sobiesław Zasada/Tomasz Borysławski plasuje się na drugim miejscu w klasie RC3 i na 23. miejscu klasyfikacji generalnej. Jutro oczywiście będzie kontynuować jazdę.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, Ford Fiesta ST RC3, WRC Rajd Safari 2021, 2 dzień
Daniel Chwist i Kamil Heller

Z kolei debiutanci w rajdach rangi WRC Daniel Chwist i Kamil Heller (Ford Fiesta Rally2) zaimponowali dynamiczną i skuteczną jazdą. Dzięki temu, po siedmiu odcinkach specjalnych wśród załóg w autach klasy RC2 ustępują tylko kenijskiej załodze Onkar Rai/Drew Sturrock (Volkswagen Polo Gti R5). W klasyfikacji generalnej plasują się na świetnym 9. miejscu.

Daniel Chwist / Kamil Heller, Ford Fiesta Rally2, WRC Rajd Safari 2021, 2 dzień

– Daniel jedzie bardzo dobrze i wydaje mi się, że ma duże szanse żeby zająć wysokie miejsce w tak trudnym rajdzie – dodał Sobiesław Zasada.

Daniel Chwist / Kamil Heller, Ford Fiesta Rally2, WRC Rajd Safari 2021, 2 dzień
Wyjątkowo trudne warunki

Po groźnej kraksie na szybkiej sekcji OS6 (Kedong 2) odpadł Martin Prokop (Ford Fiesta). Poważnemu wypadkowi na tym samym odcinku uległ też Kenijczyk Tejveer Rai (VW Polo GTI) – jeden z lokalnych faworytów rajdu. Po dachowaniu przez przód został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Nairobi.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, Ford Fiesta ST RC3, WRC Rajd Safari 2021, 2 dzień

Piątkowy etap potwierdził także obawy, że tegoroczne trasy nawet dla czołowych uczestników mistrzostw świata WRC są wyjątkowo trudne. Na każdym oesie zachodziła konieczność nadawania czasów dla licznych załóg, które nie mogły pokonać próby w sportowej rywalizacji.

Sobotni etap afrykańskiego rajdu ma postać dwóch pętli na północ od jeziora Naivasha. Rozpocznie się o godz. 7:08 czasu polskiego od odcinka Elmenteita 1 (14,67 km), a teoretycznie zakończy około godz. 16 czasu polskiego odcinkiem specjalnym Sleeping Warrior 2 (31,04 km).

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *