MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Lamborghini Lanzador

Automobili Lamborghini zaprezentowało koncepcyjny model Lanzador podczas Monterey Car Week. Stanowi on wizję przyszłego, w pełni elektrycznego, czwartego seryjnie produkowanego samochodu włoskiej marki. Samochód charakteryzują czyste, techniczne formy wraz z zupełnie nową koncepcją w zakresie osiągów i wyjątkowych wrażeń podczas jazdy. Produkcja seryjnego modelu Lamborghini Lanzador rozpocznie się w 2028 roku.

Lamborghini Lanzador Concept

Lanzador wpisuje się w ogłoszoną w 2021 roku strategię Direzione Cor Tauri włoskiej firmy. Wskazuje ona drogę w kierunku dekarbonizacji i elektryfikacji. Pierwszym modelem w pełni wpisującym się w projekt było Lamborghini Revuelto, które miało swoją premierę w marcu tego roku.

– Wraz z czwartym modelem koncepcyjnym uruchamiamy nowy segment samochodów: Ultra GT, który zapewni klientom nowe, niezrównane wrażenia z jazdy Lamborghini dzięki zastosowaniu pionierskich technologii. Koncepcja Lanzador wykorzystuje naszą filozofię supersportowego charakteru w połączeniu z nowymi technologiami i futurystycznym designem. Doskonale wpisuje się w naszą strategię Direzione Cor Tauri – mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini.

Lamborghini Lanzador Concept
Technologia przyszłości

W nowym koncepcyjnym modelu zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Silnik elektryczny o dużej mocy na każdej osi zapewnia stały, w pełni elektryczny napęd o szczytowej mocy jednego megawata. Sprawdzi się w każdych warunkach, na każdej nawierzchni oraz przy każdym stylu jazdy. Napęd na wszystkie koła oferuje również aktywne wektorowanie momentu obrotowego na tylnej osi. Dzięki temu rozwiązaniu, samochód zapewnia dynamiczne zachowanie na zakrętach, dostosowane do każdej sytuacji. Energia jest dostarczana przez wysokowydajny akumulator nowej generacji. Wysokie osiągi samochodu zapewni również nowoczesne oprogramowanie oraz systemy sterowania. 

Lamborghini Lanzador Concept

– Lamborghini zdefiniuje swoją przyszłość poprzez wykorzystanie strategii aktywnych systemów kontroli. Przenosimy zintegrowaną kontrolę dynamiki jazdy Lamborghini na zupełnie nowy poziom, niedostępny wcześniej w produkcyjnych samochodach sportowych. Oferujemy tym samym naszym klientom zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Znalezienie właściwej równowagi pomiędzy mocą, osiągami, zasięgiem i aerodynamiką jest z pewnością jednym z największych wyzwań podczas prac nad modelem – wyjaśnia Rouven Mohr, dyrektor techniczny Lamborghini.

Lamborghini Lanzador Concept
Systemy sterowania

W modelu koncepcyjnym wprowadzono pilota, który samodzielnie reguluje systemy sterowania podczas jazdy za pomocą elementów znajdujących się na sportowej kierownicy. Kierowca może w ten sposób aktywnie wpływać na zachowanie samochodu, a tym samym stworzyć własny, indywidualny charakter pojazdu. Lamborghini stworzyło trzy kluczowe dla samochodu koncepcyjnego systemy sterowania: kontrolę dynamiki jazdy, aktywną aerodynamikę oraz aktywne zawieszenie.

W nowo opracowanym systemie kontroli dynamiki jazdy Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata (LDVI) wykorzystano znacznie więcej zintegrowanych czujników i siłowników. Dzięki nim powstaje dokładny algorytm zachowania samochodu. Pozwala to na bardziej precyzyjne niż kiedykolwiek wcześniej dostosowanie charakteru jazdy do kierowcy, dając przedsmak przyszłej technologii radarowej.

Lamborghini Lanzador Concept

System aktywnej aerodynamiki ALA (Aerodinamica Lamborghini Attiva) zwiększa zasięg na jednym ładowaniu akumulatora. Jednocześnie także poprawia osiągi. Wykorzystana precyzyjna siła docisku przy wyższych prędkościach na zakrętach oraz najniższy możliwy opór powietrza przy maksymalnej prędkości mogą być regulowane w Lanzadorze, tak by uzyskać najlepszą wydajność samochodu. Technologia została zastosowana wcześniej w modelach Huracán Performante i Aventador SVJ.

Lamborghini Lanzador Concept

Dzięki systemowi aktywnego zawieszenia, w tym zastosowaniu skrętnej tylnej osi i zawieszenia pneumatycznego, Lanzador w sposób optymalny dostosowuje się do każdej sytuacji na drodze. System sterowany jest za pomocą elementów na kierownicy. 

Kluczową zaletą elektrycznych samochodów sportowych z dwoma silnikami jest precyzyjny rozkład momentu obrotowego, który zapewnia lepszą dynamikę jazdy. W modelu koncepcyjnym, element sterujący oblicza niezbędny bądź pożądany moment obrotowy dla każdej osi indywidualnie w ciągu milisekund. Z kolei dwa silniki obsługują lewą i prawą stronę tylnej osi.

Wheelspeed Control

Dzięki systemowi Wheelspeed Control Lamborghini bardzo precyzyjnie reguluje moc i siłę na poszczególnych kołach. Zapewnia tym samym bardziej precyzyjne wchodzenie w zakręty oraz bezpośrednią i szybką jazdę na krętych drogach i przy silnym przyspieszeniu. 

– Połączenie tych systemów podnosi właściwości jezdne samochodu koncepcyjnego na nowy poziom w porównaniu z supersportowym samochodem z silnikiem spalinowym. Jest to elektryczny, superinteligentny Ultra GT. Dzięki nowo opracowanym i wysoce zintegrowanym trybom jazdy, w tym aktywnym elementom sterującym, Lamborghini zwiększanie tylko przyjemność z jazdy, ale również podnosi osiągi – dodaje Rouven Mohr.

Lamborghini Lanzador Concept
Design – oczekuj nieoczekiwanego

Projekt samochodu koncepcyjnego GT jest inspirowany statkami kosmicznymi. Projekt nadwozia jest odważny i nieoczywisty. Napięte, czyste linie są charakterystyczne dla Lamborghini i widać w nich też inspiracje legendarnymi modelami marki, w tym Sesto Elemento, Murciélago i Countach LPI 800-4. 

Futurystyczne detale samochodu koncepcyjnego są wyrafinowane i odzwierciedlają jego wyjątkowy charakter. Smukłe reflektory czerpią inspirację z Countach LPI 800-4. Tylne światła w kształcie sześciokąta zawierają także charakterystyczną sygnaturę świetlną z trzema elementami LED po każdej stronie. Typowe elementy stylistyczne, takie jak Y i sześciokąt, które charakteryzują design Lamborghini od samego początku, można znaleźć w całym samochodzie, w tym w tylnych światłach i we wnętrzu.

Lamborghini Lanzador Concept

– Lamborghini Lanzador jest jak dotąd naszym najbardziej wizjonerskim i futurystycznym samochodem koncepcyjnym. Jego proporcje są nowe, z potencjałem do stworzenia zupełnie nowego segmentu motoryzacyjnego. Lanzador to supersamochód sportowy, który zaprojektowano dla nowego pokolenia dorastającego w erze zaawansowanych technologii i cyfryzacji. Samochód także demonstruje nowe i świeże pomysły Lamborghini w zakresie naszego podejścia do wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, poprzez wnętrze zapewniające więcej miejsca i wykorzystujące innowacyjne materiały – mówi Mitja Borkert, główny stylista Lamborghini.

Lamborghini Lanzador Concept

Samochód koncepcyjny zyskał kolor nadwozia o nazwie Azzurro Abissale specjalnie zaprojektowany i opracowany na potrzeby prezentacji Monterey Car Week. 

Zrównoważone materiały we wnętrzu

Wnętrze wykonano niemal w całości z ekologicznych materiałów wyprodukowanych we Włoszech. Wysokiej klasy wełna Merino (od włoskiej firmy z certyfikatem B) stanowi obicie deski rozdzielczej i foteli. Do przeszyć wykorzystano również kolorowe nici wytworzone z regenerowanego nylonu pochodzącego z recyklingu. Inne elementy wnętrza, takie jak pianka foteli sportowych, wykonana została z włókien pochodzących z recyklingu i wydrukowanych w 3D. 

Lamborghini Lanzador Concept
Dekarbonizacyjna mapa drogowa Lamborghini – strategia Direzione Cor Tauri

Od 2015 r. zakład w Sant’Agata Bolognese o powierzchni 182 000 m2 działa jako certyfikowana firma neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Wraz z planem dekarbonizacji Direzione Cor Tauri przedstawionym w październiku 2021 r., firma zobowiązała się do zmniejszenia emisji CO2 co najmniej o połowę od 2025 r. 

Lamborghini planuje zelektryfikować całą gamę swoich produktów do końca 2024 roku. W ciągu czterech lat włoska firma zainwestuje ponad 1,9 miliarda euro na konwersję na technologię hybrydową. Jest to więc największa inwestycja w historii włoskiej marki. 

Lanzador stanowi konkretną zapowiedź pojazdu produkcyjnego, który Lamborghini zaprezentuje w 2028 roku.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *