MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Toyota Crown Sedan z napędem wodorowym i nową hybrydą

Toyota zaprezentowała drugi po modelu Mirai samochód zasilany wodorem. Crown Sedan z wodorowymi ogniwami paliwowymi będzie mógł pokonać nawet 820 km na jednym tankowaniu. W gamie modelu będzie też nowy napęd 2.5 Hybrid.

Toyota od dekad rozwija napędy na wodorowe ogniwa paliwowe i sukcesywnie wprowadza takie rozwiązania na rynek. Zaprezentowany w 2014 roku model Mirai był pierwszym samochodem osobowym zasilanym wodorem, który był produkowany masowo. Druga generacja, która zadebiutowała w 2021 roku, udowodniła, że możliwe jest komfortowe przemieszczanie się w sposób bezemisyjny na dużych dystansach, uzupełniając paliwo w zaledwie kilka minut.

Toyota Crown Sedan z napędem wodorowym i nową hybrydą
Nawet 820 km zasięgu na wodorze

Zaprezentowana w Japonii Toyota Crown Sedan będzie drugim autem w ofercie marki z elektrycznym napędem na wodorowe ogniwa paliwowe. Crown został wyposażony w trzy zbiorniki pozwalające na przejechanie około 820 km, a tankowanie wodoru trwa około trzech minut. Jednostka elektryczna zamontowana na tylnej osi zapewnia dobre osiągi przy jednoczesnym zachowaniu ciszy i komfortu, co jest cechą charakterystyczną dla aut bezemisyjnych. Doskonałe prowadzenie auta to zasługa także lekkiej i sztywnej platformy GA-K z serii TNGA, z zawieszeniem wielowahaczowym z tyłu oraz kolumnami MacPhersona z przodu.

Toyota Crown Sedan z napędem wodorowym i nową hybrydą
Nowy układ 2.5 Hybrid

Toyota Crown Sedan dostępna będzie z dwoma innowacyjnymi napędami. Oprócz wersji na wodorowe ogniwa paliwowe auto będzie można zamówić także z nowo opracowanym 2,5-litrowym napędem hybrydowym. Silnik spalinowy i dwa silniki elektryczne charakteryzują się większą efektywnością. Maksymalna moc dostępna jest już od 43 km/h, a nie przy 140 km/h jak w hybrydach dostępnych do tej pory. Obroty silnika pozostają niskie przy wysokich prędkościach, co umożliwia cichą pracę oraz także niskie zużycie paliwa.

Toyota Crown Sedan z napędem wodorowym i nową hybrydą

Obie wersje napędowe nowej Toyoty Crown Sedan pozwalają też na korzystanie z urządzeń elektrycznych poprzez dwa dodatkowe gniazda (AC100V 1500W) wewnątrz auta. Energię można wykorzystać nie tylko w trakcie jazdy, ale także w przypadku zatrzymania pojazdu jako system zasilania awaryjnego. W aucie z wodorowymi ogniwami paliwowymi można, tak jak w Toyocie Mirai 2023, podłączyć urządzenia do gniazdka 220 V.

Toyota Crown Sedan z napędem wodorowym i nową hybrydą
Ponadczasowy design

Już od 1955 roku Toyota Crown jest flagowym modelem marki na rynku japońskim. Od 67 lat auto niezmiennie kojarzy się z synonimem wygody i luksusu. By zapewnić mu atrakcyjność na kolejne lata, marka postanowiła rozbudować jego gamę do czterech rodzajów nadwozia. Toyota Crown z nadwoziem crossover zadebiutowała jako pierwsza. Teraz czas na ponadczasową limuzynę, a przed nami jeszcze premiera Toyoty Crown Sport oraz Toyoty Crown Estate.

Toyota Crown Sedan z napędem wodorowym i nową hybrydą

Nowy Crown Sedan zyskał elegancką sylwetkę, która nie była widoczna we wcześniejszych wersjach. Szeroki grill z przodu podkreśla rangę Toyoty Crown jako sztandarowego modelu marki. Wnętrze wykończono także drewnianymi akcentami, które znajdują się na desce rozdzielczej i na drzwiach.

Toyota Crown Sedan z napędem wodorowym i nową hybrydą

Trzymetrowy rozstaw osi zapewnia wygodę na tylnej kanapie i również dużą przestrzeń na nogi. Optymalizacja ustawień zawieszenia i kontrola siły tłumienia za pomocą systemu adaptacyjnego zawieszenia zapewnia, że nierówności drogi nie przenoszą się na pasażerów. Kołysanie się podczas skrętów i drgania na nierównych drogach są minimalizowane.

Oświetlenie wnętrza zaprojektowano zgodnie z japońską estetyką, wzbogacającą ducha omotenashi, czyli gościnności. Do wyboru są aż 64 kolory podświetlenia LED na desce rozdzielczej, pod nogami pasażerów oraz w tylnych fotelach. Nadwozie dostępne jest też w sześciu kolorach lakieru, a wnętrze w dwóch wersjach kolorystycznych.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *