MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Mercedes Concept EQT – zapowiedź nowej klasy T

Dzięki Concept EQT można naprawdę poczuć i zobaczyć, co przyniesie Mercedes-Benz Klasa T i jej w pełni elektryczny wariant. To pierwszy pojazd premium w segmencie małych vanów dla rodzin i klientów prywatnych lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Ten bardzo już zbliżony do wersji seryjnej pojazd koncepcyjny łączy w sobie dużą i wielofunkcyjną przestrzeń dla siedmiu pasażerów oraz obszerny bagażnik. Wszystko wraz z typowym dla Mercedesa wysokim poziomem designu i atrakcyjności, komfortu, funkcjonalności, łączności i bezpieczeństwa. W ten sposób Mercedes-Benz Vans przekłada formułę, która przyniosła sukces Klasie V, na kompaktowy format. Wprowadza także nową jakość premium do segmentu małych vanów. Concept EQT łączy najwyższy komfort i bezkompromisową funkcjonalność z przyjemnością jazdy samochodem elektrycznym. Dodatkiem jest elektryczny longboard, doskonale zintegrowany z bagażnikiem.

– Poszerzamy naszą ofertę w segmencie małych samochodów dostawczych o Klasę T, która niebawem pojawi się na rynku. Zaprojektowaliśmy ją dla rodzin i wszystkich tych prywatnych klientów, niezależnie od wieku, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas. Dla tych, którzy potrzebują także dużo miejsca oraz maksymalnej funkcjonalności bez rezygnacji z komfortu. Klasa T w atrakcyjny sposób wprowadzi ich do świata Mercedes-Benz. Pojazdem koncepcyjnym EQT pokazujemy natomiast nasze konsekwentne dążenie do pozycji lidera w elektromobilności. W przyszłości będziemy oferować także w pełni elektryczną wersję nowego modelu – mówi Marcus Breitschwerdt, szef Mercedes-Benz Vans.

Typowe dla marki wzornictwo w atrakcyjnej cenie

Concept EQT jest natychmiast rozpoznawalny jako członek rodziny Mercedes-EQ. Design nadwozia wyróżnia się wyważonymi proporcjami i zmysłowym ukształtowaniem powierzchni. Muskularna sylwetka i efektowne nadkola podkreślają również moc i ekscytujący wygląd pojazdu. Charakterystyczny czarny panel z reflektorami LED łagodnie opływa maskę, na której lśni gwiazda. Trójramienne gwiazdy różnej wielkości z efektem 3D połyskują także w całym pojeździe. Począwszy od przedniej maski poprzez 21-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich z błyszczącym wykończeniem, aż po panoramiczny dach i elektryczny longboard z tyłu. Dodatkowo przednie reflektory LED łączy z tylnymi lampami LED listwa świetlna. W połączeniu z błyszczącą czernią lakieru tworzy to wyjątkowej jakości fascynujący kontrast estetyczny.

Concept EQT to nowy, wszechstronny van, którego design ma w sobie DNA koncepcji „Sensual Purity”. Mówi Gorden Wagener, Chief Design Officer Daimler Group. Zmysłowe kształty, eleganckie wykończenia i ekologiczne materiały pokazują, że ten van wyraźnie należy do naszej rodziny Mercedes-EQ.

W środku Concept EQT jest równie ekscytujący i stylowy, jak z zewnątrz – charakteryzuje się eleganckim kontrastem czerni i bieli. Siedzenia są pokryte białą skórą nappa. Aplikacje z plecionej skóry na środkowej części siedzenia są wykonane ze skóry pochodzącej z recyklingu. Wzrok przyciąga również deska rozdzielcza o zmysłowym designie. Górna część ma kształt profilu skrzydła i dynamicznie łączy się też z zestawem wskaźników. Nad nim znajduje się praktyczny półzamknięty schowek, co zapewnia łatwy dostęp do ważnych akcesoriów lub dokumentów. Okrągłe wloty powietrza w błyszczącej czerni, ocynkowane elementy ozdobne oraz wielofunkcyjna kierownica z przyciskami Touch Control podkreślają także wysokiej jakości, nowoczesny wygląd. Stylowego charakteru wnętrza dopełnia też nastrojowe oświetlenie na konsoli środkowej, w drzwiach i we wnęce na nogi.

Intuicyjny, samouczący się system informacyjno-rozrywkowy MBUX

Dzięki systemowi informacyjno-rozrywkowemu MBUX (Mercedes-Benz User Experience) Mercedes-Benz wprowadza innowacyjną koncepcję obsługi pojazdu i wyświetlacza do segmentu małych samochodów dostawczych. System można również wygodnie obsługiwać za pomocą centralnego wyświetlacza z funkcją dotykową. Można użyć także przycisków dotykowych na kierownicy oraz, opcjonalnie, asystenta głosowego „Hej Mercedes”. Jego zdolność uczenia się dzięki sztucznej inteligencji jest wyjątkowa. Dzięki funkcjom predykcyjnym MBUX może przewidzieć, co kierowca chciałby zrobić dalej. Na przykład, jeśli ktoś regularnie dzwoni do określonej osoby w piątki w drodze do domu, system zasugeruje jej numer telefonu na wyświetlaczu w tym dniu tygodnia. Inne zalety MBUX w połączeniu z Mercedes me connect obejmują także bieżące informacje o ruchu drogowym i aktualizacje online.

Na wyświetlaczu multimedialnym o wysokiej rozdzielczości ikonka EQ w służy jako centralny punkt dostępu do określonych informacji i ustawień. Obejmują one także bieżący poziom naładowania, czas odjazdu, przepływ energii i histogram jej zużycia. Wyświetlacz multimedialny może być również używany do obsługi nawigacji oraz programów jazdy. W połączeniu z Mercedes me connect oferowane są także usługi i funkcje nawigacyjne dla samochodów elektrycznych. Dostępne są takie informacje, jak wyświetlanie stacji ładowania, zasięgu i zoptymalizowane planowanie trasy z uwzględnieniem poziomu naładowania czy też pogody lub sytuacji na drogach.

Maksymalna różnorodność i funkcjonalność w dobrym stylu

Concept EQT (długość / szerokość / wysokość: 4945/1863/1826 mm) jest wyposażony w przesuwne drzwi po obu stronach z dużym wejściem. Dzięki temu można bez problemu dostać się do obu pełnowymiarowych pojedynczych foteli w trzecim rzędzie. W drugim rzędzie siedzeń można także zamontować trzy foteliki dziecięce obok siebie. Panoramiczny dach ozdobiony naniesionymi laserem trójramiennymi gwiazdami wypełnia wnętrze światłem. Elegancka sylwetka pojazdu, przypominająca z profilu butelkę rozszerzającą się od przodu do tyłu, sprawia, że ​​pojazd wydaje się również dłuższy. Stromo zakończony tył z wygodną, ​​pionową klapą i oknem zapewnia też wyjątkowo przestronną przestrzeń ładunkową. Jeśli potrzeba więcej miejsca, siedzenia trzeciego rzędu można całkowicie złożyć lub wyjąć. Pozostanie wówczas wystarczająca ilość miejsca na wózek dziecięcy, transporter dla psa lub sprzęt rekreacyjny.

Pojazd koncepcyjny łączy przestronność i wiele rozwiązań dla rodzin oraz fanów outdooru przewożących dużą ilość bagażu lub z dość zaskakującym dodatkiem. Z elektrycznym longboardem zintegrowanym z przestrzenią ładunkową. Sprzęt przechowywany jest w umieszczonej pod podłogą części bagażowej komorze. Jest ona przykryta pokrywą z pleksi w ramie aluminiowej, która zamyka się równo z podłogą. Sam elektryczny longboard jest również wykonany z aluminium i ma emblemat gwiazdy, co nadaje mu szczególnie stylowy wygląd.

– Pojazd koncepcyjny EQT daje pogląd na to, jak w segmencie małych samochodów dostawczych można połączyć przestrzeń i maksymalną różnorodność zastosowań z wyrafinowanym komfortem. Nasza przyszła Klasa T jest wszechstronnie utalentowana – dzięki niej przyciągniemy nowe grupy klientów i będziemy się rozwijać także w sposób zrównoważony – mówi Marcus Breitschwerdt.

Debiut rynkowy w przyszłym roku

Nowa Klasa T, która zostanie wprowadzona na rynek w 2022 r., uzupełnia portfolio Mercedes-Benz Vans w segmencie małych samochodów dostawczych wraz z przeznaczonym także dla klientów biznesowych Citanem, który swoją premierę będzie świętował w tym roku, razem z w pełni elektrycznym wariantem. Elektryczna wersja Klasy T, pojazdu dla klientów prywatnych, pojawi się w późniejszym terminie.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *