MotoryzacjaNajważniejszeSport

9 i 10 runda GSMP 2021 – Sopot

W weekend 14-15 sierpnia 2021 r. odbyła się 9 i 10 runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP). Zawodnicy ścigali się pod górę na trasie Sopot-Gdynia, a zawody zorganizował Automobilklub Orski.

IX Runda GSMP Sopot 2021 – sobota

Jadący Mitsubishi Lancerem Daniel Stawiarski, lider klasyfikacji generalnej GSMP w Kat. 1, wygrał sobotnią, IX Rundę GSMP, wyprzedzając rekordzistę trasy, Michała Ratajczyka (także Mitsubishi Lancer). Różnica pomiędzy oboma kierowcami pod dwóch przejazdach wyścigowych wynosiła zaledwie 0,411 sekundy! Na miejscu trzecim sklasyfikowano debiutującego w tym sezonie w wyścigach górskich Piotra Parysa (Ford Fiesta, Tradepol Team).

Za czołową trójką uplasowali się Waldemar Kluza (Skoda Fabia) oraz 12 – krotny zwycięzca sopockich wyścigów, Mariusz Stec (Ford Fiesta, Tradepol Team).

GSMP Sopot 2021
Wywrotka cross cara

Emocje dla licznie zgromadzonych kibiców zaczęły się już w pierwszym podjeździe treningowym. Wtedy na trasie pojawiła się czerwona flaga po wywrotce cross cara Krzysztofa Hajduka. Na szczęście i zawodnikowi i pojazdowi nic się nie stało i wieliczanin mógł kontynuować zawody. Drugi podjazd treningowy odbył się bez szczególnych zdarzeń.

Podjazdy wyścigowe

Pierwszy z dwóch podjazdów wyścigowych rozpoczął się od awarii technicznych dwóch rywalizujących ze sobą kierowców Fiatów 126p. Najpierw na trasie pozostał Mariusz Borczyk, chwilę później awaria dosięgnęła lidera rywalizacji „maluchów” Tomasza Morawca. W tej części zawodów najszybciej liczącą 3050 m trasę z Sopotu do Gdyni pokonał Ratajczyk. Zbliżył się z czasem 1:22,131 (średnia prędkość 134 km/h) do swojego rekordu z 2018 r. ( 1:21,997). Tuż za nim, tracąc zaledwie 0,26 s. sklasyfikowano Stawiarskiego.

W drugim podjeździe wyścigowym emocji dostarczył Robert Sługocki ( Mitsubishi Lancer), wypadając z trasy i ocierając się o barierę energochłonną. Prawdziwy dramat przeżyli kierowcy z BorgWarner Polish Racing Team. Najpierw po awarii turbiny na trasie został  Mitsubishi Lancer Szymona Piękosia, 3 minuty później w kultowym miejscu polskich wyścigów górskich – sopockim rondzie u zbiegu  ulic Malczewskiego i Kolberga stanął jadący Skodą Fabią Karol Krupa. Oczekujący na końcowy pojedynek Ratajczyka i Stawiarskiego kibice nie zawiedli się. Niesamowicie szybko pojechał Danie Stawiarski, ustanawiając z czasem 1:21,491 nowy rekord trasy. Jadący z zegarmistrzowską dokładnością Michał Ratajczyk stracił w tym podjeździe 0,671 sekundy (czas drugiego podjazdu to 1:22,491). Wystarczyło to jednak na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rundy. Trzeci znów był Piotr Parys.

Dodatkowe atrakcje

Automobilklub Orski wraz z partnerami wyścigu przygotował dla kibiców dodatkowe atrakcje. Po piątkowym przekazaniu sopockiemu schronisku dla zwierząt, w ramach akcji Porsche Dog Day pół tony karmy, obok trasy wyścigu ustawiono namiot firmy Dolina Noteci. Właściciele czworonogów otrzymywali w nim porcje karmy dla swoich pupilów. W ramach zachęcania do adopcji zwierząt ze schroniska, kibice korzystali z możliwości krótkich spacerów z będącymi pod opieką schroniska psami. Dla fanów motorsportu atrakcją były pokazowe przejazdy czołowego polskiego kierowcy startującego w Drift Open oraz międzynarodowych zawodach Drift Mastes GP, Piotra Kozłowskiego. Studenci i inżynierowie z Politechniki Gdańskiej po raz kolejny pokazali możliwości zbudowanego na uczelni bolidu, startującego w międzynarodowych zawodach Formuły Student.

X runda GSMP Sopot 2021 – niedziela

Drugi dzień 24 Grand Prix Sopot – Gdynia – 10 Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski był kontynuacją pojedynku jeżdżących Mitsubishi Lancerami Daniela Stawiarskiego i Michała Ratajczyka. W sobotę, podczas 9 Rundy GSMP z minimalną przewagą zwyciężył Stawiarski, bijąc przy okazji rekord trasy, wynoszący obecnie 1:21,491. Niedziela należała jednak do Michała Ratajczyka, który był najszybszy zarówno w dwóch podjazdach treningowych i dwóch wyścigowych.

Pierwszy podjazd wyścigowy został opóźniony; organizatorzy z Automobilklubu Orski musieli uporać się z licznymi plamami olejowymi pozostałymi po treningach. Na trasie pozostał utylizujący olej sorbent, na części trasy wywieszono tzw. flagi olejowe. Po przejeździe kilkunastu zawodników sorbent zniknął z trasy i przejazdy najmocniejszych aut odbyły się już na jednolitej nawierzchni. Na liczącej 3050 m trasie Ratajczyk przyspieszył w porównaniu z sobotnia jazdą i wyprzedził  Stawiarskiego o 1,446 sekundy. Również w drugim pojeździe pojechał szybciej od konkurenta i wygrał klasyfikację generalną 10 Rundy GSMP. Stawiarski zajął miejsce drugie, na trzecim sklasyfikowano 12 – krotnego zwycięzcę sopockich wyścigów Mariusza Steca. Czwarty na mecie Piotr Parys (Ford Fiesta) stracił do Steca 0,2 sekundy!  Pierwszą piątkę zamknął Sebastian Stec (Ford Fiesta). Na mecie zameldowało się 61 kierowców.

Klasyfikacja generalna

W klasyfikacji łącznej 24 Grand Prix Sopot – Gdynia zwyciężył Daniel Stawiarski, umacniając się na pozycji lidera GSMP 2021. Na drugim stopniu podium stanął Michał Ratajczyk, trzecim kierowcą weekendu został Piotr Parys.

W najliczniejszej w wyścigu klasie 5b bezkonkurencyjny okazał się Piotr Ilnicki. Najszybszym kierowcą aut napędzanych na przednią oś (FWD), w 10 Rundzie GSMP okazał się Gabriel Kubit (Honda Integra). Natomiast wśród kierowców aut RWD (auta napędzane na oś tylną) zwyciężył Bartłomiej Madziara (BMW). O wielkim pechu może mówić Karol Krupa, którego Skoda Fabia po raz kolejny uległa awarii, odbierając praktycznie szanse na dobry wynik w sezonie.

Kilkanaście tysięcy kibiców, słoneczna pogoda, przychylność władz samorządowych i partnerów zawodów a przed wszystkim pasjonująca walka kierowców – zarówno w generalce jak i w poszczególnych lasach – to recepta na sukces sopockich wyścigów. Już dziś organizatorzy myślą o przyszłorocznym, jubileuszowym wyścigu.

Za trzy tygodnie zawodnicy spotkają się na zagranicznej rundzie GSMP, rozgrywanej od 3 do 5 września w Banovcach. Finał sezonu tradycyjnie odbędzie się w Korczynie k. Krosna w dniach 17 – 19 września 2021 r.