MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Elektryczny Nissan z dopłatą do zakupu

Dziś (26 czerwca) ruszyły dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet programu wsparcia wynosi blisko 150 mln złotych. W ciągu pierwszego dnia zapisało się do niego ponad 200 chętnych. Importerzy posiadający w gamie modele elektryczne przygotowali oferty dopasowane rządowego projektu. Nissan przygotował oferty dla różnych klientów w ramach wszystkich trzech programów „Zielony samochód”, „eVAN” oraz „Koliber”.

Od piątku, 26 czerwca zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mogą składać elektroniczne wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu z napędem bezemisyjnym. Jak zapowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej największe dopłaty uzyskają chętni na samochody dostawcze. Dopłaty sięgają tu do 70 tys. zł. Duże wsparcie czeka też na kupujących pojazdy z przeznaczeniem na taksówkę (do 25 tys. zł). Decyzja ta jest podyktowana największym generowanym przebiegiem w skali roku, a więc optymalnym efektem ekologicznym.

Oferta Nissana

Nissan od dawna przygotowany jest do uruchomienia sprzedaży podlegającej dofinansowaniu. Jak zapewnia Paweł Powalski, EV & Infrastructure Marketing Manager, Nissan Sales CEE: „Jako lider sprzedaży samochodów elektrycznych w Polsce robimy bardzo dużo, by zdynamizować ten rynek, dlatego tym bardziej cieszy nas, że długo wyczekiwany program dopłat w końcu zostanie uruchomiony. To krok w dobrym kierunku, który ma szanse pobudzić kupujących do decyzji o nabyciu przyjaznego środowisku samochodu bezemisyjnego. Tak jak ma to miejsce w innych krajach europejskich.

Nissan swoją ofertę dla chętnych na zakup pojazdu z napędem elektrycznym przygotował jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Znacząco obniżono cenę bestsellerowego Nissana LEAF, i oferta ta jest nadal aktualna. Klienci mają wybór spośród kilku wersji tego modelu w cenach zarówno poniżej 125 000, jak i do 150 000 zł. Jak dodaje Powalski: „Samochody są dostępne od ręki, a zatem kierowcy, którzy wybiorą nasz flagowy model, będą mogli bardzo szybko cieszyć się z jazdy 100-procentowo elektrycznym samochodem. Czekamy na start naboru pierwszych wniosków i na kolejne etapy programu w najbliższych miesiącach.

Co oferuje Nissan w ramach każdego z programów dofinansowania?

Program „Zielony samochód”

zakłada 15-procentowe dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego i dotyczy pojazdów, których cena nabycia nie przekracza 125 tys. zł. W ramach tego programu, w salonach Nissana będzie można nabyć flagowy model LEAF z rocznika 2019. Klient indywidualny może ubiegać się o dofinansowanie na zakup bestsellerowego Nissana LEAF Acenta o mocy 150 KM, z akumulatorem 40 kWh i ładowarką pokładową 3,6 kW. W wersji bazowej oferowany jest w promocyjnej cenie 117 550 zł (cena katalogowa to 155 500 zł). Acenta z ładowarką 6,6 kW oferowany jest w cenie 119 750 zł (cena katalogowa 157 700 zł). W limicie cenowym mieszczą się wszystkie egzemplarze wersji Acenta 40 kWh, nawet z dodatkowym wyposażeniem w postacji pakietu zimowego. Pakiet ten składa się z podgrzewanej kierownicy oraz podgrzewanych przednich i tylnych siedzeń, a także pakietu Nissan AVM, składającego się z systemu kamer 360° oraz przednich i tylnych czujników parkowania.

Obchodzący w tym roku 10. urodziny LEAF to obecnie najlepiej sprzedający się samochód elektryczny w Polsce. Ten pełnowymiarowy, rodzinny 5-drzwiowy hatchback spełni oczekiwania szerokiej grupy klientów. Pięć siedzeń, bagażnik o pojemności do 435 l i wyrazista dynamiczna sylwetka sprawią, że użytkownik doceni zarówno jego nietuzinkowy styl, jak i praktyczność. Realny zasięg Nissana LEAF to 270 km w trybie mieszanym oraz 385 km w trybie miejskim. Inteligentne technologie m.in. system e-Pedal, nawigacja NissanConnect EV z obsługą Apple Carplay i Android Auto, automatyczna klimatyzacja, inteligentny kluczyk i-Key czy pakiet systemów bezpieczeństwa. Poprawiają one komfort jazdy i powodują, że kierowca jest bardziej świadomy na drodze. Może także liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach.

Program „e-VAN”

umożliwia uzyskanie 30-procentowego dofinansowania zakupu elektrycznego samochodu dostawczego kategorii N1 przez przedsiębiorców. W tym programie nie ma określonego limitu cenowego zakupu pojazdu. Zainteresowani wymianą wysłużonych pojazdów użytkowych w swojej firmie, w salonach japońskiego producenta mogą znaleźć w 100 proc. elektrycznego vana. Jest to Nissan e-NV200. Jest on wyposażony w szereg technologii i rozwiązań, ułatwiających codzienną jazdę i manewry na zatłoczonych ulicach miast. Akumulator o pojemności 40 kWh zapewnia zasięg 200 km w cyklu mieszanym oraz 301 km w cyklu miejskim. Złącze CHAdeMO umożliwia uzupełnienie energii do 80% pojemności już w 40 minut. Van e‑NV200 jest standardowo wyposażony w pokładową ładowarkę 6,6 kW. Umożliwia ona ładowanie z tą mocą na stacjach półszybkiego ładowania lub za pomocą domowej czy biurowej ładowarki naściennej.

Jak na kompaktowe wymiary zewnętrzne, NISSAN e-NV200 imponuje przestrzenią ładunkową 4,2 m³ oraz wszechstronnością użytkowania. Standardowo wyposażony w automatyczną klimatyzację, inteligentny kluczyk i-Key, kamerę cofania oraz tempomat z ogranicznikiem prędkości. W wyższej wersji dodatkowo system nawigacji NissanConnect w e-NV200 zapewnia komfort i wygodę w codziennym użytkowaniu.

Program „Koliber”

to pilotażowa dotacja w wysokości 20 proc. dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców. Jest ona skierowana do posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym. Warunkiem jest zakup samochodu elektrycznego, którego koszt nie przekracza 150 000 zł. Beneficjenci tego programu mają do wyboru trzy odmiany Nissana LEAF z akumulatorem 40 kWh. Wspomnianą już podstawową Acentę oraz wyższe, lepiej wyposażone wersje N-Connecta i Tekna. W obu ostatnich wariantach wyposażenia warto wymienić 17-calowe obręcze ze stopu metali lekkich, system kamer 360°, przednie i tylne czujniki parkowania czy pakiet zimowy. W wersji Tekna są to dodatkowo m. in. system nagłośnienia Bose z 6 głośnikami, w pełni ledowe reflektory czy zaawansowany system wspomagania kierowcy ProPILOT.

Wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych od początku tego roku pokazują, że coraz więcej Polaków jest gotowych na zmianę samochodu ze spalinowego na elektryczny. Po pierwszych 5 miesiącach, przy ogólnym spadku rynku o blisko 38 proc., pojazdy elektryczne zanotowały 4 proc. wzrostu. Obydwa elektryczne modele Nissana (LEAF i e-NV200) podwoiły swoją sprzedaż i są liderami w swoich kategoriach. Dlatego, jak przypuszcza Paweł Powalski: „Dodatkowy impuls w postaci dofinansowania trafi na podatny grunt i świadomego użytkownika. Liczymy na to, że będzie to sygnał do uruchomienia w niedługim czasie kolejnych etapów dopłat i zwiększenia puli przeznaczonych na nie środków.”

Dopłaty mogą stać się kolejnym bodźcem dla Polaków do zmiany środków transportu na te bardziej ekologiczne, i co ważne, bardziej ekonomiczne. W Polsce coraz prężniej rozwija się infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych. Rośnie liczba ładowarek nie tylko w miastach, ale również na trasach. Producenci oferują z kolei wygodne rozwiązania na potrzeby domowe. U dealerów Nissana dostępne są ładowarki naścienne o mocy 7 lub 22 kW z opcją usługi instalacji.

Warto zaznaczyć też, że sukcesywnie rosną wartości rezydualne samochodów elektrycznych, co ma ogromny wpływ na decyzje zakupowe. Także w tej kategorii niekwestionowanym liderem okazał się Nissan LEAF. Według zestawienia firmy Info-Ekspert osiąga najwyższą na rynku wartość po 3 latach użytkowania, bo na poziomie aż 63,3 proc.

Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *