KlasykiMotoryzacjaNajważniejsze

Volkswagen Golf: osiem generacji w ciągu 50 lat

Golf jest najważniejszym modelem marki Volkswagen i można powiedzieć, że jest także synonimem terminu „bestseller”. Od 1974 roku osiem generacji Golfa wybrało ponad 37 milionów klientów. Volkswagen specjalnie na 50. Urodziny Golfa uhonoruje w 2024. roku swój bestsellerowy model, prezentując jego zmodernizowaną wersję. Kompaktowy Volkswagen ukształtował mobilność nie tylko w swojej ojczyźnie, lecz także w wielu innych regionach świata. Światowa premiera odświeżonego Golfa odbędzie się pod koniec stycznia. Podobnie jak poprzednicy wprowadzi liczne innowacje do produkcji seryjnej.

Volkswagen Golf I
Najbardziej udany europejski samochód

Gdy następca Garbusa – Golf pierwszej generacji – pojawił się w 1974 na rynku zapoczątkował prawdziwą rewolucję. W odróżnieniu od poprzednika auto miało silnik umieszczony z przodu i przedni napęd. Narysowane przez samego Giorgetto Giugiaro nadwozie było dzięki dużej klapie z tyłu i składanej kanapie bardzo uniwersalne. Ponadto prosty design przyczynił się do wprowadzenia nowego języka projektowania w Volkswagenie, który był również kontynuowany w jego następcach i wielu innych modelach. Golf szybko stał się prawdziwym samochodem dla ludu (właśnie to znaczy nazwa Volkswagen), a milionowy egzemplarz sprzedano już w 1976 roku. Do dziś na Golfa zdecydowało się ponad 37 milionów nabywców. Czyni to ten kompaktowy samochód najbardziej udanym europejskim autem, najlepiej sprzedającym się Volkswagenem wszech czasów i ikoną.

Bez względu na generację – sekretem sukcesu Golfa była i jest suma jego cech. Kompaktowy Volkswagen był i jest idealnym towarzyszem codziennego życia, autem wszechstronnym, funkcjonalnym i niezawodnym. Na przestrzeni dziesięcioleci portfolio zostało poszerzone o kolejne warianty: Golfa GTI, Golfa Cabriolet czy Golfa Variant i wiele innych. Z każdą nową generacją modelu do klasy kompaktowej wprowadzano zaawansowane technologie, nowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa i funkcje zwiększające komfort. Volkswagen Golf sprawił, że takie technologie, jak katalizator, układ ABS, poduszki powietrzne, tempomat, elektroniczne systemy wspomagania, a także napędy hybrydowe typu mild i plug-in stały się dostępne.

Ósma generacja już w 2024 roku

W jubileuszowym roku 2024 Volkswagen zaprezentuje zmodernizowaną ósmą generację Golfa. Ma ona zachwycić wizualnym wyrafinowaniem, nowymi systemami wspomagania i układami napędowymi, a także systemem infotainment i oprogramowaniem nowej generacji. Do światowej premiery nowego Golfa pozostało zaledwie kilka tygodni, a przedsprzedaż ruszy wiosną 2024 roku.

Volkswagen Classic, Wolfsburg; Luty 2020 r.
Legenda wciąż żywa

Dział Volkswagen Classic będzie w 2024 roku prezentował historyczne modele Golfa z własnej kolekcji. Od 31 stycznia do 4 lutego Golfy siedmiu generacji wzbogacą ekspozycję Volkswagena na salonie Retromobile w Paryżu. Bezpośrednio potem, od 2 do 4 lutego, Volkswagen zaprezentuje na Bremen Classic Motorshow Golfa I i wyjątkowy samochód koncepcyjny zbudowany w Wolfsburgu, oznaczony kodem EA 276 – protoplastę Golfa z 1969 r.

Volkswagen Golf I prototyp EA 276 – poprzednik Golfa z 1969 roku rozwijany w Wolfsburgu

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *