MotoryzacjaNajważniejszeSport

Hyundai Motorsport przedstawia i20 N Rally2

Hyundai Motorsport Customer Racing zaprezentował i20 N Rally2, nowy samochód rajdowy kategorii R5 przeznaczony dla prywatnych zespołów i kierowców. Nowy model jest następcą Hyundaia i20 R5. Wraz z jego wprowadzeniem pod koniec 2015 roku Hyundai Motorsport utworzył dział Customer Racing. Hyundai i20 N Rally2 zbudowano opierając się na doświadczeniu zdobytym przez dział Customer Racing w ciągu ostatnich pięciu lat. 

Samochód opiera się na solidnym fundamencie, czyli podwoziu nowego i20 N, który po raz pierwszy przenosi sportowe osiągi submarki N do modelu i20 hatchback. Rajdowy i20 N Rally2 posiada dynamiczny wygląd samochodu drogowego, zaprojektowanego z zastosowaniem nowej filozofii projektowej Hyundaia Sensuous Sportiness, inspirowanej m. in. światem sportów motorowych.

Nowy samochód R5

Pięciobiegowa sekwencyjna skrzynia biegów i20 N Rally2 została przeniesiona z modelu i20 R5. Natomiast praktycznie wszystkie pozostałe elementy wyposażenia modelu, w tym turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 litra, są zupełnie nowe. Jest to wynik rozpoczętych w styczniu 2020 roku prac zespołu wyspecjalizowanych konstruktorów i inżynierów. Wykorzystali oni swoje pięcioletnie doświadczenie zdobyte przy projekcie i20 R5. W ciągu tych kilku lat zespół urósł z kilku do aż 60 osób.

Praca inżynierów zaowocowała w ciągu ostatnich sezonów kilkoma modernizacjami i20 R5. Wpłynęły one na poprawę obsługi i osiągów samochodu. Hyundai i20 N Rally2 wykorzystuje te modernizacje. Zastosowanie zupełnie nowego nadwozia pozwala na kolejny duży krok naprzód w niemal każdym aspekcie projektu samochodu.

Nowe elementy zawieszenia i amortyzatory zapewniają bardziej przyjazne dla kierowcy prowadzenie na wszystkich nawierzchniach. Ma to kluczowe znaczenie w kategorii Rally2, która jest podstawą wielu krajowych i regionalnych mistrzostw, a także międzynarodowych klas WRC 2 i WRC 3.

Mistrz Polski, Hiszpanii i Portugalii

Nowy samochód ma kontynuować sukces i20 R5, który od debiutu pod koniec 2016 roku zdobył wiele tytułów. Wygrał mistrzostwa Hiszpanii, Portugalii. Hyundai i20 R5 był również najszybszy na odcinkach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2020,. Załoga Hyundai Poland Racing zdobyła nim mistrzowski tytuł. Zespoły i20 R5 będą nadal cieszyć się tym samym wysokim poziomem wsparcia, niezakłóconym wprowadzeniem nowego samochodu.

Szeroko zakrojony program testów i20 N Rally2 rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Pierwsze dostawy do klientów i ostateczną homologację zaplanowano na lato 2021 roku.

„Hyundai i20 R5 był pierwszym samochodem Hyundai Motorsport Customer Racing. Nowy i20 N Rally2 pokazuje, jak daleko zaszliśmy w ciągu pięciu lat od założenia działu. Dzięki pracom naszego oddanego zespołu projektantów i inżynierów, nowy model został pod każdym względem ulepszony w stosunku do pierwowzoru. Skupiamy się teraz na testowaniu samochodu, aby dalej poprawić zarówno jego osiągi, jak i niezawodność, zapewniając jednocześnie, że i20 N Rally2 umożliwi każdemu z naszych klientów osiągnięcie jak najlepszych wyników w rywalizacji.” – powiedział Andrea Adamo, Dyrektor Zespołu Hyundai Motorsport.

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *