MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Dwa koncepcyjne SUV-y Toyoty zadebiutowały w Szanghaju

W 2026 roku Toyota planuje osiągnąć roczną sprzedaż 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Do tego czasu zadebiutuje na rynku dziesięć nowych modeli BEV marki, w tym nowa linia bateryjnych aut elektrycznych następnej generacji, zaprojektowanych zupełnie od początku według nowej koncepcji. Modele te otrzymają baterie o znacznie większej wydajności, które podwoją ich zasięg w porównaniu z obecnymi autami elektrycznymi marki. Aby zrealizować te plany, Toyota stworzy odrębny dział specjalizujący się w rozwoju, produkcji i sprzedaży samochodów elektrycznych. W Szanghaju pokazano właśnie dwa koncepcyjne elektryczne SUV-y Toyoty z linii bZ: bZ Sport Crossover Concept i bZ FlexSpace Concept.

Toyota bZ Sport Crossover Concept

Strategia wprowadzania na rynek bateryjnych samochodów elektrycznych będzie się różnić w zależności od stopnia gotowości ich przyjęcia w poszczególnych regionach. W Europie, Japonii, Chinach czy USA Toyota znacznie rozszerzy ofertę BEV. Wprowadzi do sprzedaży kolejne modele z linii bZ, a następnie auta nowej generacji.

W USA w 2025 roku rozpocznie się produkcja elektrycznego SUV-a z 3 rzędami siedzeń. Baterie do niego będą produkowane w Karolinie Północnej, której możliwości produkcyjne zostaną znacząco zwiększone. W Chinach, obok modelu bZ4X i nowego bZ3, już w 2024 roku zadebiutują dwa samochody elektryczne opracowanie specjalnie na ten rynek. W kolejnych latach gama modeli BEV będzie się także systematycznie rozrastać.

Toyota bZ Sport Crossover Concept

Na innych rynkach rozwijających się i w Azji Toyota będzie odpowiadać na wzrost zapotrzebowania na bateryjne pojazdy elektryczne. Do końca roku zostanie uruchomiona lokalna produkcja pickupów BEV. W kolejnym kroku firma wprowadzi do sprzedaży nowy model małego samochodu z takim napędem.

Dwie koncepcyjne Toyoty bZ debiutują w Szanghaju

Na targach Auto Shanghai Toyota pokazała dwa koncepcyjne samochody elektryczne – bZ Sport Crossover Concept oraz bZ FlexSpace Concept. Oba auta są rozwijane w ramach linii modeli elektrycznych bZ (Beyond Zero), opartych na dedykowanej platformie eTNGA. Zadebiutują na chińskim rynku w 2024 roku jako dwa z dziesięciu modeli BEV, które Toyota planuje wprowadzić do 2026 roku.

Toyota bZ FlexSpace Concept

Toyota bZ Sport Crossover Concept to elektryczny crossover projektowany z myślą o preferencjach młodszego pokolenia. Auto będzie mogło także po zakupie zyskiwać nowe udogodnienia, takie jak asystent kierowcy, automatyczne parkowanie i inne inteligentne funkcje. Przy jego budowie Toyota współpracuje z firmami BYD i FAW w ramach spółek joint venture.

Toyota bZ FlexSpace Concept to rodzinny, praktyczny SUV z napędem elektrycznym. Przestronna kabina z wieloma udogodnieniami jest projektowana z myślą o łatwym korzystaniu z auta przez całą rodzinę. Auto otrzyma zaawansowane systemy bezpieczeństwa, szeroki zestaw inteligentnych funkcji oraz wydajny napęd o dużym zasięgu. Nowy SUV jest rozwijany we współpracy z firmą Guangzhou Automobile Group.

Toyota bZ FlexSpace Concept
Auta elektryczne elementem strategii dekarbonizacji Toyoty

Toyota realizuje strategię rozwoju różnych technologii napędów w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Firma konsekwentnie wprowadza na rynek kolejne generacje hybryd, hybryd plug-in oraz wodorowych i bateryjnych pojazdów elektrycznych. W niedalekiej przyszłości mogą dołączyć do nich auta z wodorowymi silnikami spalinowymi oraz z napędami dostosowanymi do paliw neutralnych klimatycznie.

Toyota bZ4x
Toyota bZ4X

Dzięki temu wszechstronnemu podejściu, uwzględniającemu specyfikę wszystkich rynków – zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się, Toyota zakłada zmniejszenie średniej emisji CO2 pojazdów sprzedawanych na całym świecie o 33% do 2030 roku i o ponad 50% do 2035 roku w porównaniu z rokiem 2019. Ponadto firma rozwinie współpracę z przemysłem energetycznym, aby opracować nowe technologie paliw neutralnych klimatycznie i w ten sposób zdekarbonizować także te pojazdy, które już są na drogach i z których kierowcy w różnych częściach świata będą korzystać jeszcze przez długie lata.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *