MotoryzacjaNajważniejszeWydarzenia

Otwarcie Muzeum motorowerów Moped Retro w Kasinie Wielkiej

W ubiegły weekend byliśmy na oficjalnym otwarciu niezwykłego miejsca w Beskidach: muzeum motorowerów Moped Retro w Kasinie Wielkiej. Niezwykła jest już sama lokalizacja – nie można tam dojechać samochodem. Muzeum to bowiem znajduje się na górnej stacji wyciągu krzesełkowego Kasina prowadzącego na górę Śnieżnica. Muzeum powstało z pasji jego dwóch właścicieli, którzy od wielu lat jeżdżąc po Europie i Azji zbierali i restaurowali motorowery. Udało im się ich zebrać ponad 400, z czego w Muzeum w Kasinie można zobaczyć 100.

Stacja Kasina na górze Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym

Muzeum motorowerów Moped Retro jest częścią kompleksu turystycznego, w którym główną zimową atrakcją jest doskonale przygotowany dośnieżany stok narciarski z nowoczesnym wyciągiem. Latem miejsce służy także rowerzystom: znajduje się tu specjalny tor zjazdowy Bike Park z wypożyczalnią rowerów wraz z przestrzenią dla najmłodszych z pumptrack’iem, placem zabaw oraz zewnętrzną siłownią. Przy dolnej stacji kolejki znajduje się parking oraz karczma, a goście mogą także przenocować w hotelu znajdującym się w odbudowanej stacji kolejowej z XIX wieku.

Otwarcie Muzeum motorowerów Moped Retro w Kasinie Wielkiej
Muzeum Moped Retro

Nas jednak przyciągnęła w to miejsce największa motoryzacyjna atrakcja, czyli muzeum motorowerów. Muzeum znajduje się w nowoczesnym budynku górnej stacji wyciągu krzesełkowego Kasina. W bardzo interesujący sposób przedstawia historię mopedów. Każdy ze 100 eksponatów został pieczołowicie odrestaurowany i przy każdym znajduje się tabliczka z opisem i historią danego eksponatu. Najstarsze modele liczą sobie ponad ok 100 lat, jednakże najwięcej eksponatów pochodzi z lat 50-tych. Zachwyca także cała ściana motorowerów pochodzących z Polski. Poza samymi motorowerami można obejrzeć także mnóstwo zabytkowych akcesoriów związanych z jednośladami.

Uroczyste otwarcie

W piątek, 8 września 2023 r. odbyło się oficjalne otwarcie muzeum. Wstęgę przecięli twórcy muzeum: Sławomir Rusinek i Józef Soj, który także własnoręcznie odrestaurował zgromadzone eksponaty. Zadaliśmy im pytanie skąd wzięła się pasja do motorowerów. Trochę żartobliwie odpowiedzieli, że jeden z nich uwielbia rowery, a drugi motocykle, zatem motorowery stanowią połączenie ich pasji.

Otwarcie Muzeum motorowerów Moped Retro w Kasinie Wielkiej

Przy okazji otwarcia muzeum, świętowano także 97. urodziny najstarszego gościa: Longina Bielaka. Panowie poznali się na Wielkiej Wyprawie Maluchów do Monte Carlo. Rafał Sonik wraz z organizatorem Wyprawy Marcinem Małyszem potwierdzili także plany organizacji kolejnej wyprawy w przyszłym roku. Jubilat wraz z twórcami muzeum mopedów potwierdzili swój udział.


Tekst i zdjęcia: Paweł Bielak

Film: Grupa Pingwina

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *