MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Nissan – od samochodu koncepcyjnego do produkcyjnego

Czasem celem zbudowania samochodu koncepcyjnego jest jedynie zbadanie koncepcji. Prezentowanym wówczas futurystycznym technologiom bliżej do fantastyki naukowej niż do rzeczywistości. Taki pojazd może również służyć pokazaniu wzbudzającej zachwyt pomysłowości stylistów uwolnionych od ograniczeń rzeczywistego świata. Jednak na przestrzeni lat Nissan opracował szereg wyjątkowych samochodów koncepcyjnych. Ich historia nie kończyła się na roli ciekawostki na targach motoryzacyjnych. Miała swoją kontynuację w postaci wersji produkcyjnej. Od bestsellerowych crossoverów do najnowocześniejszych samochodów elektrycznych – oto przegląd samochodów koncepcyjnych Nissana i zapowiedź nowego elektrycznego crossovera – Ariya.

Xmotion i Rogue

Nissan Xmotion Concept: Północnoamerykańskie Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne w 2018 r.

Nissan Rogue (trzecia generacja) – wersja produkcyjna: 15 czerwca 2020 r.

Najnowszym modelem koncepcyjnym, który doczekał się seryjnego wcielenia, jest „mocny, ale finezyjny” Nissan Xmotion. Jego wersją produkcyjną jest trzecia generacja Nissana Rogue. Samochód koncepcyjny był inspirowany japońską kulturą i tradycyjnym rzemiosłem, które połączono z zachodnim stylem użytkowym. W seryjnym modelu Rogue te elementy stylistyczne składają się na wzornictwo zachęcające do przeżywania przygód całą rodziną. Być może najbardziej interesującą transformacją była ewolucja polegająca na rozdzieleniu pojedynczych przednich świateł w kształcie bumerangu na dwa elementy świetlne. Do produkcji nie weszły co prawda tylne drzwi otwierające się „pod wiatr”. Tradycyjne drzwi boczne z tyłu w nowym Rogue otwierają się pod kątem prawie 90 stopni. To bardzo ułatwia pasażerom w każdym wieku wsiadanie do auta.

[s201_bai id=”2″]


Resonance i Murano

Nissan Resonance Concept: Północnoamerykańskie Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne w Detroit, 2013 r.

Nissan Murano (trzecia generacja) – wersja produkcyjna: Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne w Nowym Jorku, 2014 r.

Model Nissan Resonance jako koncepcja charakteryzował się spektakularnymi rozwiązaniami stylistycznymi, które miały się stać znakami rozpoznawczymi wzornictwa Nissana na kolejne lata. Koncepcyjny model zwracał uwagę mocno wyeksponowanym motywem litery V na kracie wlotu powietrza oraz wąskim czarnym pasem w górnej części słupka D, wywołującym wrażenie dachu zawieszonego w powietrzu. Rozwiązanie to Nissan stosował nie tylko w crossoverach, ale także w najnowszych sedanach z tego okresu, takich jak Versa i Sentra. W trzeciej generacji Nissana Murano można było odnaleźć założenia tej koncepcji, w tym reflektory w kształcie bumerangu i wspomniany „lewitujący” dach. Produkcyjną wersję Murano wyróżniało także wnętrze, zaprojektowane może nawet jeszcze odważniej niż kabina koncepcyjnego Resonance.

[s201_bai id=”3″]


Kicks i… Kicks

Nissan Kicks Concept: Targi Motoryzacyjne w Sao Paulo, 2014 r.

Nissan Kicks (pierwsza generacja) – wersja produkcyjna: Rio de Janeiro, maj 2016 r.

Chociaż produkcyjny Nissan Kicks zadebiutował dopiero dwa lata po prezentacji modelu koncepcyjnego w Sao Paulo, to zważywszy na stopień zachowania stylistyki i detali, warto było poczekać. Wersja koncepcyjna i produkcyjna dzieliły nawet podobny schemat kolorystyczny inspirowany Brazylią: szare nadwozie z pomarańczowym dachem. Nissan Kicks, wprowadzony na rynek najpierw w Ameryce Południowej, trafił następnie na wiele innych rynków świata. Nabywcy cenią go za rozmiary, atrakcyjny stosunek ceny do wartości i wyposażenie z zakresu technologii. Ale także za świetne walory użytkowe oraz możliwość personalizacji według własnych upodobań.

[s201_bai id=”4″]


Gripz i Juke

Nissan Gripz Concept: Targi Motoryzacyjne we Frankfurcie, 2015 r.

Nissan JUKE (druga generacja) – wersja produkcyjna: sześć miast europejskich, 3 września 2019 r.

Nissana JUKE pierwszej generacji, wprowadzony na rynek w 2009 r., był stylistyczną sensacją. Zapowiadający drugą generację Nissan Gripz Concept wzbudził jeszcze większe emocje. Nadwozie koncepcyjnego crossovera zaprojektowano w Europie, natomiast inspirowane wzornictwem rowerowym wnętrze opracowali projektanci z Japonii. Efekt globalnego wysiłku zaprezentowano jesienią 2019 r. Nissan JUKE zadebiutował jednocześnie w sześciu europejskich miastach. Media i klienci z aplauzem przyjęli wyrazistą stylistykę i wnętrze godne samochodu z wyższego segmentu. Docenili też zaawansowane wyposażenie technologiczne. Szczególnie systemy ProPILOT i NissanConnect oraz nagłośnienie Bose Personal Plus z głośnikami zintegrowanymi z zagłówkami przednich foteli.

[s201_bai id=”5″]


IDS i LEAF

Nissan IDS Concept: Targi Motoryzacyjne w Tokio, 2015 r.

Nissan LEAF (druga generacja) – wersja produkcyjna: Tokio, wrzesień 2017 r.

Niektóre samochody koncepcyjne zdradzają coś więcej niż tylko wygląd kolejnych modeli produkcyjnych. Nissan IDS Concept obiecywał nową wersję przyszłości, w której samochód elektryczny nie tylko świetnie się prowadzi, ale może nawet prowadzić się sam, naśladując styl jazdy i preferencje kierowcy. Debiutujący dwa lata później Nissan LEAF drugiej generacji zaoferował nowe doświadczenia związane z prowadzeniem samochodu. Technologie ProPILOT i e‑Pedal, nowy styl wnętrza i nadwozia, więcej opcji personalizacji w celu dostosowania wrażeń z jazdy samochodem elektrycznym do potrzeb każdego kierowcy oraz rozszerzone opcje łączności. Doceniany przez klientów system ProPILOT pomaga kierowcy w kontrolowaniu odległości od pojazdu poprzedzającego. Utrzymuje on samochód pośrodku pasa ruchu, a w razie potrzeby inicjuje hamowanie. E-Pedal pozwala kierowcy kontrolować przyspieszanie i zwalnianie za pomocą jednego pedału – przyspieszenia – dzięki czemu jazda jest mniej stresująca.

[s201_bai id=”6″]


Ariya Concept i Ariya

Nissan Ariya Concept: Targi Motoryzacyjne w Tokio, 2019 r.

Nissan Ariya — wersja produkcyjna: lipiec 2020 r.

Marka Nissan jest pionierem na masowym rynku zelektryfikowanych samochodów. Począwszy od elektrycznego modelu LEAF pierwszej generacji, poprzez elektrycznego dostawczego e‑NV200, aż po bestsellerowe modele z napędem e‑POWER, czyli Note i Serena. Teraz świat oczekuje kolejnego odważnego posunięcia. Odpowiedzią jest Ariya Concept. Nissan od podstaw zmienia tu podejście do segmentu crossoverów. Proponuje fascynujące rozwiązania stylistyczne, udogodnienia w przestronnym wnętrzu i osiągi godne samochodu sportowego. Nawet tak tradycyjny element jak krata wlotu powietrza przeistoczył się w intrygującą „tarczę” skrywającą ważne elementy technologii wspomagającej kierowcę ProPILOT.

[s201_bai id=”7″]

Premiera produkcyjnego modelu Ariya zapowiedziana jest na 15 lipca 2020 roku. Oczywiście jak tylko producent udostępni materiały, będziecie mogli je u nas zobaczyć.

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *