MotoryzacjaNajważniejszeSport

Ford SuperVan 4.2 najszybszy na Mount Panorama

Ford Performance zapisał nowe karty historii podczas australijskiego wyścigu Thrifty Bathurst 500. Na 6,2-kilometrowym torze Mount Panorama, Ford SuperVan 4.2 ustanowił trzy rekordy okrążenia. Uzyskał najlepszy dotychczasowy czas dla pojazdu typu „closed-wheel” (pojazdy wyczynowe z kołami osłoniętymi nadwoziem), a także dla pojazdu elektrycznego i użytkowego.

2024 Thrifty Bathurst 500, Pierwsza runda Mistrzostw Repco Supercars. Mount Panorama, Bathurst, Nowa Południowa Walia, Australia. 23 II 2024.
Rekord Mount Panorama

Ford SuperVan 4.2 prowadzony przez Romaina Dumasa pokonał okrążenie Mount Panorama w czasie 1 min 56,3247 sek. Samochód przekraczał prędkość 300 km/h zarówno na prostej Mountain Straight, jak i Conrod Straight. Rekord ten został ustanowiony tuż po wyścigu Australian Supercars Top 10 Shootout, w którym uzyskano czas 2 min 06,5465 sek.

Rezultat SuperVana 4.2 to pierwsza jaskółka, która zwiastuje nadchodzącą erę sukcesów pojazdów elektrycznych. Stworzony do takich celów model demo przekroczył podczas wyścigu w Bathurst bariery osiągów, jakie określano dla modeli elektrycznych. Pokonał między innymi startujący poza regulaminowymi ograniczeniami technicznymi pojazd klasy GT3.

„Nie sposób przecenić wysiłek i wiedzę, jakie trzeba było włożyć, aby pobić rekord okrążenia toru Mount Panorama zapisany wcześniej dla pojazdu typu closed-wheel” – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance Motorsports. „Romain Dumas współpracował z naszym zespołem, wdrażając innowacje, zdobywając wiedzę, wprowadzając poprawki. Rezultatem tych prac jest czas, który przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Powodem, dla którego po wyścigu Pikes Peak wysłaliśmy SuperVana 4.2 na Mount Panorama – jest to, że to jedyne takie miejsce.”

Kolejny rekord SuperVana 4.2 po Pikes Peak

Romain Dumas po raz drugi zapisuje się w sportowych annałach dzięki SuperVanowi 4.2, po pobiciu rekordu w zeszłorocznym wyścigu Pikes Peak International Hillclimb. „Obie góry są imponujące. Jednak Mount Panorama i Pikes Peak są zupełnie inne pod względem wyzwań, jakie stawiają” – powiedział Romain Dumas.

„Po raz pierwszy także przekroczyłem SuperVanem 4.2 prędkość 300 km/h i nie oszczędzaliśmy się, dążąc do uzyskania najszybszego czasu. Nikt nigdy nie prowadził takiego pojazdu jak SuperVan 4.2 po torze Mount Panorama. A już na pewno nie z taką prędkością!”

SuperVan 4.2 nie jest też typowym samochodem wyścigowym. Jest dwa razy wyższy od samochodu wyścigowego GT3, waży prawie 1800 kg i nawet nie pachnie benzyną. Nic podobnego nigdy nie gnało więc po legendarnej asfaltowej nawierzchni Mount Panorama.

„Dwa tygodnie zespół przygotowujący SuperVana ciężko pracował nad tym, aby ten elektryczny dostawczak był tak szybki, jak to tylko możliwe” – powiedział Sriram Pakkam, kierownik działu Formuły 1 i elektrycznych pojazdów demo w Ford Performance.

„Aktywowaliśmy globalną sieć Ford Performance, aby zagwarantować najwyższą sprawność SuperVana 4.2. Góra stała się niemal natychmiast wyzwaniem, zarówno dla samochodu, jak i zespołu. Udało nam się jednak wdrożyć kilka kluczowych zmian, które poprawiły nasze możliwości i obniżyły czasy okrążeń w każdej sesji.”

Przyszłość elektrycznego motorsportu?

Po dwóch tygodniach jazd po torze Mount Panorama, fani mogli zobaczyć, co naprawdę oznacza sprawność samochodu elektrycznego. Mogli przekonać się też jaka przyszłość czeka sporty motorowe w wersji zelektryfikowanej.

„SuperVana 4.2 naprawdę trzeba zobaczyć na własne oczy. Jesteśmy zatem zachwyceni, że australijscy fani wyścigów mogli być świadkami jego historycznych przejazdów wokół Mount Panorama” – powiedział Andrew Birkic, prezes i dyrektor generalny Ford Australia.

„Wnioski wyciągnięte z doświadczeń SuperVana w Australii będą miały także bezpośredni wpływ na następną generację elektrycznych samochodów seryjnych Forda. Przyszłe modele, którymi klienci będą jeździć po naszych drogach, będą miały w sobie odrobinę z atmosfery Mount Panorama.”

Ford SuperVan 4.2 trafi teraz na teren toru badawczo-rozwojowego Forda w stanie Wiktoria. Następnie pojawi się podczas Adelaide Motorsport Festival i Grand Prix Australii Formuły 1.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *