MotoryzacjaNajważniejszeSport

Wyścigowe BMW M Hybrid V8 LMDh

BMW M Motorsport pracuje nad wyścigowym prototypem przygotowanym do długodystansowych wyścigów w klasie LMDh. Przed fazą testów prototypu LMDh na sezon 2023 w mistrzostwach IMSA WeatherTech SportsCar Championship, BMW M Motorsport pokazało projekt malowania i ujawniło nazwę nowego hybrydowego samochodu. BMW M Hybrid V8 zaprojektowało BMW Group Designworks z okazji historii marki BMW M Motorsport w Ameryce Północnej. Projekt stanowi wizję przyszłości hybrydowego samochodu wyścigowego. Kluczową informacją dla fanów jest to, że prototyp jest wyraźnie rozpoznawalny jako samochód BMW M.

BMW M Hybrid V8 LMDh
Wyścigowa hybryda klasy LMDh

To przesłanie powtarza Franciscus van Meel, dyrektor generalny BMW M GmbH: „Najważniejszym zadaniem i największym wyzwaniem dla zespołu projektowego w programie samochodu LMDh było to, że prototyp musi być przede wszystkim wyraźnie rozpoznawalny jako samochód BMW M Motorsport. I mogę to powiedzieć wszystkim fanom, wystarczy jedno spojrzenie, aby potwierdzić, że BMW M Hybrid V8 to BMW. Wyraźnie nosi więc geny BMW M. Uwielbiam też malowanie w kamuflażu z odniesieniami do wielkiej historii marki w Ameryce Północnej. Gratulujemy wspaniałej pracy działom projektowania i aerodynamiki w BMW M Motorsport i Dallara. Nie mogę się doczekać, kiedy wkrótce zobaczę na torze BMW M Hybrid V8”.

BMW M Hybrid V8 LMDh

Znakiem rozpoznawczym projektu samochodu wyścigowego BMW M Hybrid V8 jest szeroka nerka. Ponadto ma on typowe dla BMW M elementy stylistyczne. To elementy takie, jak umieszczone na masce logo 50. rocznicy powstania BMW M, podwójne światła, grafika na szybie Hofmeister Kink, lusterka w kształcie logo M czy także tylne światła. Kamuflaż, w którym BMW M Hybrid V8 będzie testowany, zawiera też wiele elementów z 50 lat historii wyścigów w Ameryce. Zdjęcia kultowych samochodów wyścigowych – BMW 3.0 CSL z 1976 r., BMW M1/C z 1981 r., BMW 320i Turbo z 1978 r., BMW GTP z 1986 r., BMW M3 E36 GTS-2, BMW Z4 GTLM i BMW M8 GTE stanowią mozaikę. Skutecznie zasłania ona kształt BMW M Hybrid V8 przed konkurencją podczas testów rozwojowych.

BMW M Hybrid V8 LMDh
50-lecie marki BMW M Motorsport

„Zadaniem zespołu było sprawienie, by BMW M Hybrid V8 wyglądało jak BMW – powiedział dyrektor ds. globalnego przemysłu motoryzacyjnego BMW Group, Michael Scully. „Projekt jest zakorzeniony w DNA BMW – wydajnych osiągów. Odważny, zdecydowany charakter nadwozia przywołuje erę samochodów BMW z turbodoładowaniem, teraz połączoną ze zoptymalizowanym hybrydowym elektrycznym układem napędowym. Malowanie w kamuflażu upamiętnia 50-lecie marki M, upamiętniając wspaniałe samochody z historii BMW w wyścigach IMSA. Jednocześnie w unikalny sposób maskuje kształt samochodu i zastosowane rozwiązania podczas ostatniej fazy rozwoju projektu na torze. Jeśli przyjrzysz się uważnie, odkryjesz wielu zwycięzców 24-godzinnego wyścigu Daytona. Możesz zobaczyć także pierwszy specjalnie skonstruowany samochód IMSA GTP z 1981 roku, BMW M1/C. Uzupełnimy ten kamuflaż w barwach, które ilustrują dynamikę i ekscytację rywalizacji z napędem hybrydowym”.

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *