MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Studenci ASP w Krakowie zaprojektowali klucze do Rolls-Royce’a

Podczas uroczystego spotkania w siedzibie głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ogłoszono nazwiska trzech zwycięzców projektu prowadzonego wspólnie przez ASP i Rolls-Royce Motor Cars. W ramach projektu, który trwał przez semestr zimowy roku akademickiego 2022/23, studentom z różnych poziomów zaproponowano udział w wyzwaniu, jakim była unikalna możliwość opracowania swojego własnego projektu: pomysłu na klucze do Rolls-Royce’a przyszłości.

Studenci ASP w Krakowie zaprojektowali klucze do Rolls-Royce'a. Na zdjęciu: Maksymilian Fus, Martin Simmet, Fryderyk Zyska, Aleksandra Karolak, Tycjan Twardowski, Anna Jaszczyk, Henry Cloke
Studenci ASP w Krakowie zaprojektowali klucze do Rolls-Royce’a. Maksymilian Fus, Martin Simmet, Fryderyk Zyska, Aleksandra Karolak, Tycjan Twardowski, Anna Jaszczyk, Henry Cloke

Celem działania było umożliwienie studentom zdobycia wartościowego doświadczenia w obszarze projektowania przemysłowego. Doświadczenia od wstępnego konceptu po dostarczenie ostatecznej wersji fizycznego lub cyfrowego projektu. 

Podczas semestru studenci byli wspierani zarówno przez projektantów marki, jak i wykładowców. Odbyły się przeglądy koncepcji na wzór spotkania z klientem. Podczas niego omawiany i recenzowany jest postęp prac nad projektowaniem zindywidualizowanego egzemplarza Rolls-Royce’a. To tradycyjny proces odzwierciedlający filozofię marki współpracy i współtworzenia.

Dr hab. Barbara Widłak prof. ASP, Dziekan Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, powiedziała: “Od studentów wiem, że zdobyte doświadczenie było dla nich nieocenione. Sam projekt stworzył też wspaniałą platformę dialogu dla kreatywnej społeczności. Chciałabym podziękować Rolls-Royce’owi za tę możliwość oraz za zachętę, jaką dał rozwijającym się młodym talentom.”

Fryderyk Zyska, projektant środków transportu i wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych towarzyszył studentom podczas trwania całego projektu. „Zaledwie trzy miesiące dane studentom na opracowanie projektu, były dla nich wyzwaniem, ale – tak jak myśleliśmy – wyzwaniem do pokonania. Jestem pod ogromnym wrażeniem różnorodności prac – czy to w wersji cyfrowej czy rzeczywistej.”

Trzy zwycięskie projekty to (w kolejności alfabetycznej):

Anna Jaszczyk z Wieliczki, studentka I roku

Jej projekt nazwany “The eye of the Spirit of Ecstasy” tworzy swój własny język komunikacji z właścicielem. Ma formę materialnego, transparentnego wielokąta, jego końcówki przyjmują różne pozycje, a ostateczny kształt zależy od komendy właściciela. Jury podkreśliło wysoką jakość moodboardów, dobry punkt wyjścia dla koncepcji, ideę opanowanie formy przez język oraz przyjemność płynącą z trzymania obiektu w dłoni.

Aleksandra Karolak z Krakowa, studentka II roku

Jej koncept „Lure” rozpoznaje właściciela po jego cechach biochemicznych. Lure składa się z milionów cząsteczek, które przybierają razem różne kształty, a kiedy jest w użyciu, lewitują wokół ręki. Jurorzy byli szczególnie pod wrażeniem tej interpretacji będącej elementem biżuterii, który zapewnia rozmaite doznania w różnych sytuacjach. Duże wrażenie zrobiła także animacja autorki.

Tycjan Twardowski z Zamościa, student III roku

Jego projekt „Soulstone” połączył fizyczny przedmiot z personalizowanym zapachem, który komunikuje się z samochodem, co razem zapewnia immersyjne doświadczenie. Samochód jest kluczem do przyjemnych wspomnień właściciela, który wybiera ich zapach w zależności od nastroju. Jury skomplementowało wyróżniające się szkice i prototypy stworzone przez Tycjana.

Nagroda

Na wiosnę, trójka laureatów na zaproszenie Rolls-Royce Motor Cars Warszawa, będzie gościć w “Domu Rolls-Royce’a” w Goodwood. Odwiedzą także tamtejsze studio projektowe i spotkają się z zespołem projektantów Bespoke. Będą mieli również okazję zobaczyć, jak powstają ikoniczne samochody.

Anders Warming, Chief Designer, Rolls-Royce Motor Cars, powiedział: “Jesteśmy poruszeni kreatywnością i zróżnicowaniem konceptów, a przy tym niespotykanym poziomem pomysłów niezależnie od poziomu zaawansowania studentów”. Podkreślił także, że: „ze względu na wyrównany poziom prac, wybór tylko trzech był niesłychanie trudną decyzją. Jednakże cieszymy się, że mogliśmy zaproponować przyszłym projektantom zdobycie doświadczenia i bezpośredni wgląd w to, jak przebiega proces projektowy.”

Studenci ASP w Krakowie zaprojektowali klucze do Rolls-Royce'a.
Studenci ASP w Krakowie zaprojektowali klucze do Rolls-Royce’a.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *