MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

94-letni Sobiesław Zasada wyruszył Maluchem do Monte Cassino

Uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino uświetni wyjazd ośmiu Fiatów 126p pod przewodnictwem Sobiesława Zasady.

Kolumna małych fiatów wyruszyła w środę rano (15.05) spod krakowskiego Muzeum Inżynierii i Techniki. W trzy dni pokonają trasę o długości 1700 kilometrów, by dotrzeć na miejsce w sobotę (18.05). Tego dnia przewidziane są uroczyste obchody upamiętniające zwycięską bitwę polskich żołnierzy.

Ta wyjątkowa inicjatywa, jest nie tylko hołdem dla poległych żołnierzy, ale również przypomnieniem o sile i znaczeniu kultowych samochodów, które stały się symbolem polskiej motoryzacji. Droga nie będzie łatwa, codziennie spędzimy w tych małych autkach nawet 10 godzin i to bez klimatyzacji, a w środku temperatura może nawet przekraczać 40 stopni – powiedział tuż przed startem 94-letni Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy.

Wybór Fiata 126p nie jest przypadkowy. W 1972 roku w mieście Cassino powstały pierwsze egzemplarze tego modelu. Ponadto, Sobiesław Zasada ma z „Maluchami” długą historię. W 1975 roku pokonał małym fiatem trasę rajdu Monte Carlo, udowadniając, że nawet taki samochód może poradzić sobie w trudnych warunkach. W ubiegłym roku Zasada wraz z innymi ikonami polskiej motoryzacji m.in. Longinem Bielakiem, Rafałem Sonikiem i Kajetanem Kajetanowiczem, wziął udział w Wielkiej Wyprawie Maluchów do Monte Carlo. Projekt ten to także największa charytatywna impreza motoryzacyjna, której celem było zebranie środków na pomoc dzieciom ofiarom wypadków drogowych.

W wyprawie weźmie również udział Robert Mucha, słynny rajdowiec. Wraz z Sobiesławem Zasadą i innymi zawodnikami pobił rekord świata w jeździe długodystansowej Fiatem 125 w 1973 r. Wyjazd do Monte Cassino jest organizowany przez Fundację im. Ewy i Sobiesława Zasady „Szerokiej Drogi” oraz stowarzyszenie 126 Evolution.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *