MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Polski elektryczny samochód dostawczy już w przyszłym roku

Już pod koniec lutego okaże się, która z dwóch firm biorących w projekcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) opracuje prototyp elektrycznego samochodu dostawczego. Prace nad przygotowaniem dokumentacji technicznej trwały rok. Gotowy projekt może trafić do seryjnej produkcji już w IV kwartale 2023 r.

elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations
Polski elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations
Konkurs NCBiR

Do pierwszego etapu konkursu, który został ogłoszony w 2020 roku, zostało zakwalifikowanych 10 firm. Do kolejnego etapu, który się właśnie zakończył, przeszły cztery firmy. Mają one za zadanie stworzenie dokumentacji technicznej dla pojazdu z napędem elektrycznym oraz wodorowym. Na ogłoszenie decyzji, kto w III etapie będzie pracował nad prototypem auta elektrycznego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, czekają dwie firmy.

elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations
Polski elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations

Jedną z nich jest Innovation AG, firma ze Zgorzelca przebudowująca oraz remontująca auta rajdowe i specjalne.

Druga to Autobox Innovations ze Starachowic. Od ponad dekady dostarcza ona zmodernizowane samochody Star 266 dla polskiej armii. W projekcie NCBiR ściśle współpracuje z Ennovation Technology, specjalizującą się w elektromobilności. Obydwie spółki należą do Grupy Zasada, jednej z większych grup kapitałowych w Polsce.

elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations
Polski elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations
Autobox Innovation

Już teraz możemy potwierdzić, że nasz pojazd, przygotowany do seryjnej produkcji, będzie miał zasięg ponad 250 kilometrów. Jego ładowność będzie wynosiła ponad jedną tonę. To idealne auto na potrzeby służb miejskich, energetycznych, ale będzie też wsparciem dla firm kurierskich, piekarni, czy dostawców sklepów internetowych. Projektem zainteresowało się już kilkanaście spółek, z którymi podpisaliśmy listy intencyjne. Jesteśmy przygotowani pod względem miejsca i sprzętu na seryjną produkcję. Nasze doświadczenie pozwala również na przygotowywanie dedykowanych zabudów do tych e-vanów – zapewnia Mirosław Kalinowski, prezes Autobox Innovation. 

Jesteśmy spółką z Grupy Zasada i korzystamy z długoletniego doświadczenia oraz kontaktów z renomowanymi producentami komponentów. Ponadto, współpraca z zespołem specjalistów od elektromobilności z Ennovation Technology znacząco zwiększa powodzenie projektu – dodaje. Starachowicka spółka ma również na swoim koncie pojazdy osobowo-terenowe własnej produkcji. To Honker MAX i samochód wysokiej mobilności AH 20.44 przeznaczone dla wojska. Samochody te testowano w różnych warunkach i spotkały się z dobrym przyjęciem wśród specjalistów.

Ennovation Technology

Pojazd Autoboxu zaprojektowano na ramie własnej produkcji i bazuje on na autorskich rozwiązaniach technicznych. Sterownik pojazdu z obsługą standardu ładowania CCS, napęd o mocy chwilowej 180kW, system telemetryczny do monitorowania pojazdów, bateria o energii 115 kWh oraz system jej zarządzania to efekt prac zespołu inżynierów z Ennovation Technology.  Uniwersalne podwozie pozwoli także na użycie różnego rodzaju zabudów. Dzięki temu auto może być wykorzystywane również jako pojazd specjalny np. na lotniskach albo przez służby miejskie czy mundurowe.

Specjalnie do tego pojazdu Ennovation Technology zaprojektowało także szybką ładowarkę DC o mocy dostosowanej do potrzeb klienta. Jej moc wynosi maksymalnie do 180 kW.

Naszym celem jest stworzenie prostego, uniwersalnego i niezawodnego pojazdu modułowego o dużym zasięgu i z możliwością szybkiego ładowania – mówi Mateusz Wach, dyrektor techniczny Ennovation Technology.

Dzięki doświadczeniu produkcyjnemu Autoboxu, realizacja projektu będzie przebiegała bardzo sprawnie i szybko, korzystając z istniejącego łańcucha dostaw komponentów do pojazdów. Na etapie założeń projektu braliśmy również pod uwagę opłacalność produkcyjną powstającego pojazdu w skali małoseryjnej. Projektując e-vana myślimy także o wdrożeniu tego pojazdu do produkcji, która będzie realna i opłacalna. Dlatego kryteriami w doborze komponentów są gwarancja ceny i dostaw. Przeanalizowaliśmy dokładnie rynek aut dostawczych i chcemy zagospodarować istniejącą niszę na tym rynku. Zaprojektowany pojazd występuje w wersji z napędem na cztery koła oraz z możliwością wyposażenia w zawieszenie pneumatyczne. Ponadto zaplanowaliśmy homologację tego pojazdu w dwóch kategoriach homologacyjnych, N1 do 3.5T oraz N2 do 4.25T. Tak, aby nasi przyszli klienci mogli skorzystać z nowo wprowadzonych przepisów pozwalając kierowcom z prawem jazdy kat. B kierować cięższymi pojazdami. W przyszłości planujemy wykorzystać sieć sprzedaży spółek Grupy Zasada – największego dealera aut w Polsce.

elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations
Polski elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations
Doświadczenie w napędach elektrycznych

O możliwościach inżynieryjnych i produkcyjnych Ennovation Technology świadczy też szeroka oferta wysokonapięciowych baterii i napędów. Wśród nich są napędy m.in. do maszyn górniczych oraz wysokonapięciowych i niskonapięciowych magazynów energii, w tym dla fotowoltaiki. W ubiegłym roku spółka rozpoczęła również prace nad opracowaniem hybrydowego magazynu energii opartego o ogniwa wodorowe oraz magazynów energii wykorzystujących ogniwa litowo-jonowe. Elektryczny wóz transportowy do przewozu osób, do którego kompletny napęd i baterie stworzyło Ennovation Technology, właśnie przeszedł do fazy testów.

elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations
Polski elektryczny samochód dostawczy od Autobox Innovations

Kolejny etap konkursu e-Van wymaga zbudowania co najmniej dwóch prototypów pojazdu. W czwartym, końcowym etapie wymagane będzie także przeprowadzenie procesu homologacji. Ogłoszenie wyników naboru do trzeciego etapu ma nastąpić pod koniec lutego.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *