KlasykiMotoryzacjaNajważniejsze

Ford Mustang świętuje 60 lat

Ford Mustang, być może najsłynniejszy amerykański samochód wszechczasów, obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. Powstawał w trudnych warunkach rynkowych, ale ostatecznie nie tylko zdefiniował nową kategorię samochodów jako „pony car”, ale także stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiej kultury motoryzacyjnej. Przez dziesięciolecia Mustang przeszedł wiele transformacji, ewoluując zarówno pod względem stylu, jak i technologii, a jego historia odzwierciedla zmieniające się gusty, potrzeby i technologiczne innowacje w przemyśle samochodowym.

Natychmiastowy sukces modelu

Ford w latach 60. XX wieku znajdował się w niekorzystnej sytuacji rynkowej i nie mógł podejmować niepotrzebnego ryzyka. W tamtym czasie Lee Iacocca pracujący dla marki dostrzegł potencjał w tanim modelu sportowym dla amerykańskiej młodzieży i wierzył, że odniesie on sukces. Iacocca zauważył, że amerykańscy konsumenci, zwłaszcza z rosnącej grupy baby boomers, szukają czegoś więcej niż tylko środka transportu. Chcieli samochodu, który byłby wyrazem ich osobowości i stylu życia. Zainspirowany tym spostrzeżeniem, Iacocca postanowił stworzyć samochód, który byłby nie tylko ekonomiczny i funkcjonalny, ale także stylowy i przyjemny w prowadzeniu. Ta wizja stała się fundamentem dla przyszłego Forda Mustanga.

Długo naciskał na ówczesnego szefa firmy, Henry’ego Forda II, aż w końcu dostał zielone światło. Ta decyzja zmieniła przebieg motoryzacyjnej historii. Amerykański producent opracował go na bazie Forda Falcona i uroczyście zaprezentował 17 kwietnia 1964 roku na wystawie w Nowym Jorku. Ford zainwestował w kampanię reklamową i zapewnił dostępność Mustangów w dniu premiery u wszystkich dealerów marki w Stanach Zjednoczonych.

Wkrótce nowy Mustang był już wszędzie – nowość stała się natychmiastową sensacją. Amerykanie każdego dnia odwiedzali dealerów Forda, aby zabrać do swoich garaży upragniony, popularny samochód sportowy. Dealerzy Forda odnotowali rekordową liczbę 22 000 sprzedanych egzemplarzy i zamówień pierwszego dnia. Przełożyło się to na ponad 418 000 sprzedanych egzemplarzy w pierwszym roku i milion sprzedanych egzemplarzy w niecałe dwa lata. Przez 60 lat liczba sprzedanych Mustangów przekroczyła 10 milionów egzemplarzy. Sukces Mustanga jest nadal jednym z największych w historii branży motoryzacyjnej.

Co wiadomo o pierwszym Mustangu?

Pierwszy Mustang został zakupiony przez pilota liniowego Eastern Airlines, kapitana Stanleya Tuckera, który przypadkowo wszedł do salonu Forda, będąc pod wrażeniem wyglądu Mustanga na wystawie. Tucker nie był świadomy, że kupuje pierwszy egzemplarz Mustanga wyprodukowany na sprzedaż. Jego zakup był wynikiem przypadku i spontanicznej decyzji.

Ford początkowo nie zdawał sobie sprawy z lokalizacji pierwszego Mustanga sprzedanego klientowi, ale po odkryciu jego wartości historycznej, firma zdecydowała się odzyskać pojazd. W 1966 roku Ford zaproponował Tuckerowi wymianę na zupełnie nowego Mustanga, wyposażonego według jego specyfikacji, w zamian za pierwszy sprzedany model. Tucker zgodził się, a pierwszy Mustang trafił z powrotem do Forda, gdzie został zachowany jako część dziedzictwa marki. Obecnie jest cennym eksponatem w muzealnych kolekcjach Forda, stanowiąc ważny element historii motoryzacji i kultury amerykańskiej.

Dostosowywanie się do potrzeb w DNA Mustanga

Pierwsze roczniki modelowe od 1964 do 1966 cieszą się od początku największą sławą i są coraz bardziej cenione przez kolekcjonerów. Podstawowym silnikiem była wówczas rzędowa szóstka, ale najbardziej cenione Mustangi mają mocniejszą specyfikację z V8. Do dziś ośmiocylindrowy Mustang jest symbolem Ameryki, a elegancki kabriolet z wyciąganym dachem z tkaniny jest obrazem podziwianej przez nią wolności.

Druga generacja

Druga generacja samochodu byłą zmianą kursu Forda. W odpowiedzi na kryzys paliwowy i zmieniające się preferencje konsumentów, Ford wprowadził drugą generację Mustanga w 1974 roku. Był to model mniejszy i bardziej ekonomiczny, który początkowo spotkał się z mieszanymi reakcjami. Z czasem jednak zdobył uznanie za dopasowanie do ówczesnych realiów.

Kolejne generacje

Kolejne generacje modelu wróciły do korzeni, oferując niezwykle wydajne wersje. W dodatku to właśnie wtedy rozpoczęła się moda na wersje specjalne samochodu, które święciły ogromne sukcesy. Te pojazdy, z ich potężnymi silnikami i udoskonalonymi parametrami jazdy, zrewitalizowały markę Mustang w oczach entuzjastów motoryzacji, podkreślając jej dziedzictwo w zakresie mocnych i dających ogrom frajdy z jazdy jednostek napędowych.

XX wiek przyniósł wiele nowości. Nie zmienił się jednak status Mustanga

W 2005 roku Ford zaprezentował nową generację Mustangów. Była ona hołdem dla klasycznych linii modeli z lat 60., jednocześnie wzbogaconą o nowoczesne technologie i wydajność. Ten krok, łączący retro design z innowacyjnością, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Umocnił też pozycję Mustanga jako samochodu kultowego, który jednocześnie patrzy w przyszłość.

Ostatnie lata przyniosły Mustangowi wejście w erę elektryfikacji i zaawansowanych technologii. W 2020 roku Ford zaprezentował Mustanga Mach-E, pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a Forda, który spotkał się ze świetnym przyjęciem. Model otrzymał wiele nagród i znajdował się na czele list sprzedaży samochodów elektrycznych, także w Polsce.

W 2023 roku miała natomiast miejsce premiera nowej generacji Mustanga, która wkrótce pojawi się także na polskich drogach. Całkowicie nowy Mustang to najbardziej zaawansowana wersja tego kultowego samochodu, oferująca najbardziej nowoczesne technologie i dwie wyjątkowe wersje. Poza Mustangiem GT, dostępny jest także Mustang Dark Horse. To specjalna wersja wyróżniająca się designem i bardziej wydajnym układem napędowym. Gamę jednostek napędowych stanowią bowiem niesamowite, 5-litrowe V8 o mocy 446 albo 453 KM.

Samochód jest dostępny do zamawiania jako fastback albo kabriolet. Zarówno z 6-biegową manualną skrzynią biegów, jak i automatem o 10 przełożeniach. Jego ceny startują od 303 500 zł.

Historia Mustanga to opowieść o tym, jak zostać legendą

Ford Mustang wkrótce stanie się najnowszym członkiem bardzo ekskluzywnego klubu – pojazdów produkowanych nieprzerwanie od 60 lat. W ciągu ostatnich sześciu dekad Mustang zyskał popularność na całym świecie. Stał się trwałą częścią rynku motoryzacyjnego i synonimem samochodu sportowego.

Historia Forda Mustanga to opowieść o innowacji, dostosowaniu i nieustannej ewolucji. Od momentu debiutu w 1964 roku przez zmiany rynkowe, kryzysy energetyczne, aż po wejście w erę elektryfikacji, Mustang nie tylko przetrwał, ale i prosperował. Stał się trwałym symbolem amerykańskiej kultury motoryzacyjnej. Przyszłość przyniesie nowe wyzwania, ale jedno pozostaje pewne: Ford Mustang będzie nadal pisać swoją historię, inspirować nowe pokolenia i cieszyć się niesłabnącą popularnością.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *