MotoryzacjaNajważniejszeSport

Porsche Supercup 2022 Imola: Dylan Pereira wygrywa

Dylan Pereira wygrał inauguracyjną rundę nowego sezonu Porsche Mobil 1 Supercup na torze Formuły 1 Imola na północy Włoch. Mimo ulewnych opadów Luksemburczyk z zespołu BWT Lechner Racing odniósł przekonujące zwycięstwo, utrzymując się na czele od startu aż do mety. Drugi był Larry ten Voorde (GP Elite) z Holandii przed brytyjskim kierowcą BWT Lechner Harrym Kingiem. Laurin Heinrich (Niemcy/SSR Huber Racing) swój pierwszy wyścig Supercup jako Junior Porsche zakończył na czwartej pozycji. Dobry występ zaliczył też duński debiutant Bastian Buus – w kolejnym Porsche 911 GT3 Cup w barwach BWT Lechner Racing finiszował na piątym miejscu.

Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Dylan Pereira (L), BWT Lechner Racing (#5), Bastian Buus (DK), BWT Lechner Racing (#7), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Imola (I)
Wyścig w deszczu

Po 2 latach ograniczeń związanych z pandemią trybuny Autodromo Enzo e Dino Ferrari były wypełnione po brzegi. Niestety, na 5 minut przed planowanym rozpoczęciem wyścigu nad tor nadciągnęła gwałtowna ulewa. Wszyscy kierowcy zamontowali w swoich około 515-konnych 911 Cup bieżnikowane opony deszczowe i ruszyli za samochodem bezpieczeństwa. Pereira w pełni wykorzystał przewagę, jaką zapewniło mu zdobycie pole position, i szybko oddalił się od reszty stawki. „Moja konfiguracja dobrze sprawdziła się na mokrym torze. Na zakrętach wóz był bardzo stabilny” – zdradził Luksemburczyk, który w porównaniu z drugim zawodnikiem, Larrym ten Voordem, zdecydował się na nieco bardziej strome ustawienie tylnego skrzydła, a tym samym na większą siłę docisku tylnej osi. „Mogłem skoncentrować się na tym, aby nie popełniać błędów i wybrać linię o najlepszej przyczepności”.

Porsche 911 GT3 Cup, Dylan Pereira (L), BWT Lechner Racing (#5), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Imola (I)
Larry ten Voorde z kłopotami

Larry ten Voorde stanął przed trudniejszym zadaniem. Zeszłoroczny mistrz Supercup przez cały wyścig musiał odpierać ataki rywali, a w międzyczasie rywalizację przerwał jeszcze jeden wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Najpierw do jego zderzaka „przykleił się” Bastian Buus, ale z powodu błędu wkrótce spadł na piąte miejsce. Potem 911 Cup holenderskiego zawodnika próbował ze wszystkich sił wyprzedzić Harry King. „Nie byłem w stanie osiągnąć tempa, na jakie liczyłem” – przyznał ten Voorde. „Ale to sprawiło, że mój wyścig nie był nudny. Ktoś nawet dwukrotnie mnie dotknął, ale za każdym razem obserwowałem sytuację w lusterku wstecznym i udało mi się na nią przygotować. Ostatecznie z tego drugiego miejsca jestem więc bardzo zadowolony”.

Porsche 911 GT3 Cup, Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Imola (I)
Skrócony wyścig

Harry’emu Kingowi doskwierał lekko skrócony czas trwania wyścigu. „Startowałem z siódmego pola i udało mi się szybko awansować na trzecie miejsce. Gdybym miał kilka okrążeń więcej, mógłbym wyprzedzić Larry’ego” – podsumował brytyjski kierowca. Z drugiej strony King już na drugim okrążeniu zdołał wyprzedzić Juniora Porsche Laurina Heinricha. „Nie rozgrzałem przednich opon. To sprawiło, że mój wyścig był naprawdę trudny. Ale dzięki czwartemu miejscu i tak zdobyłem kluczowe punkty” – analizował Heinrich.

Porsche 911 GT3 Cup, Harry King (GB), BWT Lechner Racing (#6), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Imola (I)

Bastian Buus przez długi czas utrzymywał się na trzecim miejscu – a był to jego pierwszy wyścig Supercup. Ostatecznie piąta lokata zapewniła mu także trofeum dla najwyżej sklasyfikowanego debiutanta. Najszybszym kierowcą w kategorii ProAm okazał się Norweg Roar Lindland z Martinet by Alméras.

„To było bardzo emocjonujące doświadczenie – obserwować start 30. sezonu Porsche Supercup na tym samym torze wyścigowym, na którym wszystko zaczęło się w 1993 roku. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak profesjonalnie kierowcy i zespoły zareagowały na niespodziewaną ulewę tuż przed startem. Pomimo trudnych warunków wyścig był pokazem sportu motorowego w najlepszym wydaniu” – skomentował Michael Dreiser, dyrektor Porsche Motorsport ds. sprzedaży.

Porsche 911 GT3 Cup, Bastian Buus (DK), BWT Lechner Racing (#7), Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Imola (I)
Kolejny wyścig w Monako

W kolejnym wyścigu Porsche Mobil 1 Supercup udaje się na kolejny tor Formuły 1 o bogatej tradycji: w dniach 26-29 maja 2022 roku międzynarodowy puchar markowy z udziałem Porsche 911 GT3 Cup będzie gościć w Monako.

Pierwsza runda Porsche Mobil 1 Supercup na torze Imola (Włochy) – wyniki

1. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), 30:09,383 min
2. Larry ten Voorde (Holandia/ GP Elite), +2,014 s
3. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing), +2,995 s
4. Laurin Heinrich (Niemcy/SSR Huber Racing), +4,371 s
5. Bastian Buus (Dania/BWT Lechner Racing), +4,659 s
6. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras), + 7,615 s

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *