MotoryzacjaNajważniejszeSport

Ford skonstruuje wyścigowego Mustanga GT3

Ford Performance ujawnił plany dotyczące nowego wyścigowego Mustanga GT3. Od 2024 roku będzie on brał udział w wyścigach International Motor Sports Association (IMSA), w tym w 24-godzinnym wyścigu w Daytona. Mustang powraca do wyścigów w kategorii GT3 we wspólnym programie Ford Performance i jego wieloletniego partnera wyścigowego – Multimatic Motorsports. Powrót do wyścigów zapowiedziały zarówno zespół fabryczny Forda z dwoma samochodami w klasie IMSA GTD Pro, zarządzany przez Multimatic, jak i zespoły prywatne z autami klasy GTD, które rozpoczną ściganie w 2024 roku od zawodów w Daytona.

Mustang narodził się, aby się ścigać. Cieszymy się, że możemy przedstawić auto klasy GT3, gotowe by stanąć w szranki z innymi największymi producentami na świecie – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance Motorsports. – Dzięki 58-letniemu doświadczeniu w wyścigach długodystansowych na świecie, łącznie z udziałem w NASCAR i Australian Supercars, jesteśmy gotowi przenieść Mustanga na wyższy poziom rywalizacji.

Nie ma wątpliwości, że Multimatic Motorsports jest dla nas idealnym partnerem w tym projekcie – dodał Rushbrook. – W przeszłości współpracowali z nami nie tylko przy opracowywaniu licznych programów z udziałem Mustanga dla klientów. Ich zaangażowanie w wyścigi z udziałem Forda GT i nowe programy wyścigowe dla klientów Bronco DR pokazały, że razem możemy zapewnić Fordowi i jego klientom starty w zawodach na poziomie mistrzowskim.

Mustang GT3 - zapowiedź

Cieszymy się, że wraz z Ford Performance możemy pracować nad powrotem do udziału w wyścigach organizowanych przez IMSA, a także nad programem dla klientów – powiedział Larry Holt, wiceprezes Multimatic Special Vehicle Operations. – Mamy za sobą długą, wspaniałą współpracę, zarówno na najwyższym poziomie w profesjonalnych wyścigach samochodów sportowych, jak i przy opracowywaniu konkurencyjnego programu i samochodów wyścigowych dla zespołów prywatnych. Doceniamy ich wiarę w nas i już nie możemy się doczekać, aby pokazać światu, co potrafi wyczynowy Ford Mustang.

Pięciolitrowy silnik V8

Nowy wyścigowy Mustang GT3 będzie napędzany 5-litrowym silnikiem V8. Jest on oparty na jednostce napędowej Coyote, opracowanej przez Ford Performance. Zbudowany został przez wieloletniego partnera w wyścigach i zwycięski zespół – M-Sport z Cumbrii w Anglii.

Obydwie firmy mają bogatą historię w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Ostatnio współpracowały przy opracowaniu i przygotowaniu Forda Pumy Hybrid Rally1. W swoim debiutanckim Rajdzie Monte Carlo, zakończonym tydzień temu, zajął on miejsca 1., 3. i 5.

To wspaniale, że zacieśniamy współpracę z Fordem. Po 25 latach spędzonych razem w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA rozszerzamy ją na wyścigi. Dzięki Pumie Hybrid Rally1 Ford ponownie osiąga znakomite wyniki – powiedział Malcom Wilson, właściciel M-Sportu.
M-Sport ma szeroką i wszechstronną wiedzę oraz doświadczenie w wyścigach. Zwłaszcza w programie GT3, w którym wykorzystano opracowany przez M-Sport silnik V8. Zapewnił on zwycięstwa w 12-godzinnym wyścigu Bathurst w 2020 roku i w 1000 km Paul Ricard w 2019 roku – dodał M. Wilson.

Najnowszy projekt silnika sprawił, że staliśmy się ich oficjalnym dostawcą w British Touring Car Championship. Silnik ten wykorzystuje architekturę silnika Forda – powiedział M. Wilson. – Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą bezpośrednio z Ford Performance i z Multimatic nad Mustangiem GT3. Będziemy pracować bardzo ciężko, aby zapewnić samochodom Forda kolejne zwycięstwa na świecie – zakończył M. Wilson.

Tradycję wysokowydajnych wolnossących silników V8 na platformie Mustanga będzie kontynuowała jednostka napędowa, bazująca na motorze o nazwie Coyote. Modyfikacje osiągów i konstrukcji sprawią, że będzie on gotowy do udziału w wyścigach długodystansowych na świecie w klasie GT3.

Mustang GT3 - zapowiedź
Mustang GT3 będzie dostępny także dla prywatnych zespołów

Nowy samochód wyścigowy – Mustang GT3 – będzie wyposażony w zawieszenie z krótkim i długim wahaczem z przodu i z tyłu. Będzie miał montowaną z tyłu skrzynię biegów, panele nadwozia z włókna węglowego, a także unikalny pakiet aerodynamiczny. Opracowano go z myślą o spełnieniu wymogów klasy GT3.

Ford i Multimatic udostępnią Mustangi GT3 zarówno zespołowi fabrycznemu, jak i zespołom prywatnym. Auta będą gotowe do użytku od początku sezonu 2024.

Joey Hand, jeden z kierowców zwycięskiej załogi Forda GT w klasie GTE Pro podczas 24-godzinnego klasyka w Le Mans, został jednym z kierowców testowych nowego programu. Będzie kontynuował rolę kierowcy rozwojowego i trenera Ford Performance. W ramach umowy pojedzie także sześć wyścigów NASCAR Cup w 2022 r. za kierownicą Forda Mustanga w zespole Rick Ware Racing.

Wspaniale jest mieć udział w niesamowitym programie wyścigowym Forda – powiedział Joey Hand. – Choć lubię rywalizować i wygrywać na torze, lubię też być częścią prac rozwojowych nowych samochodów wyścigowych, takich jak teraz Mustang. Przeprowadziliśmy wiele testów podczas programu Forda GT. Wspaniale więc będzie móc ponownie pracować z tymi samymi ludźmi z Forda i Multimatic, aby razem przygotowywać do zawodów Mustanga.

W planach także nowy Mustang GT4

Mustang GT3 opracowywany do startu w wyścigach organizowanych przez IMSA jest nowym projektem. Natomiast Ford i Multimatic potwierdzili, że udana współpraca przy Mustangu GT4 dla klientów również będzie kontynuowana w przyszłości. Nowy Mustang GT4 zadebiutuje w sezonie 2023.

Ważne jest dla nas dalsze wspieranie kierowców korzystających z Mustanga GT4 – powiedział Rushbrook. Z obecnym Mustangiem GT4 odnieśliśmy wiele sukcesów zarówno tutaj, jak i w Europie. Począwszy od przyszłego sezonu chcemy dostarczyć klientom nowy samochód do rywalizacji w kategorii GT4. W najbliższej przyszłości będziemy mieli więcej do powiedzenia na ten temat.

Zapowiedzi opracowania Mustanga dla wyścigów samochodów sportowych uzupełniają serię nowych wyścigowych Mustangów, które pojawią się w stajni Ford Performance. Ford Mustang 2022 Next Gen zadebiutuje w serii NASCAR Cup 6 lutego w LA Coliseum. Dwa tygodnie później wystartuje w Daytona 500. A Ford Performance opracowuje już nowego Mustanga Gen 3 dla serii Supercars, która zadebiutuje na początku 2023 roku.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *