MotoryzacjaNajważniejszeSport

Mistrzostwa Polski RallyCross bez Oponeo

Dotarła do nas dzisiaj smutna wiadomość, że firma Oponeo – promotor Mistrzostw Polski RallyCross, wycofała się z organizacji i promocji zawodów w sezonie 2020 i rozwiązała umowę zawartą z Polskim Związkiem Motorowym. Ponieważ najbliższe, pierwsze w tym sezonie zawody zaplanowano na przyszły weekend, Oponeo zapewni jednak finansowanie pierwszej rundy cyklu. Poniżej zamieszczamy oświadczenie firmy zamieszczone dzisiaj w tej sprawie.

Oświadczenie promotora Oponeo Mistrzostw Polski RallyCross w związku z sezonem 2020:

„Ze względu na stale rosnącą w Polsce liczbę zachorowań na COVID-19, promotor Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross nie podziela stanowiska Polskiego Związku Motorowego w kwestii możliwości bezpiecznej organizacji rund cyklu. W związku z tą, a także innymi rozbieżnościami, promotor zdecydował się rozwiązać umowę o powierzeniu promocji i organizacji zawodów rallycrossowych i autocrossowych. Jednocześnie promotor zapewnia finansowanie inaugracyjnej rundy sezonu 2020 zgodnie z zapisami umowy.

Celami nadrzędnymi zaangażowania Oponeo Motorsport i firmy Oponeo w polski rallycross było rozwijanie i promowanie tej dyscypliny sportu motorowego, co znalazło swoje potwierdzenie w trakcie trzech sezonów Oponeo MPRC.

W sezonie naznaczonym pandemią COVID-19, mającą wpływ na praktycznie każdą z dziedzin życia, realizowanie tych założeń na odpowiednio wysokim poziomie jest praktycznie niemożliwe z kilku powodów.

Pierwszym i najważniejszym jest niepewna sytuacja epidemiczna w Polsce i rosnąca ostatnio liczba nowych przypadków COVID-19. Zdrowie i życie, kibiców, zawodników i osób zaangażowanych w organizację zawodów są najważniejsze, więc jeżeli nie ma możliwości zagwarantowania bezpiecznego przebiegu zawodów, to nie należy podejmować ryzyka.

Dodatkowo, z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, konieczne było odwołanie rund zagranicznych. Z kalendarza usunięto także zawody w Poznaniu po tym, jak ich organizator zrezygnował z niezbędnej rozbudowy toru, a co za tym idzie także przeprowadzenia imprezy.

Trudno też mówić o realizacji celu popularyzacji rallycrossu, jeśli zawody musiałby odbywać się bez kibiców, którzy – przypomnijmy – od początku Oponeo MPRC mogli uczestniczyć w dwudniowych widowiskach za darmo.

Stąd też promotor stał na stanowisku, że organizacja sezonu w okrojonej i niepewnej formie, bez gwarancji bezpieczeństwa, nikomu nie służy, a wręcz naraża zaangażowane strony na ryzyko – epidemiczne i wizerunkowe.

Działania promotora są uzależnione od finansowania przez partnerów, którzy w obecnych warunkach i sytuacji nie mogą realizować swoich celów poprzez wsparcie finansowe mistrzostw Polski w rallycrossie.

Jednocześnie promotor zapewnia, że w związku z rozpoczętą procedurą organizacji 1. rundy MPRC wsparcie dla organizatora na tej rundy zostanie zrealizowane zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie promotorskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w sezonach 2017-2019 ciężko pracowali i wspierali odbudowę rallycrossu. Jednocześnie wierzymy, że wykonana praca i włożone środki nie pójdą na marne i ta niesamowita dyscyplina sportu nadal będzie rozkwitać. Życzymy powodzenia.”

Informacja prasowa, zdjęcia: Paweł Bielak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *