MotoryzacjaNajważniejszeWydarzenia

35 Maluchów wyruszyło w charytatywną wyprawę do Monte Carlo z Bielska-Białej

W samo południe wystartowała kawalkada Małych Fiatów w ramach Wielkiej Wyprawy Maluchów – największego charytatywnego projektu motoryzacyjnego w historii. Celem jest zebranie miliona złotych na pomoc dzieciom-ofiarom wypadków drogowych.

Tłumy mieszkańców Bielska zebrały się przy Galerii Gemini, by razem pożegnać 120 uczestników Wyprawy. Największą atrakcją był Mały Fiat podczepiony pod helikopter na 25-metrowej linie. Po wykonaniu kilku okrążeń Maluch bezpiecznie wylądował, a do środka wsiedli kierowcy: Remigiusz „Rezi” Wierzgoń i Szymon „Szumi” Szumniak – popularni twórcy internetowi.

Wielka Wyprawa Maluchów z Bielska-Białej do Monte Carlo
Longin Bielak, Sobiesław Zasada, Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz i Bartosz Ostałowski

Dziennie Maluchy będą pokonywały między 380 a 600 kilometrów, a Wyprawa przez pierwsze cztery dni przejedzie 2000 km. Za kierownicami Maluchów zasiedli również giganci motosportu: Longin Bielak, Sobiesław Zasada, Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz oraz Bartosz Ostałowski.

Wszyscy uczestnicy zebrali się w szczytnym celu pomocy dzieciom. Środki zebrane w ramach Wielkiej Wyprawy Maluchów zostaną przekazane Fundacji Polskiego Związku Motorowego oraz  Fundacji Inter Cars. Fundusze wesprą najmłodszych, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego i rehabilitacji.

Wielka Wyprawa Maluchów z Bielska-Białej do Monte Carlo
Cel: pomoc dzieciom – ofiarom wypadków

We współpracy ze Zrzutka.pl, trwa także zbiórka pieniędzy oraz licytacje wyjątkowych przedmiotów, w tym jednego Malucha, który bierze udział w Wyprawie:  https://zrzutka.pl/wielkawyprawamaluchow

Prawdziwe szczęście czuję tylko wtedy, gdy dzielę się nim z innymi – mówi Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, 9-krotny zdobywca Pucharu Świata w rajdach terenowych.

Od lat zastanawiałem się, jak nasze kariery motosportowe mogą przyczynić się do czegoś dobrego. Ten projekt to spełnienie moich marzeń. Jestem też przekonany, że wpłynie on na poprawę bezpieczeństwa i odmieni również życie tysięcy dzieci.

Wielka Wyprawa Maluchów z Bielska-Białej do Monte Carlo

Jestem chyba najlepszym przykładem, który dzięki wsparciu i pomocy innych mógł wrócić do normalnego życia i dalej spełniać swoje pasje i realizować marzenia – mówi Bartek Ostałowski, jedyny profesjonalny sportowy kierowca na świecie, który prowadzi samochód przy pomocy stopy. Obydwie ręce stracił w wypadku drogowym. W Wyprawie jedzie specjalnie przygotowanym Maluchem z automatyczną skrzynią biegów.

Wyzwaniem jest samo dojechanie do Monte Carlo. Będziemy jechali długo, a trasy są trudne nawet dla współczesnych aut. Pamiętajmy, że Maluchy nie mają ani wspomagania kierownicy, ani klimatyzacji – mówi Marcin Małysz, dyrektor Wyprawy.

Wielka Wyprawa Maluchów z Bielska-Białej do Monte Carlo

Najstarszy Maluch, biorący udział w wyprawie ma 50 lat. Wśród pojazdów jedzie też kabriolet, oraz trzy maluchy o łącznej mocy 400 KM. Wezmą one udział w specjalnym pokazie na austriackim torze w Greinbach.

Trasa prowadzi przez Czechy, Austrię, Włochy oraz Francję. Przebiegnie również przez szczyt Gross Glockner o wysokości 3768 metrów.

Najstarsza załoga ma razem 190 lat

Uczestnicy przejadą też przez słynne, kręte odcinki legendarnego rajdu Monte Carlo. To właśnie tą trasą w 1975 roku przejechał Sobiesław Zasada i Longin Bielak również Małym Fiatem. 


Wielka Wyprawa Maluchów z Bielska-Białej do Monte Carlo

– Wtedy przejechałem tę drogę, by pokazać Polakom, że Mały Fiat to samochód, który nadaje się do pokonywania tak długich i trudnych tras – powiedział najbardziej utytułowany polski rajdowiec, 93-letni Sobiesław Zasada – Teraz dodatkowo jestem szczęśliwy, uczestnicząc w wyprawie, która ma tak szczytny cel. Załoga Zasada-Bielak ma łącznie 190 lat!

Żegnając uczestników wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak dodał: Całe miasto, gdzie 50 lat temu ruszyła produkcja Małych Fiatów, jest dumne, że to właśnie stąd startuje wyprawa. Trzymamy kciuki i życzymy szerokiej drogi!

Informacje na temat projektu i możliwości wsparcia znajdują się na stronie: www.wielkawyprawamaluchow.pl

Wielka Wyprawa Maluchów z Bielska-Białej do Monte Carlo
* * *

Organizatorami projektu „Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo 2023 dla Dzieci” jest 126Evolution oraz Automobilklub Krakowski. Wyprawa została także objęta Patronatami Honorowymi Ministerstwa Infrastruktury, Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Polskiego Związku Motorowego. Partnerami głównymi zostali InterCars, InPost oraz Grupa Cichy-Zasada, 4F, Kensol i Capek. Partnerami wspierającymi Wyprawę są: Euvic, Charsznickie Pola Natury, JR Holding, Polaris, PWS Konstanta, Port Gdynia oraz Marathon. G2A i Moped Retro.

Informacja prasowa

UPDATE

Uczestnicy Wielkiej Wyprawy Maluchów dotarli w komplecie do Austrii. Po pokonaniu ponad 400 km, odwiedzili fabrykę samolotów Diamond Aircraft Industries. Następnie zatrzymali się na pierwszy nocleg w miejscowości Wiener Neustadt. Po drodze nie obyło się bez drobnych usterek. Szybka i sprawna pomoc mechaników pozwoliła jednak aby wszyscy uczestnicy zameldowali się na mecie pierwszego etapu Wyprawy.

Redakcja Overdrive, zdjęcia: Paweł Bielak

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *