ModeleMotoryzacjaNajważniejsze

Wyścigowe BMW 320i DRM 1977 w skali 1:18 z Minichamps

DRM to Deustche Rennsport Meisterchaft, czyli niemieckie mistrzostwa samochodów turystycznych, poprzednik współczesnych wyścigów DTM. Ten wyścigowy cykl był rozgrywany w od 1972 do 1985 roku i został zastąpiony przez współczesne DTM. Wyścigi te były w praktyce serią międzynarodową z uwagi na producentów i najlepszych kierowców. W wyścigach DRM od 1977 roku dopuszczono samochody grupy 5, czyli wyczynowe konstrukcje przypominające tylko z zewnątrz bazowe seryjne samochody z rozbudowaną aerodynamiką. Samochody te osiągami tylko nieznacznie odstawały od współczesnych im samochodów Formuły 1. Jednym z aut startujących w DRM w sezonie 1977 było BMW 320i grupy 5. którego model w skali 1:18 wykonany przez Minichamps chcemy Wam przedstawić. To BMW 320i DRM 1977 nr 8 w barwach „Fruit of the Loom”, którym w wyścigach startował Peter Schneeberger.

Wyścigowe BMW 320i DRM 1977 w skali 1:18 z Minichamps
Stary, dobry Minichamps

Model jest typowym przedstawicielem starego, dobrego Minichampsa. Jest to model metalowy, ciężki i dość dokładnie wykonany. Jego zaletą jest to, że jest to model otwierany. Konkretnie otwierane są drzwi, natomiast pokrywy silnika i bagażnika są zdejmowane, jak w wyścigowym oryginale. Zachwycają detale, szczególnie felgi, drobne elementy wyścigowego wyposażenia, jak np zapinki maski czy lusterka. Jednak przede wszystkim uwagę zwraca poziom wykonania silnika. Pozytywne wrażenie sprawia także wykonanie wnętrza bagażnika, w którym zamontowano zbiornik paliwa wraz z systemem tankowania. Natomiast wnętrze wykonano dość przeciętnie. Na plus oczywiście zasługują flokowane fotele i ładnie odwzorowane zegary. Samochód ma także przyzwoicie wykonane podwozie, a na uwagę zasługuje także tylne błyszczące metalowe skrzydło.

Wyścigowe BMW 320i DRM 1977 w skali 1:18 z Minichamps
Sezon 1977 DRM

Niestety kierowca oryginalnego BMW 320i, Peter Schneeberger nie odniósł w sezonie 1977 sukcesu. Zajmował miejsca w środku stawki, lub też nie dojeżdżał do mety wyścigów. Nie został nawet sklasyfikowany w pierwszej dziesiąte sezonu DRM. Natomiast inni kierowcy używający takich samych BMW 320i mieli już nieco więcej szczęścia.

Technika

Sam samochód napędzany był wolnossącym czterocylindrowym dwuwałkowym silnikiem o pojemności 1998 ccm generującym 298 KM przy 9250 obr/min. Moc była przekazywana na tylne koła za pośrednictwem wyczynowej pięciobiegowej skrzyni biegów marki Getrag. Samochód charakteryzował się niską masą, wynoszącą zaledwie 765 kg.

Wyścigowe BMW 320i DRM 1977 w skali 1:18 z Minichamps
Podsumowanie

Model BMW 320i DRM Minichampsa jest ciekawą pozycją dla kolekcjonerów. Niestety już nie jest dostępny, ale pojawia się często na portalach aukcyjnych. Dostępny jest też bez problemu na e-bay w różnych wersjach malowania z tego samego sezonu wyścigów DRM. Na półce wygląda zjawiskowo, głownie dzięki imponującemu pakietowi aerodynamicznemu. A poza tym, to klasyczne, wyścigowe BMW!

Tekst i zdjęcia: Paweł Bielak

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *