MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Kia EV6 – pierwsze zdjęcia

Kia Corporation zaprezentowała pierwsze zdjęcia nadwozia i wnętrza modelu EV6 przed jego światową premierą. Premierę zaplanowano już na drugą połowę marca 2021 r. EV6 to pierwszy, akumulatorowy samochód elektryczny nowej generacji marki Kia.

EV6 został zaprojektowany zgodnie z nową filozofią designu „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”. Czerpie ona inspirację z kontrastów, które występują w naturze i w ludziach. W centrum tej filozofii znajduje się nowa stylistyka, która przywołuje pozytywne skojarzenia i emanuje energią. Obfituje ona także w kontrastowe połączenie ostrych elementów i mocno wyrzeźbionych kształtów. Pierwszy samochód elektryczny nowej generacji (typu BEV) – skonstruowany na nowej platformie Electric-Global Modular Platform (E-GMP) – to crossover. EV6 jest pierwszym z kilku nowych elektrycznych modeli, który potwierdza także, że od teraz Kia koncentruje się na elektromobilności.

Kia EV6

„EV6 – jako pierwszy z gamy nowej generacji pojazdów typu BEV (Battery Electric Vehicle) marki Kia – jest wizytówką nowoczesnych technologii, na czele z elektrycznym układem napędowym. Jesteśmy pewni, że EV6 to także atrakcyjna propozycja na rynku samochodów elektrycznych nowej generacji” – mówi Karim Habib, wiceprezes i dyrektor Global Design Center. „EV6 nie tylko prezentuje się bardzo efektownie, ale również łączy zaawansowane technologicznie funkcje z czystą i bogatą formą. Zapewnia także przestronne wnętrze, jak przystało na futurystyczny samochód elektryczny” – dodaje.

Przeciwieństwa, które się uzupełniają: filozofia designu przyszłych modeli marki Kia

Filozofia designu „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”, która debiutuje wraz z EV6, będzie stanowić podstawę stylistyki przyszłych modeli marki Kia. Filozofia ta opiera się na pięciu kluczowych filarach – Zdecydowanie za naturą, Uzasadniona radość, Moc postępu, Technologia i zmysły oraz Siła spokoju.

Kia EV6

„Zdecydowanie za naturą” – bazuje się na interakcji z naturą, opartej na szczegółach, kształtach i proporcjach, które występują zarówno w świecie przyrody, jak i wśród ludzi. Ten filar tworzy organiczne i techniczne struktury oraz wpływa również na wykończenie wnętrza auta; design nadwozia charakteryzuje się połączeniem prostych linii oraz rzeźbionych powierzchni.

„Uzasadniona radość” koncentruje się na atmosferze i wrażeniach z obcowania z przyszłymi samochodami marki Kia. W przyszłości auta będą łączyć emocje także z rozwiązaniami racjonalnymi. Nowy design będzie wykorzystywać nowe materiały pochodzenia organicznego oraz bardziej odważne kolory, wyrażające młodość i zabawę.

„Moc postępu” opiera się na dotychczasowych mocnych stronach designu marki. Wykorzystanie i rozwinięcie umiejętności oraz wiedzy zdobytych podczas ostatniej zmiany stylistyki modeli marki Kia sprawia, że design przyszłych będzie ewoluować. Design nowych samochodów będzie opierać się zarówno na doświadczeniu, jak i na kreatywności.

Kia EV6

„Technologia i zmysły” obejmuje nowe technologie i innowacje, które wspierają interakcję między ludźmi a maszynami. W przyszłych modelach będzie zastosowana obsługa nowej generacji, z wykorzystaniem także innowacyjnego sterowania za pomocą oświetlenia, czucia i łączności z samochodem.

„Siła spokoju” wywołuje napięcie między przeciwstawnymi siłami i twórczymi kontrastami oraz pozwala odnaleźć równowagę, która pochodzi od dwóch przeciwstawnych sił. Objawia się także zaskakującymi koncepcjami designu, które wykorzystują ostre i precyzyjnie prowadzone krawędzie oraz techniczne detale. Sprawiają one, że wzrok koncentruje się także na powierzchniach i pomagają wypracować wizję designu samochodów przyszłości.

Nadwozie – zaawansowane technologicznie detale elektrycznego auta przyszłości

Wygląd zewnętrzny EV6 jest odzwierciedleniem filaru „Moc postępu”. Jego design jest ewolucją mocnych stron dotychczasowej stylistyki marki Kia. Wyraża także umiejętność i wiedzę nabytą podczas transformacji jej designu oraz mocno wybiega w przyszłość.

Charakterystyczne światła do jazdy dziennej prezentują się elegancko i nowocześnie zarazem. Stanowią one integralną część „cyfrowej twarzy tygrysa” zaprojektowanej dla przyszłych samochodów elektrycznych. Jest ona rozwinięciem osłony chłodnicy w stylu „Tiger Nose”. Oświetlenie ma także tzw. dynamiczny wzór. Szeroki i wąski wlot powietrza poniżej świateł optycznie poszerza przód samochodu i podkreśla także jego nowoczesny wygląd. W celu optymalizacji przepływu powietrza pod autem zastosowano płaską podłogę, która zapewnia optymalną aerodynamikę.

Z profilu EV6 przypomina crossovera – jego sylwetka jest jednocześnie nowoczesna, elegancka i również aerodynamiczna. Kontrastuje ona z ostrymi liniami i zaawansowanymi technologicznie detalami. Zachodząca na dach przednia szyba dodaje dynamiki, podobnie jak wyraźnie zaznaczone tylne nadkola. Główna linia nadwozia przebiega wzdłuż dolnej linii okien i wygina się w górę w kierunku nadkoli tylnych kół. Linia ta optycznie wydłuża profil auta.

Pochylony słupek C, dzięki czarnej błyszczącej nakładce, wizualnie poszerza powierzchnię szyb. Jego kształt został zoptymalizowany pod kątem aerodynamiki. Spojler na dachu odpowiada za kierowanie powietrze w dół, w kierunku spojlera, który znajduje się nad tylnymi światłami.

Design EV6 jest wynikiem współpracy wszystkich trzech studiów projektowych Kia – w Namyang (w Korei), we Frankfurcie (w Niemczech) oraz w Irvine (w Kalifornii, w USA).

Wnętrze – nowoczesne i przestronne, jak na innowacyjne auto nowej ery przystało

Przestronność wnętrza Kia EV6 to zasługa także nowej platformy E-GMP zaprojektowanej dla samochodów elektrycznych nowej generacji. Zapewnia ona znacznie większą przestrzeń w kabinie w porównaniu z poprzednimi samochodami elektrycznymi marki Kia, skonstruowanymi na płytach podłogowych istniejących wcześniej modeli. Wnętrze EV6 charakteryzuje się oczywiście wykorzystaniem przestrzeni w innowacyjny sposób, co zapewnia wyjątkowe doznania.

Jednym z elementów wnętrza, który natychmiast przyciąga uwagę jest potężny, bezramkowy, zakrzywiony ekran o wysokiej rozdzielczości. Wyświetlane są na nim wskaźniki oraz informacje systemu multimedialnego. Prosta forma szerokiego ekranu oraz smukła deska rozdzielcza potęgują także wrażenie przestronności wnętrza. Dzięki minimalnej liczbie tradycyjnych przycisków i pokręteł kabina jest bardzo uporządkowana.

Pod ekranem umieszczono panel sterowania klimatyzacją przy pomocy dotykowych pól. Poniżej niego konsola środkowa odchyla się w kierunku przodu samochodu. Potęguje to poczucie przestrzeni zwłaszcza u kierowcy i pasażera przedniego fotela.

Fotele są smukłe, mają lekką konstrukcję i są nowocześnie stylizowane. Pokrywa je nowoczesny, atrakcyjny wizualnie i wytrzymały materiał otrzymany z recyklingu tworzyw sztucznych. Przednie fotele również zaprojektowano tak, aby potęgowały wrażenie przestronności kabiny.

Kia EV6 będzie miała światową premierę jeszcze w marcu 2021 roku. Wydarzenie będzie transmitowane przez internet.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *