MotoryzacjaNajważniejszeSport

Wyścigowe Lamborghini Huracan nr 400

Lamborghini świętuje wyprodukowanie czterechsetnego egzemplarza wyczynowego modelu Huracan. Wszystkie samochody, zarówno wyczynowe, jak i drogowe, produkowane są od 1963 roku w siedzibie Lamborghini, w Sant’Agata Bolognese. Egzemplarz nr 400 został uczczony podczas specjalnego wydarzenia w fabryce. Uczestniczył w nim Stephan Winkelmann (prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini), Maurizio Reggiani (dyrektor techniczny), Ranieri Niccoli (dyrektor ds. Produkcji) i Giorgio Sanna (dyrektor ds. motorsportu). Dołączyli do nich także technicy, którzy na co dzień budują wyścigowe Lamborghini Huracan Super Trofeo Evo, jak i GT3 Evo.

Lamborghini Huracán GT3 Evo – egzemplarz nr 400

Komentując wyprodukowanie 400 egzemplarza wyścigowego Lamborghini Huracán, Stephan Winkelmann powiedział: „Jesteśmy dumni z wyczynowego Huracana. Jest on ważny nie tylko dla zespołu wyścigowego Squadra Corse, ale dla całej firmy. W ciągu kilku lat Squadra Corse ugruntowała swoją pozycję w najważniejszych międzynarodowych wyścigach, a wyścigowe Lamborghini Huracan GT3 i Super Trofeo to niekwestionowany punkt odniesienia w kategorii Gran Turismo”.

Lamborghini Huracán GT3 Evo
400 egzemplarzy od 2014 roku

Pierwszy Lamborghini Huracán Super Trofeo został zaprezentowany w 2014 roku. Zastąpił model Gallardo jako samochód pucharu Lamborghini w mistrzostwach w Ameryce Północnej, Europie, Azji i także na Bliskim Wschodzie. W następnym roku zadebiutował Lamborghini Huracán GT3, oficjalnie rozpoczynając starty marki także w wyścigach GT.

Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo

W ciągu następnych sześciu sezonów, zespoły używające Lamborghini Huracán GT3 i jego następcy GT3 Evo wygrały prawie 100 wyścigów. Trzykrotnie z rzędu odniosły także zwycięstwo w prestiżowym, 24-godzinnym wyścigu Daytona. Huracan GT3 Evo dwukrotnie wygrał również 12-godzinne wyścigi w Sebring, a także zdobył tzw. „potrójną koronę” GT World Challenge Europe w 2019 roku. Tylko w 2020 roku Huracán GT3 Evo był też używany przez 24 różne zespoły wyścigowe w 15 mistrzostwach krajowych i międzynarodowych. Samochody Lamborghini Huracan Trofeo kierowane przez 88 kierowców, pokonały łącznie 20 000 km wyścigowych.