MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Toyota Hilux GR Sport

Toyota Hilux to jedna z legend Rajdu Dakar i zwycięzca tej najtrudniejszej imprezy motorsportowej świata. Sukcesy zespołu TOYOTA GAZOO Racing w ekstremalnej rywalizacji były inspiracją do stworzenia Hiluxa GR Sport – nowej, najwyższej wersji tego modelu.

Toyota Hilux GR Sport został zaprojektowany, by zwrócić uwagę klientów prowadzących aktywny tryb życia, oferując auto idealne na ich wyprawy czy sportowe wyzwania. Toyota zastosowała w tej wersji specjalnie zaprojektowane elementy zawieszenia. Przyczyniają się one do jeszcze lepszych wrażeń z jazdy, poczucia większej kontroli, szybkości reakcji auta oraz lepszego prowadzenia. Wyjątkowy charakter nadają Hiluxowi GR Sport elementy na zewnątrz i w kabinie.

Toyota Hilux GR Sport

GR Sport ma wszystkie najważniejsze atuty nowego Hiluxa, które przyczyniają się do niepowtarzalnych wrażeń zza kierownicy. Jego znane na całym świecie zdolności terenowe, które pozwalają mu wjechać wszędzie, weszły na jeszcze wyższy poziom ze wsparciem aktywnego mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu oraz systemu aktywnej kontroli trakcji. Z drugiej strony, poprawa zawieszenia oraz redukcja drgań i hałasów przyczyniła się do wyższego komfortu na drodze.

Toyota Hilux GR Sport

„Toyota Hilux ma legendarną reputację jako auto twarde i niezawodne. Odnosi się to nie tylko do naszej rajdówki, ale i do aut drogowych, w tym wersji GR Sport. Nowy model, inspirowany naszymi samochodami z Rajdu Dakar, oferuje wrażenia z jazdy na jeszcze wyższym poziomie, zarówno na drogach jak i bezdrożach. Czuć w nim ducha sportowej rywalizacji, dzięki czemu klienci na całym świecie mogą posmakować atmosfery Rajdu Dakar” – tak o Hiluxie GR Sport mówi Nasser Al-Attiyah, kierowca TOYOTA GAZOO Racing, wielokrotny mistrz świata w rajdach terenowych i trzykrotny triumfator Rajdu Dakar.

Toyota Hilux GR Sport
Przeprojektowane zawieszenie

Kluczową zmianą w układzie zawieszenia jest wprowadzenie amortyzatorów jednorurowych z przodu i z tyłu oraz zmodyfikowanych sprężyn. Jednorurowa konstrukcja daje większą przestrzeń na tłok, co powoduje lepsze tłumienie, szybsze reakcje oraz lepsze odprowadzanie ciepła. Pozwala także na zachowanie optymalnych właściwości oleju w trakcie jazdy w trudnych warunkach.

Przednie sprężyny śrubowe usztywniono oraz – wraz z nowymi amortyzatorami – pomalowano na czerwono, by zaznaczyć wyjątkowy charakter Hiluxa GR Sport. W aucie zastosowano także poprawki znane z nowego Hiluxa, w tym przeprojektowane resory piórowe i nowe tuleje. Samochód w efekcie daje poczucie niezawodności w najbardziej wymagających sytuacjach.

Porównując standardowego Hiluxa z wersją GR Sport, ta ostatnia ma poprawione właściwości jezdne. Poprawiono siłę kierowania oraz reakcję na kąt skrętu oraz także ma lepsze osiągi na prostej. Karoseria zachowuje się stabilnie, przechyły nadwozia są pod kontrolą, podobnie jak przyczepność tylnej osi.

Nowe zestrojenie zawieszenia poprawia też znacznie komfort jazdy dzięki szybkiej reakcji na wibracje o wysokiej częstotliwości i zwiększonej zdolności tłumienia, co pozwala kontrolować zachowanie nadwozia i eliminować wstrząsy.

Osiągi bez kompromisów

Wersję GR Sport napędza mocny, 2,8-litrowy silnik Hiluxa, który jest w ofercie od 2020 roku. Jednostka napędowa ma moc 204 KM (150 kW) i 500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik połączono z sześciobiegową skrzynią automatyczną. Samochód występuje wyłącznie w wersji z podwójną kabiną. Wersja GR Sport zachowuje ponadprzeciętne zdolności przewozowe Hiluxa, które należą do najlepszych w klasie. Hilux może pociągnąć przyczepę z hamulcem o masie 3,5 tony, a jego ładowność wynosi tonę.

Toyota Hilux GR Sport
Stylistyka GR Sport

Wyjątkowe elementy stylistyczne na zewnątrz i w kabinie podkreślają specjalny charakter wersji GR Sport. Czarny przedni grill ma wzór w kształcie litery G na kratce oraz zyskał poprzeczkę z napisem TOYOTA, zastępujący emblemat marki. To nawiązanie do dziedzictwa tego modelu i klasycznych Hiluxów czwartej generacji z początku lat 80. Mocna stylistyka przedniej części podkreślona jest nowymi, powiększonymi obramowaniami świateł przeciwmgielnych. 17-calowe felgi aluminiowe mają kontrastowe czarne wykończenie i wyposażono je w opony terenowe. Czarny motyw jest obecny także na lusterkach, bocznych stopniach, błotnikach, nad przestrzenią ładunkową i w klamce tylnej klapy. Dzięki temu jaskrawoczerwone osłony, amortyzatory i sprężyny są wyraźnie podkreślone. Samochód ma też dyskretne oznaczenia symbolem GR.

Toyota Hilux GR Sport

W kabinie z przodu zamontowano nowe, sportowe fotele. Wykonano je z czarnej skóry oraz syntetycznego zamszu, a całość uzupełniają czerwone perforacje oraz obszycia. Logotypy GR Sport są umieszczone na fotelach, dywanikach, przycisku Start, a także w formie animacji graficznej na wyświetlaczu. Kierowca może korzystać z łopatek do zmiany biegów, a sportowe pedały wykonano z aluminium. Wstawki nawiązujące do włókna węglowego dodają rasowego charakteru. Podobnie jak czerwona listwa dekoracyjna poprowadzona w poprzek kokpitu czy niebieskie podświetlenie panelu drzwi.

Wyposażenie bazuje na najwyższych dotychczasowych specyfikacjach Hiluxa. Zawiera światła LED, bezkluczykowy dostęp, przycisk Start, dwustrefową klimatyzację, system wspomagający zjazd ze wzniesienia (DAC) oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Nowa Toyota Hilux GR Sport trafi do europejskich salonów latem 2022 roku.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *