System dźwiękowy do samochodu Opel Corsa-e Rally

Opel wyposażył w pełni elektryczną Corsę‑e Rally w specjalny system dźwiękowy, który sprawia, że samochód jest słyszalny w czasie rajdu. Widzowie i porządkowi na odcinkach specjalnych muszą być w stanie usłyszeć zbliżający się pojazd. Corsa‑e Rally z wyjątkowym systemem dźwiękowym zadebiutuje w dniach 7–8 maja w rundzie inauguracyjnej ADAC Opel e‑Rally Cup, czyli pierwszych na świecie jednomarkowych zawodów pucharowych dla elektrycznych samochodów rajdowych.

Opel Corsa-e Rally
Opel Corsa-e Rally
Przepisy sportowe FIA i bezpieczeństwo

Od początku prac nad Oplem Corsą‑e Rally oczywistym było, że potrzebuje on systemu dźwiękowego. Niemiecka federacja sportów samochodowych wymaga, żeby samochody rajdowe były słyszalne ze względu na bezpieczeństwo organizatorów i widzów. Niestety podobnie jak w innych obszarach tej rewolucyjnej koncepcji rajdów samochodów elektrycznych nikt nie miał doświadczenia w projektowaniu takich systemów akustycznych.

Opel Corsa-e Rally
Opel Corsa-e Rally
Wodoszczelne głośniki?

Pierwszą kwestią był sprzęt. Musiał być oczywiście mocny i solidny. Dostępne na rynku głośniki montuje się zazwyczaj wewnątrz pojazdów lub budynków, więc raczej nie są one wodoodporne. Jednak żeby elektryczny samochód rajdowy był dobrze słyszalny dla widzów, głośniki należało zamontować na zewnątrz nadwozia. Tam jednak są narażone na wibracje, brud i wilgoć.

Opel Corsa-e Rally, przedni głośnik

Inżynierowie Opla przystąpili więc do poszukiwań wytrzymałych głośników wśród akcesoriów przeznaczonych do… jednostek pływających. Z przodu i z tyłu Corsy‑e Rally umieszczono dwa bryzgoszczelne głośniki, z których każdy zużywa do 400 watów mocy. Są one zasilane wzmacniaczem otrzymującym sygnały z własnego modułu sterującego. Jest to zatem „czarna skrzynka” działająca pod kontrolą specjalnie napisanego oprogramowania przetwarzającego dane napływające z pojazdu.

Opel Corsa-e Rally, tylny głośnik

System uwzględnia prędkość obrotową silnika, dzięki czemu może odtwarzać na przykład pisk tracących przyczepność opon. Dostrojenie ostatecznego profilu dźwiękowego zajęło także kilka miesięcy. Oprogramowanie było ciągle rozwijane i obecnie jest oparte na „odgłosie biegu jałowego” w zatrzymanym samochodzie, który można także dostosować do wszystkich przedziałów prędkości.

Opel Corsa-e Rally
Opel Corsa-e Rally

Dźwięk można regulować na dwóch poziomach mocy. W czasie przemieszczania się po drogach publicznych między odcinkami rajdu używany jest oczywiście tryb cichy. Dźwięk emitowany jest z pełną mocą tylko na odcinkach specjalnych. Regulamin wymaga, aby zespół odpowiednio ustawiał natężenie dźwięku.

Opel Corsa-e Rally
Opel Corsa-e Rally
“Elektryczny” dźwięk

„Nie chcieliśmy, żeby była to prosta symulacja odgłosów silnika spalinowego. Stworzyliśmy wyjątkowy „elektryczny” dźwięk, który pasuje do tego projektu” — mówi Jörg Schrott, dyrektor Opel Motorsport. „Jesteśmy zadowoleni z efektu i przekonani, że dźwięk zapewni także emocje kibicom na odcinkach specjalnych. Zgodnie z naszym zamysłem różni się on jednak od ryku silnika spalinowego klasycznego samochodu rajdowego”.

Opel Corsa-e Rally
Opel Corsa-e Rally

System dźwiękowy zostanie przetestowany po raz pierwszy w prawdziwych zawodach, w dniu 7 i 8 maja 2021 r. na 33. ADAC ACTRONICS Rally Sulingen otwierającym sezon ADAC Opel e‑Rally Cup.

Informacja prasowa.

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *