MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Spirit of Ecstasy w nowym wydaniu 

Rolls-Royce przeprojektował swoją ikoniczną figurkę Spirit of Ecstasy, która ozdobi maskę elektrycznego modelu Spectre. Stało się to w 111 rocznicę rejestracji Spirit of Ecstasy jako własności intelektualnej Rolls-Royce’a, 6 lutego 1911 roku. Po przemodelowaniu figurka ma niższą, bardziej dynamiczną postawę. Bardziej przypomina tę ze szkiców wykonanych przez jej oryginalnego twórcę, ilustratora i rzeźbiarza, Charlesa Sykesa na początku XX wieku.

Bardziej aerodynamiczna i realistyczna

Nowa Spirit of Ecstasy ma 82,73 mm wysokości, zaś poprzedniczka mierzyła 100,01 mm. Jej szata, która powiewa za nią – często, ale mylnie nazywana ‘skrzydłami’ – została delikatnie przekształcona tak, by stała się bardziej aerodynamiczna i realistyczna. Najbardziej widoczną zmianą jest jej postawa. Wcześniej stojąc miała złączone stopy, wyprostowane nogi i przechylała się w talii. Teraz zaś jest prawdziwą boginią prędkości, przygotowaną na powiew wiatru, z jedną nogą wysuniętą do przodu, ciałem nisko ułożonym z oczyma patrzącymi przed siebie.

Te zmiany przyniosły korzyści zarówno praktyczne jak i stylistyczne przyczyniając się do godnych uwagi własności aerodynamicznych modelu Spectre. Już w pierwszych prototypach modelu Spectre udało się zmniejszyć współczynnik oporu powietrza (cd)  do zaledwie 0,26. Oznacza to, że jest to najbardziej aerodynamiczny Rolls-Royce, który dotychczas powstał. Oczekuje się, że ta cyfra będzie jeszcze niższa dzięki testom zaplanowanym na 2022 rok.

Cyfrowe modelowanie komputerowe

W nowej wersji figurki udało się uchwycić esencję oryginalnych rysunków Charlesa Sykesa. Jednakże zamiast po prostu przerysować lub przeprojektować jej kształt, został on cyfrowo wyrzeźbiony przez osobę zajmującą się modelowaniem komputerowym w siedzibie marki. Osoba ta także pasjonuje się tradycyjnym rysunkiem i rzeźbą. Doświadczenie takie było nieocenione podczas próby uchwycenia żywego wyrazu twarzy, która zręcznie łączy skupienie i łagodność. Projektanci konsultowali się również ze stylistami pracującymi w Goodwood. Pytali o ich zdanie na temat włosów, ubrania, sylwetki i ekspresji. Przyczyniło się to do wzbogacenia jej dynamizmu o współczesną aurę.

Ręczne wykończenie

Wszystkie egzemplarze figurki powstają z wykorzystaniem jednej z najstarszych technik odlewniczych nazwanej metodą traconego wosku lub ‘cire – perdue ‘. Każda jest wykańczana ręcznie, a zatem będą się minimalnie od siebie różnić. Obok kontynuowania tej starej tradycji Rolls-Royce’a – do 1939 roku maskotkę produkował i polerował sam Charles Sykes – ten subtelny, efemeryczny ludzki element tworzy fascynujący kontrast do precyzyjnego, wyposażonego w najnowsze technologie samochodu.

Współcześnie stosunkowo rzadko, jednakże zmiany w wyglądzie Spirit of Ecstasy były niejednokrotnie wprowadzane podczas 111 lat jej obecności. Miała różne rozmiary, powstawała z różnych materiałów, a na krótko nawet umieszczono ją w klęczącej pozycji. Jej nowa wersja stworzona z myślą o modelu Spectre pojawi się na wszystkich modelach w przyszłości. Obecny projekt wciąż będzie towarzyszył teraźniejszym modelom: Phantom, Ghost, Wraith, Dawn i Cullinan oraz ich alter ego Black Badge.

“111 lat temu Spirit of Ecstasy stała się oficjalną częścią Rolls-Royce’a. Pojawiła się, by reprezentować duchowy cel naszej marki. Idealnie uosabia markę. Pochyla się wprzód wyrażając nasze niesłabnące dążenie do rozwoju. Jej suknia powiewając z gracją na wietrze przywołuje łagodność ruchu naszych samochodów. Z myślą o Spectre i kolejnych modelach stała się niższa i bardziej skupiona; gotowa na niespotykaną dotychczas prędkość oraz ekscytującą przyszłość, którą zdefiniuje jej obecność.” – Anders Warming, Director of Design, Rolls-Royce Motor Cars.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *