MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Audi S1 Hoonitron dla Kena Blocka

Ten samochód od razu przywołuje wspomnienia o legendarnym Audi Sport quattro S1 – zdobywcy szczytu w słynnym wyścigu Pikes Peak Hill Climb, zwanym też „Wyścigiem do chmur”. Cztery pierścienie przedstawiają Audi S1 e-tron quattro Hoonitron stworzone wyłącznie i w jednym egzemplarzu dla słynnego amerykańskiego driftera Kena Blocka. Ten w pełni elektryczny, jedyny w swoim rodzaju samochód, będzie bohaterem nowego filmu, który Block przygotowuje wraz ze swoim zespołem. Jego premiera odbędzie się w ciągu najbliższych miesięcy.

Audi S1 Hoonitron dla Kena Blocka
Audi S1 e-tron quattro Hoonitron
Audi Sport quattro S1 wzorcem

„S1 Hoonitron ma w sobie wiele z tego, z czego Audi słynęło już w latach osiemdziesiątych” – mówi Ken Block, który – jak sam podkreśla – już od najmłodszych lat był wielkim entuzjastą rajdowych osiągnięć marki Audi. „Weźmy na przykład spektakularną aerodynamikę tego auta. Nawiązuje do najlepszych wzorów Audi Sport quattro S1, ale została teraz ‘ubrana’ w absolutnie nowoczesną formę. To wspaniałe, że projektanci Audi zainspirowali się przeszłością marki. W unikalny sposób przenieśli techniczne rozwiązania i wygląd samochodu do teraźniejszości.”

Audi S1 Hoonitron dla Kena Blocka
Audi S1 e-tron quattro Hoonitron, Audi Sport quattro S1
Czysta moc

Dwa silniki elektryczne, napęd na cztery koła, ogromna moc, podwozie z włókna węglowego. Ale także i pełne standardy bezpieczeństwa zalecane przez najważniejszy organ zarządzający sportami motorowymi – FIA. To tylko statystyki S1 Hoonitron. W listopadzie kierowca po raz pierwszy zapoznał się z tym samochodem. „Audi dało mi możliwość testowania go przez kilka dni w Niemczech” – mówi Ken Block. „Jeździłem wieloma różnymi samochodami wykorzystującymi silniki spalinowe i skrzynie biegów, ale tutaj musiałem nauczyć się wielu nowych rzeczy. Zrobienie „bączka” z miejsca, do 150 km/h tylko przy użyciu prawej stopy, to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Nasza praca koncentrowała się na tym, bym ja przyzwyczaił się do tego samochodu, a auto poznało moje nawyki. Dziękuję całemu zespołowi Audi Sport za wspaniałą pracę zespołową.”

Audi S1 Hoonitron dla Kena Blocka
Audi S1 e-tron quattro Hoonitron, Audi Sport quattro S1

Cały proces projektowy i rozwojowy S1 Hoonitron został przeprowadzony przez Audi Sport w zakładzie w Neckarsulm. To miejsce idealnie pasujące do tego projektu, ponieważ w tym samym miejscu produkowane jest również Audi RS e-tron GT. Audi Design z Ingolstadt było odpowiedzialne za stylistykę auta, co dla Marca Lichte i jego zespołu nie było zwykłym zadaniem. „Kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym projekcie, cały zespół był zachwycony. Mieliśmy okazję stworzyć samochód łączący ikonę naszej marki z przyszłością” – mówi główny projektant Audi. Wyzwanie było ogromne: „Chodziło o stworzenie nowoczesnej, w pełni elektrycznej interpretacji S1 Pikes Peak. Harmonogram był bardzo napięty. Podczas gdy proces projektowania trwa u nas zwykle od jednego do półtora roku, tutaj, od pierwszego rysunku do ostatecznego projektu minęły zaledwie cztery tygodnie. Byliśmy w stałym kontakcie z Kenem Blockiem i jego zespołem, intensywnie wymieniając się poglądami na różne kwestie z tym związane.”

Audi S1 Hoonitron dla Kena Blocka
Audi S1 e-tron quattro Hoonitron
Kolejny film z serii Gymkhana

Ken Block i jego zespół zamierzają wyprodukować kolejny film z jego słynnej serii Gymkhana z udziałem S1 Hoonitron. Jego roboczy tytuł to Elektrikhana. „Współpraca z Audi jest dla mnie bardzo wyjątkowym partnerstwem. Ta marka i jej pasja do sportów motorowych zmotywowała mnie do wejścia w świat rajdów” – mówi Ken Block. „To, że teraz Audi przygotowało ten samochód specjalnie dla mnie i dla mojego zespołu, a także dołączy do nas w naszym kolejnym projekcie, jest dla mnie spełnieniem marzeń. Hoonitron pisze kolejny rozdział w historii marki, w historii moich projektów i również wyznacza drogę ku przyszłości Gymkhany.”

Audi S1 e-tron quattro Hoonitron

„Świadomość, że budujemy samochód do filmu Kena Blocka, który obejrzą miliony ludzi na całym świecie, dodała naszemu zespołowi dodatkowej motywacji” – mówi Marc Lichte. „Nowe inspiracje są też niezmiernie ważne dla naszej codziennej pracy. Rozwój tego samochodu zachęci nas do podejścia do przyszłych projektów z jeszcze bardziej otwartym i progresywnym nastawieniem.”

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *