MotoryzacjaNajważniejszeWydarzenia

Wielka wyprawa do Turynu – Zasada i Bielak ponownie w Fiacie 126p

Pięćdziesiąt lat temu, w 1972 roku we Włoszech, rozpoczęła się produkcja FIATa 126. Już rok później ruszyła produkcja licencyjna w fabryce w Tychach. Samochód był produkowany w sumie przez aż 28 lat (od 1972 do 2000 roku) i praktycznie zmotoryzował Polskę. W sumie wyprodukowano go w 4.671.586 egzemplarzy i zyskał on już status auta kultowego, stanowiąc obecnie rzadkość na drogach. Grupa właścicieli zrzeszona w klubie 126Hooligans organizuje właśnie wielką wyprawę Fiatami 126 z Bielska-Białej do Turynu z okazji 50 rocznicy rozpoczęcia produkcji modelu we Włoszech. Będziemy ją mieli zaszczyt relacjonować.

Wielka Wyprawa do Turynu

W dniach 9-16 lipca Grupa 126Hooligans organizuje duże przedsięwzięcie jakim jest Wielka Wyprawa Fiatami 126 z Bielska-Białej do Turynu z okazji 50-lecia rozpoczęcia produkcji modelu we Włoszech. Wyjazd fiatów z siedziby Radia Kraków został zaplanowany na 8 lipca 2022. Start wyprawy w Bielsku-Białej nastąpi dzień później, 9 lipca o godzinie 12:30, będzie także poprzedzony konferencją prasową. Wyprawę pożegnają Panowie Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Prezydent Bielska – Białej  Jarosław Klimaszewski oraz  Kajetan Kajetanowicz – wicemistrz świata w rajdach WRC3 2021. Powrót odbędzie się 16 lipca 2022 r.  Wśród uczestników swój udział potwierdziła załoga numer 1: Sobiesław Zasada i Longin Bielak, którzy także Fiatem 126 brali udział w dojeździe i rajdzie Monte Carlo w 1975 roku.

Grupa 126Hooligans

Grupa 126Hooligans powstała w 2016 roku. Początkowo funkcjonowała jako mała grupa pokazowa, otwierająca wydarzenia sportowe rajdowymi Fiatami 126. Rodzinnie uczestniczyła także w różnych zlotach miłośników tego samochodu na terenie kraju i Europy. Z czasem przedsięwzięcie zaczęło rosnąć, obecnie trzon grupy to 16 kolekcjonerów z terenu województwa śląskiego i małopolskiego. Posiada w swojej kolekcji ponad 70 Fiatów 126. Od 2019 roku członkami honorowymi klubu są Panowie Sobiesław Zasada i Janusz Szerla, a od 2021 Kajetan Kajetanowicz.

Grupa prowadzi także swój własny program na antenie Radia Kraków. Jego tematyka związana jest z popularyzacją wiedzy na temat Fiata 126 i poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Grupa jest także kołem zrzeszonym w ramach Automobilklubu Krakowskiego i posiada także osobowość prawną. Współpracuje również z podmiotami takimi jak: Ministerstwo Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego CIBRD, Polskie Linie Lotnicze LOT, PKN Orlen, Kraków Airport czy Port Gdynia. Posiada w swoich szeregach grupę sędziów sportu samochodowego Polskiego Związku Motorowego oraz licencjonowanych ratowników drogowych PZM.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *