MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Abarth 695 Esseesse

Marka z logo Skorpiona powraca z nowym, kolekcjonerskim 695 Esseesse. Nazwa ta jest zakorzeniona w historii marki, nawiązując bezpośrednio do jej początków. Wówczas, w latach 60. XX wieku Carlo Abarth rozpoczął wytwarzanie rewolucyjnych zestawów tuningowych, stając się wynalazcą tuningu samochodów produkowanych seryjnie.

Abarth 695 Esseesse to nowa wersja kolekcjonerska, przeznaczona dla poszukujących ekskluzywności, najlepszych osiągów i wyścigowego charakteru. Powstanie w limitowanej liczbie egzemplarzy złożonej  zaledwie z 1390 aut: 695 w kolorze Czarnym Scorpione oraz 695 w kolorze Szarym Campovolo.

Tworząc nową serię specjalną, zespół inżynierów i projektantów Abartha czerpał inspirację z modelu pochodzącego z 1964 roku, określanego „Cinquino” i stuningowanego pod nazwą 695 Esseesse. Samochód ten wyróżniał się m.in. silnikiem o pojemności skokowej zwiększonej do 690 cm3. Jego moc wynosiła 38 KM i umożliwiała osiągnięcie prędkości 140 km/h. Model, wyprodukowany w liczbie zaledwie 1000 sztuk, był przeznaczony do codziennego użytku. Jednocześnie stanowił sportowy samochód miejski skierowany do klientów poszukujących najlepszych osiągów. Ponadto, „zadziorny mały Skorpion” wyróżniał się napisem „esseesse” na desce rozdzielczej. Model ten natychmiast odniósł ogromny sukces wśród fanów sportowego włoskiego stylu.

Głównym celem przyświecającym inżynierom podczas projektowania nowego Abartha 695 Esseesse była dalsza poprawa przyspieszenia i właściwości jezdnych. W tym celu zadbano o obniżenie masy, zmianę jej rozkładu i zwrócono uwagę na aerodynamikę. Nowe 695 Esseesse wyróżnia się nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Jego nowa, aluminiowa maska z dwoma przetłoczeniami jest o 25% lżejsza w porównaniu do tej używanej w innych wersjach. Wszystko to w połączeniu z zastosowaniem wydechu Akrapovič zmniejszyło masę samochodu o 10 kg w porównaniu do Abartha 595 Competizione.

Wyjątkowy wygląd auta uzupełnia umieszczony z tyłu regulowany spojler. Wszystkie wyżej wymienione elementy nie tylko podkreślają styl Abartha, ale przede wszystkim poprawiają osiągi. Na przykład dystans ćwierć mili (400 m) 695 Esseesse pokonuje o 1/10 sekundy szybciej niż wersja Competizione.

Topowe osiągi i kultowe detale

Dostępny jedynie w wersji hatchback, nowy Abarth 695 Esseesse natychmiast przyciąga uwagę nową aluminiową maską oraz tylnym spojlerem. Spojler ten nawiązuje do tak bliskiego marce z logo Skorpiona świata wyścigów. W pozycji maksymalnego nachylenia (60°), przy prędkości 200 km/h spojler Assetto Variabile – regulowany w różnych pozycjach z nachyleniem od 0 do 60° – zwiększa docisk aerodynamiczny nawet do 42 kg. Zapewnia to lepszą stabilność na zakrętach i większą pewność prowadzenia przy dużych prędkościach. W połączeniu z aluminiową maską wszystko to przekłada się na niższa masę, lepsze zachowanie na krętej drodze i przyspieszenie. Podsumowując,  Abarth 695 Esseesse nowej edycji kolekcjonerskiej jest najszybszy w swojej gamie.

Liczne estetyczne cechy nadwozia zawierają szereg elementów inspirowanych przeszłością i teraźniejszością, nadając 695 Esseesse wyjątkowo ekskluzywny charakter. Należą do nich białe detale z przodu i z tyłu, obudowy lusterek i naklejki boczne. Białe są również 17-calowe felgi z czerwonymi elementami w części centralnej. Za nimi znajdują się również czerwone zaciski hamulcowe Brembo. Na bokach samochodu umieszczone jest logo 695, a z tyłu emblemat 695 Esseesse. Na uwagę zasługują dwie tytanowe końcówki układu wydechowego Akrapovič. Układ ten oferuje niepowtarzalny dźwięk i czyste emocje zarówno na drodze, jak i na torze.

Ekskluzywne wnętrze

Nowy Abarth 695 Esseesse, wzór do naśladowania pod względem materiałów i kunsztu wykonania, pokazuje swój ekskluzywny charakter także we wnętrzu: na zagłówkach foteli widnieje napis „one of 695″ (jeden z 695). Każdy z dwóch kolorów nadwozia odpowiada kolorowi przeszyć na fotelach Sabelt, których tylna część oparcia jest w kolorze białym.

Na uwagę zasługują również czerwone pasy bezpieczeństwa, a także dedykowana deska rozdzielcza pokryta Alcantarą. W jej prawym dolnym rogu widnieje laserowo wygrawerowany napis „695 Esseesse”. Aby podkreślić wyścigowy charakter tego samochodu zastosowano liczne elementy z włókna węglowego. Z tego materiału wykonana jest gałka dźwigni zmiany biegów, nakładki na pedały i wstawki na kierownicy.

Silniki i dane techniczne

Nowy Abarth 695 Esseesse jest wyposażony w mocny silnik 1.4 T-Jet, który generuje 180 KM mocy. Dostarcza on także 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy 3000 obr./min. Przekłada się to na prędkość maksymalną wynoszącą 225 km/h (ze spojlerem ustawionym pod kątem 0°). Natomiast przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi zaledwie 6,7 sekundy. Dystans 400 metrów ze startu zatrzymanego 695 pokonuje w 15,1 sekundy, co stanowi doskonałą wizytówkę osiągów silnika i aerodynamiki.

Sportowy charakter auta podkreślają też amortyzatory Koni FSD na obu osiach. Także podkreśla go wydajny układ hamulcowy z 4-tłoczkowymi czerwonymi zaciskami Brembo z przodu i wentylowanymi tarczami o średnicy 305/240 mm (przód/tył). Seryjnie w 695 Esseesse zastosowano także przekładnię manualną. Jednakże na życzenie przyszłego właściciela, dostępna jest zautomatyzowana, sekwencyjna skrzynia Abarth z zamontowanymi przy kierownicy łopatkami do zmiany biegów. Jeśli chodzi o technologię i łączność, Abarth 695 Esseesse został wyposażony w system multimedialny Uconnect z nawigacją satelitarną, 7-calowym ekranem dotykowym, radiem cyfrowym DAB oraz kompatybilnością z Apple CarPlay i Android Auto.

Sukcesy Abartha

Po wzroście udziału w rynku o prawie 50% w 2020 roku w porównaniu z rokiem 2019, Abarth odnotował świetne pierwsze 4 miesiące roku 2021. Kontynuował także trend wzrostowy pod względem udziału w rynku europejskim. Odbyło się to częściowo dzięki wprowadzeniu nowej gamy Abartha 595 na rok modelowy 2021. Odświeżono też wersje 595 Turismo i 595 Competizione.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *